Razlogov za razočaranje je več
Ko se odločimo, kaj bomo v naslednjem letu dosegli, je motivacija za uresničitev zaobljub zelo visoka. “Raziskave kažejo, da tako vztraja kakšna dva tedna, po mesecu dni pa začne pospešeno padati,“ pravi psihologinja Andreja Pšeničny. "Konec leta je tako večina ljudi na istem kot na začetku, včasih pa še celo na slabšem. Zato da visoki motivaciji novoletnih zaobljub sledi veliko razočaranje, pa obstajajo najmanj trije razlogi.“
“Prvi razlog je, da so naša pričakovanja glede rezultatov in potrebnega napora, da bi dosegli zastavljene cilje, nerealna,“ pravi. “Če se na primer odločite shujšati, po navadi ne pomislite na to, da boste prve kilograme izgubili lažje kot naslednje. Ko se rezultat ob enakem naporu začne zmanjševati, začne motivacija upadati, s tem pa se začne večati nezadovoljstvo,“ razlaga.
Drugi razlog za razočaranje je ta, da se uresničevanja zaobljub velikokrat lotimo po principu vse ali nič. “Razlika med tistimi, ki uspešno opustijo škodljivo navado (prenajedanje, kajenje, alkohol …), in tistimi, ki jim to ne uspe navzlic poskušanju, je v odnosu do spodrsljaja,“ pravi. Tisti, ki obupajo že ob prvem spodrsljaju, tako najverjetneje ne bodo dosegli zastavljenega cilja in bodo na koncu razočarani, zaradi česar je pri uresničevanju zaobljub potrebna močna volja in dojemanje spodrsljajev kot trenutne slabosti, ki jo je mogoče popraviti.
Zaobljube naj temeljijo na realnih pričakovanjih
“Uresničiti je mogoče samo tiste cilje, ki temeljijo na realnih pričakovanjih glede rezultatov in truda, ki ga je potrebno vložiti vanje,“ pravi psihologinja Andreja Pšeničny. Čim več ciljev si bomo postavili istočasno, tem manjša je verjetnost, da jih bomo uresničili. Pri uresničevanju zaobljub so namreč najuspešnejši tisti ljudje, ki si zastavijo samo en cilj.
Ne obljubljajte si vsako leto istih stvari
“Če se negativne izkušnje (neuresničene novoletne zaobljube) ponovijo večkrat, neuspeh vpliva na samopodobo, saj utrjujejo izkušnjo, da smo neuspešni in nesposobni,“ pravi. “Čim nižja je samopodoba, tem močnejša je motivacija, da bi spet pridobili pozitivno sliko o sebi. Več negativnih izkušenj imamo, bolj zahtevne cilje si bomo zastavili in bolj bomo ravnali po principu vse ali nič. Pretirana pričakovanja, ki vodijo k prezahtevnim ciljem, pa vodijo v začaran krog novih razočaranj.“ Obratno pa doseženi cilji, ki so prinesli novo kakovost v življenje, pomagajo graditi samozaupanje. Pomembno je torej, da zaobljube izhajajo iz naših lastnih pristnih želja, ne pa iz pričakovanj okolja.
Razmislite, preden si začnete zadajati prednovoletne zaobljube
Najpomembneje je, da si najprej zastavite vprašanje, s čim in zakaj ste pravzaprav nezadovoljni. Nato razmislite, kaj bi storili za to, da bi se to nezadovoljstvo zmanjšalo in da bi postali bolj zadovoljni, na osnovi tega pa določite cilje in jih nato soočite z realnostjo. “Poiščite realne informacije o tem, kaj bi morali storiti, da jih dosežete, koliko napora in koliko časa je za to potrebno in ali ste sploh pripravljeni vse to narediti,“ pravi. “Nato določite korake na poti do cilja in preverite, ali razpolagate z ustreznimi zmožnostmi in dovolj močno dolgotrajno motivacijo, da jih dosežete. Določite še etapne cilje in nagrade zanje, da boste lažje zadržali motivacijo.“
Najpomembneje je, da razmislite o posledicah odločitve, ki jo nameravate uresničiti in se vprašate, kaj od doseženega cilja lahko realno pričakujete. Zavedati pa se morate, da je pozitivna sprememba tudi delna uresničitev cilja in da se želje in zaobljube uresničujejo le z vztrajnostjo in močno voljo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV