Izobražujte se
Kdaj ste se nazadnje učili o spolnem zdravju, seksu in uporabi zaščite? Mogoče v srednji šoli? Področje spolnega zdravja je v izobraževalnem sistemu navadno premalo pokrito ali presplošno, da bi iz njega lahko izpeljali konkretnejše nasvete, piše krenizdravo.
Pri spolno prenosljivih okužbah je pomembno vedeti, na koga se obrniti za preventivo, testiranje in zdravljenje. Osnovno znanje o spolno prenosljivih okužbah vas ščiti pred morebitnim prenosom, tako kot večina od nas ve, kako zmanjšati verjetnost širjenja prehlada.
Cepite se
Danes na srečo obstajajo tudi učinkovite metode cepljenja proti nekaterim spolno prenosljivim okužbam, ki nas lahko zelo dobro zaščitijo pred prenosom. Morda ne boste nikoli pomislili na hepatitis B v kontekstu spolnosti, vendar se virus, ki ga povzroča (HBV), zlahka prenaša s spolnim stikom (slina, kri, seme in vaginalne tekočine), obstoječe cepivo proti hepatitisu B pa je zelo učinkovito pri preprečevanje teh okužb.
Obstaja tudi devetvalentno cepivo proti HPV (humani papiloma virus), ki ščiti pred rizičnimi tipi te vrste virusa, za katerega ste verjetno že slišali, zlahka pa se prenaša spolno prek stika koža na kožo.
Preglejte se
Fiziološki vidiki spolnega zdravja ne vključujejo le spolnih odnosov in spremljajočih okužb, ampak tudi celovito nego naših spolnih organov. Različne bolezni, kot je rak, je mogoče učinkovito preprečiti in zdraviti, če jih odkrijemo pravočasno.
Za ženske to običajno med drugim pomeni opravljanje Pap brisa, za moške pa redne preglede testisov in kasneje prostate. Če opazite spremembe, ki odstopajo od običajnega stanja vaših genitalij, se obrnite na svojega zdravnika.
Govorite
Mnogi ljudje menijo, da je pogovor s partnerjem/partnerji o spolnem zdravju precej neprijeten in neroden in bi se temu raje izognili. Vendar pa obstaja veliko načinov, kako lahko ta pogovor prilagodite tako, da bo čim bolj udoben, hkrati pa jasno sporočite, kaj želite.
Pomislite, kaj pričakujete od seksa, kaj vas vznemirja in kaj želite poskusiti. To lahko preverite že pred odnosom v pogovoru s partnerjem, pa tudi med odnosom, če vidite, da neka aktivnost poteka v smeri, v katero si oba želita.
Po pričakovanjih je pomembno poznati meje, lastne in partnerjeve. To je morda najpomembnejši del komunikacije. Morda nekaterih stvari, ki si jih zagotovo ne želite (npr. nezaščitenega spolnega odnosa) in nekaterih stvari (npr. preizkušanje nove dejavnosti) vam lahko en dan uspe, naslednji dan pa ne, in to je povsem v redu. Pomembno je poudariti, da.
Seks ni le penetracija, ampak tudi drugi, varnejši načini doseganja užitka, ki so lahko zdrav uvod v spolne odnose, če oseba še ni pripravljena iti do konca in želi užitke doseči s partnerjem. Komunikacija je pomembna za občutek ugodja, saj se boste lahko bolj sprostili, ne da bi bili negotovi, kaj je naslednji korak.
Zaščitite se
Danes obstaja zelo široka paleta oblik zaščite med spolnim odnosom. Od najpreprostejših, kot so kondomi, ki predstavljajo odlično zaščito, kontracepcijske tablete do prej omenjenega cepljenja.
Tudi to zagotavlja užitek, ob pravilni uporabi zaščitnih sredstev pa tudi učinkovito preprečuje spolno prenosljive okužbe in nenačrtovano nosečnost. Naj omenimo, da to ne pomeni, da ste na primer z uporabo kondoma zaščiteni pred vsemi spolno prenosljivimi okužbami.
Okužbe, kot so sifilis, HPV in genitalni herpes, se včasih lahko prenašajo kljub uporabi kondoma. Prav tako kontracepcijske tablete ne ščitijo pred spolno prenosljivimi okužbami. Zato je pomembno redno testiranje na spolno prenosljive bolezni.
Previdno pri uporabi alkohola
Morda mislite, da je pitje alkohola lahko dober način za sprostitev pred seksom, vendar to ni dobra ideja. Uživanje alkohola vpliva na naš živčni sistem tako, da poškoduje našo sposobnost odločanja, kar pogosto vodi v nepremišljene spolne stike, običajno nezaščitene, ki imajo lahko posledice za zdravje. Prav tako lahko zavira spolne reflekse, užitek in v nekaterih primerih povzroči erektilno disfunkcijo.
Druge opojne snovi so enako škodljive. Njihov nepredvidljiv učinek vas lahko naredi bolj ranljive, še posebej, če te snovi uživate na javnem mestu, kjer ste obkroženi z neznanimi ljudmi, na primer v klubu.
Ne primerjajte se z drugimi
Morda ste bili v situaciji, ko ste z nekom delili lastno spolno izkušnjo, ki ste jo imeli ali jo nameravate imeti, na primer z družinskim članom, prijateljem, sodelavcem itd. In možno je, da ste od njih prejeli tudi informacije o njihove spolne izkušnje.
Včasih, predvsem med odraščanjem, slišimo različne zgodbe o spolnih izkušnjah drugih ljudi in se posledično lahko počutimo, kot da smo premalo ali preveč spolno aktivni. Morda se vam spolne izkušnje drugih zdijo bolj kakovostne, bolj spontane, zato želite doseči enako.
Vendar pa lahko tako zaradi občutka manjvrednosti pogosto pritiskamo nase, da naredimo nekaj, česar ne želimo.
Testirajte se
Napačno je prepričanje, da imajo spolno prenosljive okužbe vedno simptome. Čeprav imajo nekatere spolno prenosljive bolezni simptome, kot so pekoč občutek pri uriniranju, srbenje ali izcedek, to ne pomeni nujno, da se bodo vedno pojavile.
Prav tako so lahko pri nekaterih drugih okužbah simptomi nespecifični in ustrezajo sezonskim okužbam, ne da bi sploh pomislili na spolno prenosljive okužbe. Zato je pomembno razmisliti o lastnih tveganjih.
Priporoča se testiranje spolno aktivnih vsaj dvakrat letno, po potrebi pa tudi večkrat, odvisno od spolnih izkušenj. Priporočljivo je tudi za spolne delavce vsake tri mesece. Tveganje za določene okužbe je med drugim odvisno od vrste povzročitelja, vrste razmerja in okoliščin samega razmerja.
Vizita e-novice
Vir: krenizdravo
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV