Vizita.si
Nespečnost

Duševno zdravje

Nočne more: ko strašljive podobe sanj povzročajo stres in skrbi

A.K.
04. 05. 2021 06.00
0

Sanje so eden najbolj zapletenih in skrivnostnih vidikov spanja. Lahko so lepe, navdihujoče ali neprijetne in celo strašljive. Vsakdo kdaj pa kdaj doživi neprijetne sanje, saj gre za precej pogost pojav pri ljudeh vseh starosti. Drugače pa je z motnjami nočnih mor, kot uradno imenujemo težave s sanjami, ki motijo spanec, povzročajo stisko, posegajo v normalno dnevno funkcioniranje ali celo ustvarjajo strah pred spanjem.

V medicini spanja imajo nočne more natančnejšo opredelitev kot v vsakdanjem jeziku. Ta opredelitev pomaga ločiti nočne more od neprijetnih sanj. Medtem ko oboje vključuje neprijetno in motečo vsebino, se hipoma prebudimo le iz nočne more. Nočne more so torej zelo žive sanje, ki so grozljive, vznemirljive, nenavadne ali kako drugače moteče. 

Nočne more
Nočne more FOTO: iStockphoto

Vsebine neprijetnih sanj se razlikujejo od človeka do človeka, pa vendar je veliko tudi takšnih, ki so nam skupne. Marsikdo denimo sanja, da se utaplja, beži pred sovražniki ali pada v globino. Gre za sanje, ki si jih v neki meri delimo vsi. Pa vendar lahko sanje privedejo tudi do občutkov strahu, tesnobe, groze, posledično do nespečnosti ali drugih težav v ciklusu spanja in celo do stiske, ki traja čez dan. Pogosteje se pojavijo v drugi polovici noči, ko smo več časa v REM fazi spanja. Oseba, ki sanja vznemirjujoče vsebine, se pogosto prebudi iz nočne more in se zelo živo spomni podob iz sanj. Pogosto sta prisotna povečan srčni utrip in povečano znojenje. Zaradi sanj se lahko počuti močno vznemirjeno, prestrašeno, zaskrbljeno, žalostno. 

Večina nočnih mor je povezana s stresom, neprijetnimi preteklimi dogodki ali prihajajočimi dogodki, ki vzbujajo skrbi. Znano je, da številna zdravila prispevajo k pogostosti morečih sanj, med katere sodijo takšna, ki vplivajo na delovanje možganov (npr. antidepresivi). Med nepsihološkimi zdravili pa so prav zdravila za krvni tlak tista, ki lahko pri odraslih povzročajo nočne more. 

Kaj pomeni trzljaj telesa, preden padete v globok spanec?
Preberi še
Kaj pomeni trzljaj telesa, preden padete v globok spanec?

Pogosto jih sproži tudi abstinenca od alkohola, drog ali pomirjevalnih sredstev. Med psihološke sprožilce pri odraslih spadajo tudi tesnoba, depresija in posttravmatska stresna motnja. Med slednje pogosto sodijo travme in močno vzemirjujoči dogodki, kot so denimo smrt ljubljene osebe, diagnoza težke bolezni, ločitev … Zanimivo pa je, da tudi nekatere motnje spanja lahko povzročijo nočne motnje; to so predvsem narkolepsija, spalna apnea in sindrom nemirnih nog. Osebe, ki imajo sorodnike z nočnimi morami, jih imajo pogosteje tudi sami. 

Nočne more so pogostejše pri otrocih in mladostnikih, redkejše so v odrasli dobi. Pri otrocih so najbolj razširjene med tretjim in šestim letom starosti. V nekaterih primerih vztrajajo tudi v čas pubertete in odraslost. Polovica odraslih občasno doživlja neprijetne sanja, med njimi pa je več žensk kot moških. 

Zakaj in kdaj pride do 'mokrih sanj'?
Preberi še
Zakaj in kdaj pride do 'mokrih sanj'?

Če se nočne more pojavljajo v takšnem obsegu in tako intenzivno, da motijo vsakodnevno funkcioniranje, takšen posameznik trpi za motnjo nočnih mor, kar so v preteklosti imenovali anksiozne motnje sanj. O motnji torej govorimo takrat, ko se čez dan pojavlja stiska, tesnoba ali vztrajen strah pred spanjem. Prisotne so težave s koncentracijo in spominom ter nenehno razmišljanje o podobah iz sanj. Pojavljajo se dnevna zaspanost, utrujenost in nizka energija, kar se pogosto odraža v težavah v šoli, pri delu in socialnih razmerah. Nemalokrat je prisoten tudi strah pred temo. V težjih primerih lahko pride tudi do težav z razpoloženjem, kot so depresija, tesnoba ali celo samomorilne misli. 

Kakšni so vplivi nočnih mor na zdravje?
Kakšni so vplivi nočnih mor na zdravje? FOTO: Thinkstock

Kakšni so vplivi nočnih mor na zdravje? 

Nočne more postanejo veliko več kot le slabe sanje, ko pomembno vplivajo na zdravje in počutje. Pomanjkanje spanja lahko povzroči številne težave, kot so bolezni srca, debelost in depresija. Ker lahko močno posežejo v kakovost življenja, je pomembno, da se v primeru kroničnih težav posvetujemo z zdravnikom. Zdravljenje pa je seveda odvisno od vzroka, ki je, kot smo omenili že prej, lahko odvisno od številnih dejavnikov – psihičnih motenj, PSST, motenj spanja, stresa, jemanja nekaterih zdravil. Zelo pomembno je vzdrževati higieno spanja, ki vključuje ustaljeno spalno rutino. Prav tako moramo biti pozorni pri uporabi kofeina, nikotina in alkohola ter drugih poživil. Pomembno je imeti tudi urejeno spalno okolje z malce hladnejšo temperaturo. 

Vprašanja, ki so lahko v pomoč: Ali obstaja časovni vzorec nočnih mor? Se ponavljajo? Se pojavljajo v prvi ali drugi polovici noči? Se v hipu prebudite iz spanja? Ali po nočni mori čutite močan strah ali tesnobo? Se spomnite vsebine sanj? Ste doživeli stresen dogodek? Ali jemljete zdravila? 

Vir: SleepFoundation / MayoClinic

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662