Vizita.si
Težave spolnost

Odnosi in spolnost

Ena najpogostejših bakterijskih spolno prenosljivih bolezni

N.R.A.
26. 08. 2020 06.00
0

Okužba s klamidijo je ena najpogostejših spolno prenosljivih bolezni. Kako se prenaša, kako poteka okužba, kako zdravljenje in kakšne so posledice okužbe s to bakterijo?

Okužba s klamidijo pogosteje prizadene ženske kot moške. Zajemajo predvsem mlajšo starostno skupino od 16. do 24. leta. Približno 70 % žensk in vsaj 25 % moških, ki se okužijo, nima nikakršnih težav, zato velik del okužb ostaja neprepoznan in nezdravljen. Okužba s klamidijo se pri ženskah lahko pokaže z izcedkom iz nožnice, s pekočimi bolečinami pri odvajanju seča, z močnejšimi menstrualnimi krvavitvami, z bolečino v spodnjem delu trebuha in bolečino med spolnim odnosom. 

Okužba s klamidijo pogosteje prizadene ženske kot moške.
Okužba s klamidijo pogosteje prizadene ženske kot moške. FOTO: Dreamstime

"Chlamydia trachomatis je bakterija, ki je najpogostejša bakterijska povzročiteljica spolno prenosljivih okužb (SPO), ki prizadene predvsem mlade odrasle osebe. Lahko poteka brez bolezenskih znakov in težav, lahko pa jih povzroča, najpogosteje vnetje sečnice pri moškem in vnetje rodil pri ženskah. Okužba lahko izzveni (se ozdravi), lahko pa traja dalj časa. Če dalj časa trajajoča okužba ni zdravljena je pogost vzrok za žensko neplodnost, možni pa so tudi življenjsko ogrožajoči zapleti, kot na primer zunajmaternična nosečnost," povedo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Kako se okužba prenaša?

Do prenosa običajno pride pri nožničnih ali analnih spolnih odnosih, redko pa pri oralnih spolnih odnosih. Okužba se lahko prenese tudi z matere na novorojenčka ob porodu. V takšnih primerih se običajno okužijo oči, možna in izključena pa ni niti pljučnica. Poškoduje lahko jajcevoda, predvsem sluznične migetalke, pa tudi resaste izrastke, ki sodelujejo pri potovanju oplojene jajčne celice do maternice. Vnetje lahko jajcevod poškoduje do te mere, da postane neprehoden, zato se s porastom klamidijskih okužb opazijo tudi številne zunajmaternične nosečnosti. 

Do prenosa običajno pride pri nožničnih ali analnih spolnih odnosih, redko pa pri oralnih spolnih odnosih.
Do prenosa običajno pride pri nožničnih ali analnih spolnih odnosih, redko pa pri oralnih spolnih odnosih.FOTO: Dreamstime

"Klamidijska okužba spada med zelo pogoste spolno prenesene okužbe. V letu 2014 je bilo v Sloveniji prijavljenih 270 primerov, vendar to število podcenjuje visoko pogostost okužb v prebivalstvu, kar je predvsem posledica majhnega obsega testiranja in pa tudi nedoslednosti pri prijavljanju," pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje

Kakšne so posledice klamidijske okužbe?

Okužba ima lahko pri ženskah resne posledice. Pri približno tretjini neustrezno zdravljenih se lahko razvije vnetje v mali medenici. Vsaka peta ženska s tovrstnim vnetjem lahko postane neplodna, pri vsaki deseti pa lahko po zanositvi pride, kot že omenjeno, do zunajmaternične oploditve. "Pri ženskah se nezdravljena klamidijska okužba lahko razširi na maternico in jajcevode in povzroča vnetje, ki povzroči trajno okvaro rodil z dolgotrajnimi bolečinami v medenici, neplodnostjo in nevarno zunajmaternično nosečnost."

Klamidijsko okužbo in večino vseh vrst podobnih okužb lahko preprečimo z varno spolnostjo.
Klamidijsko okužbo in večino vseh vrst podobnih okužb lahko preprečimo z varno spolnostjo. FOTO: iStock

Pri moških so težave, povezane z nezdravljeno klamidijsko okužbo, redkejše. Okužba se včasih razširi na obmodek ali prostato, vendar pa klamidija redko povzroča moško neplodnost. Znana je tudi povezava okužbe s klamidijo in prizadetostjo sklepov. Razširitev v trebušno votlino lahko povzroči tudi nevarno vnetje ob jetrih. Nezdravljena okužba s klamidijo lahko pomeni tudi večje tveganje za okužbo ali prenos HIV," imajo zapisano na straneh NIJZ-ja.

Klamidijsko okužbo in večino vseh vrst podobnih okužb lahko preprečimo z varno spolnostjo – spolni odnosi z enim samim partnerjem, kar ne predstavlja tveganega odnosa, ali pa spolni odnosi, med katerimi uporabljamo zaščito.

Vir: Zdravstveni vodnik za vso družino, Dr. Miriam Stoppard / Nacionalni inštitut za javno zdravje

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587