Vizita.si
Čustvena zloraba

Odnosi in spolnost

Čustvena zloraba je najpogostejša v partnerskih razmerjih

N.R.A.
21. 09. 2024 04.34
0

Čustvena zloraba je način obvladovanja druge osebe z uporabo čustev, s katerimi tisti, ki zlorablja, kritizira, sramoti, obtožuje ali/in manipulira z drugo osebo. Na splošno je razmerje čustveno nasilno, kadar obstaja dosleden vzorec žaljivih besed in ustrahovalnega vedenja, ki človeku oslabijo samopodobo in spodkopavajo njegovo duševno zdravje.

Nasilje nad moškimi
Nasilje nad moškimi FOTO: Shutterstock

Duševna ali čustvena zloraba je najpogostejša v partnerskih razmerjih, ni pa nikakor izključena v prijateljskih odnosih, v družini in med sodelavci. Čustvena zloraba je ena najtežjih oblik zlorabe. Lahko je subtilna in zahrbtna ali odkrita in manipulativna. Težko je reči, da je čustvena zloraba hujša ali težja od psihične, vsekakor pa lahko zelo načne žrtvino samopodobo, le-ta pa se lahko iz zelo samozavestne in samozadostne osebe razvije v nekoga, ki začne dvomiti o vsakem svojem koraku in namenu. Temeljni cilj čustvene zlorabe je namreč obvladovanje žrtve z diskreditacijo, izolacijo in utišanjem. 

Na koncu se žrtev v takšnem odnosu počuti ujeto. Pogosto so preveč ranjene, da bi ostale v takšnem odnosu, a se zaradi načete samozavesti in čustvene manipulacije bojijo oditi. Treba je poudariti, da se omenjen cikel ponavlja, dokler se žrtev ne odloči oditi in spremeniti svoj vzorec, to pa nikakor ni lahko.

Čustvena zloraba
Čustvena zlorabaFOTO: iStockphoto

Kdaj lahko govorimo o čustveni zlorabi? 

Ko preučujete svoj odnos, ne pozabite, da je čustvena zloraba pogosto subtilna. Posledično jo je zelo težko zaznati. Če imate težave z ugotavljanjem, ali je vaš odnos nasilen ali ne, se ustavite in pomislite, kako se počutite zaradi interakcije s partnerjem, prijateljem ali družinskim članom. Tu so znaki, da ste morda v čustveno nasilnem odnosu. Upoštevajte, da čeprav najdete svojega partnerja ali prijatelja v zgolj nekaj stvareh, gre lahko še vedno lahko za čustveno nasilni odnos. 

- Če se ob vsaki interakciji počutite ranjeni, razočarani, zmedeni, nerazumljeni, depresivni, tesnobni ali ničvredni, obstaja velika verjetnost, da je vaša zveza čustveno nasilna.

- Čustveno nasilni ljudje kažejo nerealna pričakovanja. Nekateri primeri vključujejo, da od vas zahteva nerazumne stvari, pričakujejo, da boste dali vse na stran, da bi zadovoljili zgolj in samo njihove potrebe. 

- Zahtevajo, da ves čas preživljate z njim. 

Čustveno nasilje
Čustveno nasilje FOTO: Shutterstock

 - So izjemno nezadovoljni, ne glede na to, kaj človek naredi zanje in kako se trudi. 

- Kritizira vas, ker ne delate čisto preprostih stvari (denimo kuhanja ali pospravljanja), tako kot bi po njihovem mnenju moralo biti. 

- Vedno pričakujejo, da si z njimi delite mnenje. 

- Žali in zaničuje. Nekateri primeri vključujejo spodkopavanje, zavračanje ali izkrivljanje vašega dojemanja ali vaše resničnosti.

- Napeljuje vas, da začnete dvomiti o svojih čustvih. 

- Svoje 'napake' vedno preusmeri nazaj na vas. Z drugimi besedami, krivi vas za vse. 

