Vizita.si
dreamstime m 140798211

Odnosi in spolnost

Zakaj nekateri raje izbirajo površinske odnose kot intimo?

Vizita.si
10. 04. 2024 04.41
0

Ljudje smo socialna bitja, ki zares uspevajo šele v odnosu in povezovanju z drugimi. Medtem ko se zdi, da nekateri brez težav krmarijo na področju intimnosti, se zdi, da so drugi sposobni ohranjati le površinske, mimobežne odnose.

Kateri dejavniki vplivajo na to? Vzpostavljanje intimnih vezi je kompleksna zadeva, ki se prepleta s številnimi področji. 

Intimni odnosi zahtevajo odpiranje in ranljivost z drugo osebo. Nekateri posamezniki imajo morda težave pri razkrivanju svojega pravega jaza zaradi strahu pred zavrnitvijo, zapuščenostjo ali prizadetostjo. Morda bodo svoje odnose raje ohranili na površinski ravni zaradi zaščitnega mehanizma, da bi se izognili čustveni bolečini.

Odnosi
OdnosiFOTO: AdobeStock

Strah pred ranljivostjo

Eden glavnih razlogov, zakaj se nekateri posamezniki borijo z intimnimi odnosi, je strah pred ranljivostjo. Odpiranje in razgaljanje našega pravega jaza je lahko zastrašujoče, saj nas pusti dovzetne za zavrnitev, razočaranje in čustveno bolečino. Ta strah deluje kot zaščitni mehanizem, zaradi česar posamezniki ohranjajo odnose na površinski ravni, da bi zaščitili svoje srce. Za premagovanje tega strahu je potrebna pripravljenost na čustveno tveganje in razvijanje zaupanja vase in v druge.

Kako blizu dovolite drugim?
Preberi še
Kako blizu dovolite drugim?

Travmatične ali slabe izkušnje

Prav tako lahko na povezovanje vplivajo pretekle izkušnje, kot so travme iz otroštva ali travme iz preteklih odnosov. Te izkušnje lahko povzročijo težave z zaupanjem in otežijo vzpostavljanje in vzdrževanje intimnih odnosov.

Kako blizu dovolimo drugim?
Kako blizu dovolimo drugim?FOTO: Adobe Stock

Pretekle travmatične izkušnje, kot so travme iz otroštva ali travme iz prejšnjih odnosov, lahko močno vplivajo na sposobnost posameznika, da vzpostavi globoke povezave. Te izkušnje lahko povzročijo globoko zakoreninjene težave z zaupanjem, zaradi česar je težko zaupati drugim ali verjeti v možnost pristne intimnosti. Zdravljenje preteklih travm s terapijo ali svetovanjem lahko pomaga zgraditi trdne temelje za prihodnje intimne odnose.

Zakaj in kako se pojavijo težave z jezo?
Preberi še
Zakaj in kako se pojavijo težave z jezo?

Nizka samozavest in nizka stopnja samospoštovanja 

Tukaj je še nizko samospoštovanje, zaradi katerega nekateri posamezniki morda težje verjamejo, da si zaslužijo globoke, pomembne povezave. Lahko se bojijo obsojanja ali se počutijo nevredne ljubezni in intimnosti, zaradi česar se odločijo za bolj površne odnose, kjer lahko ohranijo občutek nadzora.

Zaljubljen par
Zaljubljen parFOTO: Shutterstock

Samospoštovanje igra ključno vlogo pri naši sposobnosti, da se vključimo v pomembne povezave. Posamezniki z nizko samozavestjo morda težko verjamejo, da si zaslužijo ljubezen, skrb in ranljivost drugih. Morda se bojijo obsojanja ali zavrnitve, zaradi česar se odločijo za površne odnose, kjer se počutijo bolj nadzorovane. Gojenje ljubezni do sebe in samosprejemanje je bistvenega pomena za spodbujanje globokih vezi z drugimi.

Čustvena nedostopnost

Navsezadnje je tukaj še strah pred lastnimi čustvi. Nekateri posamezniki imajo lahko težave z dostopom do svojih čustev in izražanjem teh čustev. Morda niso v stiku s svojimi občutki ali pa jim je težko sočustvovati z drugimi. Ta čustvena nedostopnost lahko ovira razvoj intimnih vezi in povzroči bolj površne odnose.

Čustvena nedostopnost je lahko posledica različnih dejavnikov.
Čustvena nedostopnost je lahko posledica različnih dejavnikov.FOTO: Profimedia

Čustvena nedostopnost je lahko posledica različnih dejavnikov, vključno s strahom, da bi vas preplavila intenzivna čustva, ali pomanjkanjem čustvenega zavedanja. Razvijanje čustvene inteligence ter učenje komuniciranja in povezovanja na čustveni ravni lahko pomaga premostiti to vrzel in spodbuditi globlje odnose.

Irena Kahne: To se pogosto zgodi, ko se počutimo pripravljeni na spremembo
Preberi še
Irena Kahne: To se pogosto zgodi, ko se počutimo pripravljeni na spremembo

Uravnoteženje neodvisnosti in intimnosti

Intimnost pogosto zahteva občutljivo ravnovesje med neodvisnostjo in soodvisnostjo. Nekateri posamezniki se lahko bojijo izgube svoje neodvisnosti ali osebne svobode v intimnih odnosih, zaradi česar se odločijo za bolj površne povezave. 

10 znakov, da ste v zdravem odnosu s seboj
Preberi še
10 znakov, da ste v zdravem odnosu s seboj

Bistveno si je priznati, da zdravi odnosi omogočajo individualnost, hkrati pa spodbujajo medsebojno podporo in rast. Učenje učinkovite komunikacije in postavljanje zdravih meja lahko pomaga vzpostaviti to ravnovesje.

Pomen medosebne komunikacije in odnosov

Vzpostavljanje intimnih odnosov je v veliki meri odvisno od komunikacije. Učinkovita komunikacija, aktivno poslušanje, empatija in reševanje konfliktov so ključni sestavni deli globokih povezav. Tisti, ki imajo težave s socialnimi veščinami, bodo morda težje vzpostavili in vzdrževali intimne odnose. Vendar pa je te veščine mogoče razviti s prakso, samorefleksijo in iskanjem nasvetov strokovnjakov.

Pot samorefleksije
Pot samorefleksije FOTO: AdobeStock

Pot samorefleksije 

Razvijanje intimnih odnosov je pot samorefleksije in rasti. Zahteva samozavedanje, ranljivost in pripravljenost vložiti čas in trud v vzpostavljanje povezav. Iskanje podpore pri terapevtih, svetovalcih ali podpornih skupinah lahko zagotovi dragocene smernice in orodja za krmarjenje po kompleksnosti intimnosti.

Medtem ko je nekaterim posameznikom morda lažje vzdrževati površne odnose, je nagrada za negovanje globokih, intimnih vezi neizmerna. Premagovanje strahu, ozdravitev preteklih travm in razvoj zdravega samospoštovanja so ključni koraki k izgradnji smiselnih odnosov. Z izpopolnjevanjem medosebnih veščin in sprejemanjem ranljivosti lahko ustvarimo bogato tapiserijo povezav, ki v naša življenja prinašajo veselje, izpolnitev in občutek pripadnosti.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602