Vizita.si
gonoreja

Odnosi in spolnost

Kaj je gonoreja in kako se prenaša?

V.H.
28. 08. 2024 04.23
0

Spolno prenosljive okužbe (SPO) spadajo med infekcijske bolezni in se večinoma prenašajo s spolnimi odnosi. Ali veste, katerim spolnim boleznim ste lahko izpostavljeni, če ne uporabljate nobene zaščite? Ena med pogostejšimi je zagotovo gonoreja. Več o njej si lahko preberete v nadaljevanju.

S spolno prenosljivo okužbo se lahko okuži vsaka spolno aktivna oseba, ki ne uporablja primerne zaščite, kot je na primer redna in dosledna uporaba kondomov. Večjo možnost za okužbo z gonorejo imajo osebe s tveganim spolnim vedenjem, ki pogosto menjavajo spolne partnerje in niso v monogamnih odnosih. 

Kaj je gonoreja in kako se prenaša?

Gonoreja je okužba, ki jo povzroča spolno prenosljiva bakterija Neisseria gonorrhoea. Z njo se lahko okužijo tako moški kot ženske, in sicer se najpogosteje širi med vaginalnim, oralnim ali analnim spolnim odnosom. Okužba je praviloma omejena na sluznico, ki je bila v stiku z okuženo osebo. Običajno prizadene sečnico, danko ali grlo, pri ženskah pa še maternični vrat. 

Vedno poskrbite za ustrezno zaščito.
Vedno poskrbite za ustrezno zaščito. FOTO: Thinkstock

Kakšni so simptomi gonoreje?

Pri moških se znaki okužbe izrazijo po treh ali sedmih dneh s pekočim občutkom med uriniranjem in z belim, rumenim ali zelenim izcedkom iz sečnice. Okužene ženske imajo lahko pekoč ali boleč občutek pri mokrenju, gnojen izcedek iz nožnice, ob tem pa se lahko pojavi tudi neobičajna krvavitev. Prav tako je lahko prisotna srbečica, bolečina v spodnjem delu trebuha ali bolečina med samim spolnim odnosom. Če gre za okužbo danke, se lahko pojavijo simptomi pri obeh spolih, kot so bolečina, krvavitev in srbečica v predelu zadnjika. Pri določenem odstotku moških in žensk se znaki ne pojavijo, zato dodatna previdnost ni nikoli odveč. 

Kako zdravimo gonorejo? 

Če sumimo na možnost okužbe, je dobro, da obiščemo zdravnika, kjer nam bodo lahko potrdili, ali gre za gonorejo. Zdravnik lahko odvzame bris materničnega vratu, žrela ali danke, pa tudi vzorec urina za mikrobiološki dokaz prisotnosti bakterije. Navadno jo zdravimo z antibiotiki, medtem ko nezdravljena okužba lahko povzroči hude zaplete. Pri ženskah lahko pride do nastanka brazgotinskega tkiva, kar lahko povzroči zunajmaternično nosečnost, neplodnost, bolečine v trebuhu ali v medenici, medtem ko pri moških lahko povzroča vnetje prostate, obmodka in mod, v nekaterih, a redkih primerih tudi neplodnost. 

Nezdravljena okužba lahko povzroči hude zaplete.
Nezdravljena okužba lahko povzroči hude zaplete.FOTO: Dreamstime


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650