Gaslighting, psihično nasilje
Gaslighting, psihično nasiljeFOTO: Shutterstock

 - Obtožuje vas, da ste 'preveč občutljivi', 'preveč čustveni', 'nori', na splošno 'preveč'.

- Obtožuje vas, da ste sebični, prepotrebni, materialistični, če izražate svoje želje ali potrebe. Praktično pričakuje, da ne bi smeli imeti nobenih želja in potreb. 

- Čustveno nasilni ljudje ustvarjajo kaos. Nekateri primeri vključujejo: začetni argumenti zaradi prepiranja, drastične spremembe razpoloženja ali nenadni čustveni izbruhi.

- Čustveno nasilne osebe uporabljajo čustveno izsiljevanje. Manipulirajo in nad vami izvajajo nadzor, tako da se počutite krive za vse, kar naredite. 

- Ponižuje vas javno in zasebno.

- Izrablja vaše strahove, vrednote in sočutje, pritiska na 'gumbe', za katere ve, da bolijo. 

- Čustveno nasilne osebe vas poskušajo izolirati in nadzorovati. 

Čustveno nasilje
Čustveno nasiljeFOTO: iStock

Obstajajo še številni drugi znaki. Nasilneži, ki se lotevajo čustvene zlorabe, velikokrat kot predmet zlorabe uporabljajo stvari in ljudi, ki jih ima žrtev najraje. Lahko so to prijatelji ali otroci. Pomembno je vedeti, da te vrste zlorab na začetku zveze morda niso očitne. Odnos se lahko začne na videz, kot da je normalen in ljubeč, ljudje, ki so vajeni čustvenega nasilja in zlorabe, pa lahko začnejo uporabljati taktike, ko razmerje napreduje za nadzor in manipulacijo s svojim partnerjem. Ta vedenja se lahko začnejo tako počasi, da jih sprva morda ne boste opazili. Kot ste lahko že ugotovili, se marsikatera opisana lastnost (denimo pretirano zaščitniško vedenje) na začetku lahko zdi sanjska, pa nikakor ni! 

Psihično nasilje v intimnem odnosu ni ljubezen
Preberi še
Psihično nasilje v intimnem odnosu ni ljubezen

Vpliv čustvene zlorabe

Kadar je čustvena zloraba huda in traja, lahko žrtev izgubi celoten občutek zase, včasih brez ene same sledi ali modrice. Namesto tega so rane za druge nevidne, skrite v dvomu vase, v ničvrednosti in gnusu, ki ga žrtev čuti. Dejansko raziskave kažejo, da so posledice čustvene zlorabe enako hude kot posledice fizične zlorabe. Sčasoma obtožbe, besedne zlorabe, kritike in zaničevanje žrtev tako močno razjedajo občutek samega sebe, da se ne morejo več realno videti. Posledično se lahko žrtev začne strinjati z nasilnikom in postane notranje kritična. Ko se to zgodi, se večina žrtev ujame v nasilne odnose in verjame, da nikoli ne bo dovolj dobra za kogar koli drugega.

Psihična zloraba
Psihična zlorabaFOTO: Shutterstock

Čustvena zloraba lahko celo vpliva na prijateljstva, saj čustveno zlorabljene ljudi pogosto skrbi, kako jih ljudje resnično vidijo in ali so jim resnično všeč. Sčasoma se bodo žrtve umaknile prijateljskim odnosom in se izolirale, prepričane, da jih nihče ne mara. Še več, čustvena zloraba lahko povzroči številne zdravstvene težave, vključno od depresije in tesnobe do čira na želodcu, razbijanja srca, motenj hranjenja in nespečnosti.

Nasveti za obravnavanje čustvene zlorabe

Prvi korak pri soočanju s čustveno nasilnimi odnosi je prepoznavanje zlorabe. Če ste v svojem odnosu lahko prepoznali kateri koli vidik čustvene zlorabe, je pomembno, da to najprej priznate sebi. Če ste iskreni glede tega, kar doživljate, lahko znova začnete prevzemati nadzor nad svojim življenjem. Tu je še sedem strategij za povrnitev življenja, ki jih lahko danes uveljavite v praksi.

Vso krivdo bodo pripisali vam – vedno.
Vso krivdo bodo pripisali vam – vedno.FOTO: Dreamstime

Postavite se na prvo mesto

Kar zadeva vaše duševno in fizično zdravje, si morate postaviti prednostno nalogo. Nehajte skrbeti, ali boste ugajali osebi, ki vas zlorablja. Poskrbite za svoje potrebe. Naredite nekaj, kar vam bo pomagalo pozitivno razmišljati in potrditi, kdo ste. Poskrbite za primerno količino počitka in uživanje zdravih obrokov. Ti preprosti koraki za samooskrbo vam lahko zelo pomagajo pri soočanju z vsakodnevnimi stresi čustvene zlorabe.

Poskusite vzpostaviti mejo 

Odločno povejte nasilniku, da na vas ne sme več vpiti, vas zmerjati, žaliti in biti nesramen do vas. Poskusite mirno vzpostaviti zdravo mejo, za katero ste ugotovili, da je v vašem odnosu dejansko ni bilo. Na žalost se velikokrat zgodi, da ta korak nikakor ni dovolj, je pa vredno poskusiti. 

Nasilje ima več obrazov.
Nasilje ima več obrazov.FOTO: Shutterstock

Nehajte se kriviti

Če ste že dlje časa v čustveno nasilnem odnosu, zelo verjetno verjamete, da je z vami nekaj hudo narobe. Problem tiči tukaj. Zloraba vedno pomeni izbiro. Nehajte se kriviti za nekaj, nad čemer nimate nadzora! 

Zavedajte se, da jih NE MORETE popraviti

Kljub neopisljivem trudu nikoli ne boste mogli spremeniti čustveno nasilne osebe. Ne glede na to, kaj naredite, kakšni ste, kako se obnašate. Vtepite si v glavo, da niste odgovorni za nikogar, razen zase. 

S kritiko niso prizanesljivi, ampak kruti in brezobzirni.
S kritiko niso prizanesljivi, ampak kruti in brezobzirni. FOTO: Dreamstime

Ne sodelujte 

Z drugimi besedami, če človek, ki zlorablja, skuša začeti prepir z vami, vas začne žaliti, od vas zahteva stvari ali divja od ljubosumja, ne poskušajte pojasnjevati, umirjati svojih občutkov ali se opravičevati za stvari, ki jih niste storili. Preprosto se oddaljite od situacije, če le lahko. Odzivanje vodi le do hujših posledic. Ne glede na to, kaj bi lahko rekli, naredili, za nasilnega človeka ne bi imelo nobenega pomena. 

Čeprav je težko nekomu povedati, kaj preživljate, vam lahko pomaga, če spregovorite. O tem, kaj doživljate, se pogovorite z zaupanja vrednim prijateljem, družinskim članom ali celo svetovalcem. Čim več si vzemite časa stran od nasilnega človeka in preživite čas z ljudmi, ki vas imajo radi in podpirajo. Obrnete se lahko tudi na brezplačne telefonske številke, svetovalne ali socialne delavce, ki vas bodo znali pomiriti oz. vas usmeriti naprej.

Zavedajte se, da ste čudoviti. Morda boste potrebovali nekaj časa, da odidete iz takšnega nasilnega razmerja, a vsekakor bo vredno in tega nikakor ne boste obžalovali. Povrnite si samozavest, vzemite življenje v svoje roke, dodatno pa dovolite prijateljem, da vam pri tem pomagajo. Prvi korak je prepoznava nasilja, drugi je, da se nekomu zaupate! 

Viri: verywellmind / thoughtcatalog / healthline 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650