Zgodovina neuspelih partnerskih zvez in s tem povezanih razočaranj ter številni, prav tako neuspešni poskusi iskanja novega partnerja lahko posameznika privede do negativnih prepričanj o ljubezni nasploh. Vsi poznamo pregovor: Zrno na zrno, pogača. Kaj pa, ko nalagamo razočaranje na razočaranje? Koliko smo še pripravljeni zaupati ljudem in verjeti v ljubezen? Izpostavljamo 7 omejujočih prepričanj o odnosih, na katere lahko gledamo tudi kot na obrambni mehanizem, ki ga zgradimo, da se zaščitimo pred ponovnimi razočaranji. Vsi vemo, da se je lažje izogibati, kot pa ponovno tvegati.
Vsi dobri partnerji/partnerke so že oddani/e
Gre za eno najpogostejših prepričanj, ki pa ne drži. Kljub temu, da se morda po 35. letu zdi, da so že vsi poročeni in z družinami, pa se življenje venomer odvija. Oba spola, tako moški kot ženske se razhajajo skozi celo življenje, okoliščine se spreminjajo, ljudje venomer rastemo in se razvijamo. Zato v tem primeru ni ločnice, ki bi kazala, do kdaj si lahko poiščemo življenjskega sopotnika in kdaj je prepozno. Vse dokler smo živi imamo na voljo neskončno priložnosti, samo od nas pa je odvisno, ali jih bomo znali izkoristiti. To pomeni, da lahko najdemo partnerja za resno zvezo tudi kasneje in ne le v dvajsetih. Dobra plat tega so izkušnje in modrost, ki sta jih oba pridobila skozi življenje, kar pomeni, da oba vesta, česa si v življenju želita.
Vizita e-novice
Doživel/a sem že ljubezen svojega življenja
V življenju nismo omejeni le na eno 'usodno' ljubezen. Je pa res, da se lahko intenzivnost doživljanja občutkov v odnosu lahko skozi leta spreminja. Če smo bili nekoč za nekoga pripravljeni početi neumnosti, jih danes ne več, kar pa lahko razumemo kot odraz zrelosti. Vsaka ljubezen je lepa in vsaka nas nauči nekaj novega o sebi. Če v sebi gojimo razočaranje in si postavimo zid pred svetom, potem se zavestno odločimo, da ne bomo nikoli več izkusili ljubezni. In morda je prav to, da smo nekoč že doživeli pravo ljubezen, zadosten dokaz za to, da jo lahko še kdaj.
Ljubezen ni vredna vsega trpljenja, ki ga prinese
Takšno razmišljanje je pogostejše pri tistih, ki so doživeli veliko razočaranje ali več poskusov zvez, ki niso obrodile sadov. A kljub temu je potrebno zavedanje, da imamo ljudje v sebi veliko več moči kot si mislimo. Potrebno je vztrajati in ne obupati zaradi nekaterih manj lepih življenjskih lekcij iz preteklosti. Življenju, ljudem, ljubezni, odnosom moramo dati priložnost. Je pa res, da nič ne smemo početi na silo. Življenje je proces in bolj kot mu bomo dovolili, da teče brez našega upiranja ali poskusov spreminjanja, lepše in boljše stvari se nam bodo dogajale.
Če partner/ka ni popoln/a, ni vreden/a pozornosti
Kaj pa je popolnost? Posamezniki, ki dajejo pri iskanju partnerja poudarek na telesnih atributih, fizičnemu izgledu, so lahko še dolgo samski. Popoln moški ali popolna ženska ne obstajala. Sta le mit, o katerem se lahko zapletamo v filozofskih razpravah. Moški, ob katerem se počutite razumljene, cenjene, sprejete in ljubljene, ni nujno ljubezen na prvi pogled – lahko pa postane ljubezen vašega življenja, če ste mu le pripravljeni dati priložnost. Človeka spoznavamo samo tako, da se z njim družimo, zato veliko ljubezni vznikne tudi med prijatelji. Raje kot na zunanjost se osredotočajmo na notranjost, vsebino neke osebe in predvsem to, kaj nam vzbuja njena bližina.
Moški so lažnivci in prevaranti
Ta 'mantra' je predvsem značilna za tiste, ki so doživeli prevaro ali veliko izdajstvo v odnosu in tega niso nikoli uspeli preboleti. Dopustiti, da nekdo pusti tako velik in neizbrisen pečat v nas samih je velika škoda. Zakaj bi si to naredili? Vsako odnosno izkušnjo, naj bo še tako bridka, moramo jemati kot izkušnjo, stopničko in spoznanje več v življenju. Kot lekcijo, ob kateri smo zrasli. Če verjamete, da so vsi moški lažnivci in prevaranti, boste vedno znova iskali dokaze, da je vaše stališče pravilno. Če boste verjeli, da so moški čudoviti, boste srečali primere, ki vam bodo to potrdili. Zato nikoli ne gojimo takšnih negativnih prepričanj o nasprotnem spolu, saj na ta način le še utrjujemo svojo zagrenjenost in izgubljamo dragocene priložnosti za spoznavanje novih, navdihujočih ljudi.
Že dolgo nisem srečal/a zanimive osebe, ki bi imela potencial
Gibanje v enakem okolju, vsak dan isti opravki in druženje z istimi ljudmi pomeni tudi ustaljeno rutino, v kateri se ne zgodi nič kaj posebej nepredvidljivega. Prav zato pravimo temu cona udobja, v kateri ne moremo rast, niti srečati novih, zanimivih ljudi. Koristno je, če iščemo nove priložnosti, hobije, si upamo pogledati čez planke, oditi izven ustaljenih poti in se srečati s čim novim. Dovolj je že nov hobi ali služba, solo oddih ali kaj podobnega, da srečamo ljudi, ki sicer ne prečkajo našega vsakdana.
Za srečo ne potrebujem drugega
Ljudje smo bitja odnosov, saj smo iz odnosa nastali in po odnosu venomer hrepenimo. To je v naši naravi. Res je, da ne potrebujemo drugega za svojo srečo, res pa je tudi, da smo lahko ob drugem še bolj srečni, kot smo si kdajkoli predstavljali, da smo lahko. Prav zato nikoli ne smemo obupati nad samo, drugimi in življenjem. Vsak je svoje sreče kovač, pravi znan pregovor, ki še kako drži. Če mislite, da je to potrebno, se osvobodite teže preteklosti in se podajte s pozitivnimi pričakovanji v prihodnost. Le s pozitivno naravnanostjo lahko privabljamo v svoje življenje to, česar si najbolj želimo.
Vir: Relationship: It's never too late to find love; PsyArticles
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV