Zelo očitna je postala povezava med gibanjem in duševnim zdravjem, razlaga profesor Bernhard Baune z univerze Adelaide, kjer so študijo izvedli. “Pomembno je, da začnejo ljudje razumeti, kako pomembno vlogo ima redna telovadba na njihovo duševno počutje.” S sodelavci so ugotovili tudi, da je za ohranitev dobrega duševnega zdravja in vplivanje na depresijo dovolj vsaj 150 minut zmerno intenzivne vadbe na teden. Za dodatne koristi pa priporočajo še 75 minut bolj intenzivne vadbe.
Telovadba torej ugodno vpliva na duševno zdravje vseh, za bolnike z depresijo pa je še posebej pomembna. Pri njih so se simptomi poslabšali po samo treh dneh, ko niso telovadili. Znanstveniki so sicer pri tej študiji spremljali 152 odraslih, z raziskovanjem pa še nadaljujejo.
Povezava depresije in prezgodnje smrti
Da je depresija resna bolezen, ki jo je treba zdraviti, pa je pokazala ameriška in kanadska študija (sodelovali so ameriški Nacionalni inštitut za otroško zdravje in človeški razvoj Eunice Kennedy Shriver ter kanadska Univerza v Ottavi). Raziskovalci so analizirali podatke 3410 odraslih, ki so jih spremljali 60 let. Ugotovili, so da imajo bolniki z depresijo, če se ta ne zdravi, občutno večje tveganje za prezgodnjo smrt. Menijo, da je to zaradi tega, ker depresija povzroči, da se telo odzove tako, kot da je v stresu. To pa poslabša delovanje imunskega sistema in pri bolnikih poveča tveganje za bolezni srca in ožilja ter celo za raka. Tveganje za prezgodnjo smrt se je nato zmanjšalo, če je bolnik ozdravil depresijo.
Za ženske od leta 1990 večje tveganje
Še presenetljivejši rezultat te študije pa je bil, da imajo ženske nekje od devetdesetih let prejšnjega stoletja izjemno povečano tveganje za prezgodnjo smrt zaradi depresije. To tveganje se je povečalo kar za 50 odstotkov. Raziskovalci menijo, da bi vzrok lahko bil to, da se pričakuje, da bodo ženske uspešne tako doma kot v službi. Pri moških je tveganje za prezgodnjo smrt zaradi depresije v vseh letih, ko so jih spremljali, ostalo približno isto.
Kdaj posumiti, da je diagnoza depresija? Da smo depresivni, rečemo, ko smo žalostni, slabe volje, potrti. Če se nam je zgodilo nekaj slabega, je takšen odziv tudi povsem normalen. Kdaj pa depresija postane bolezen? Simptomi so dolgotrajna globoka potrtost, izguba motivacije, kakršnega koli zanimanja za kar koli, nimamo več veselja do ničesar, zdi se nam, da ni upanja, mučijo nas občutki manjvrednosti, težko se osredotočamo. Diagnoza depresije je postavljena, ko se človek tako počuti najmanj dva tedna, to pa poslabša kakovost njegovega življenja in se začne odražati tudi na telesu. Depresija je sicer lahko blaga, srednja ali močna. Naj vas ne bo sram, če se tako počutite, poiskati pomoč, saj depresija ni znak človekove šibkosti in se zaradi tega ne bomo mogli pozdraviti samo s svojo voljo. |
Ženske krivijo sebe, moški druge ...
Depresija tudi ni starostno omejena, zbolijo lahko tudi starostniki in otroci. Se pa pogosto kaže malo drugače pri ženskah in moških. Ženske bodo denimo krivile sebe, moški druge. Ženske se bodo izogibale konfliktom, moški jih bodo povzročali. Ženske bodo tesnobne in prestrašene, moški sumničavi, čutili se bodo preganjani.
Čeprav je sploh pri blažjih oblikah depresije, mogoče veliko doseči s spremembo življenjskega sloga, pa strokovnjaki opozarjajo, da je pri močnejših oblikah nujna tudi pomoč psihoterapevta in psihiatra. V vsakem primeru pa je očitno dobrodejno, da se dovolj gibamo. A kaj ko bolniki v depresiji nimajo volje za nič, kaj šele, da bi obuli superge in se kam odpravili ...
Kaj je rešitev?
Ker povzroča depresija tudi težave s spancem in pomanjkanjem apetita, imajo bolniki posledično težave s pomanjkanjem energije. Zato se je včasih začeti gibati res težko. A pot v pravo smer je že, da se potrudite vsak dan gibati po samo pet minut. Izberete lahko katero koli aktivnost. Tisto, ki vam je najprijetnejša. Lahko je to tudi hoja. Ko boste nato začutili, da zmorete več, začnite hoditi po deset minut na dan. Kmalu bo to postalo petnajst, dvajset …Le vztrajajte in res hodite vsak dan na začetku vsaj pet minut. Ne podcenjujte tega časa. Poiščite pa si tudi prijatelja ali družinskega člana, ki vam bo delal družbo in vam tako predstavljal dodatno spodbudo. Tudi takšna podpora je lahko ključna pri zdravljenju depresije.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV