V angleškem jeziku izraz ’future faking’ pomeni laganje oz. manipuliranje z obljubami o prihodnosti, ki pa se navadno ne uresničijo. To so lahko povsem banalne stvari: partner obljubi, da bo poklical, a nikoli ne pokliče; obljubi, da bosta šla skupaj na počitnice, a ne stori nobenega koraka, da bi se to tudi zgodilo; lahko pa celo obljubi, da se bo poročil z vami, a se ta korak nikoli ne uresniči. Gre za učinkovito manipulacijo za obvladovanje trenutnega stanja oz. sedanjosti.
Dober manipulator (v odnosu so to največkrat narcisoidni posamezniki) se zna spretno osredotočiti na želje, sanje, hrepenenja in cilje svoje partnerice in jih s pomočjo lažnih obljub obrniti v svoj prid. Takšna oseba že vnaprej ve, da obljub in dogovorov ne bo nikoli zares uresničila. V tem primeru gre za neke vrste nadzor in pasivno zlorabo, ki pa je zavita v ’ponarejene obljube’, da bi posameznik dobil to, kar si želi. Obljube se lahko nanašajo na poroko, ustvarjanje družine, skupno delo, potovanja, hobije, skratka karkoli lahko postane ’orodje’ nadzora. Pri tem so manipulatorji izjemno spretni in partnerica na drugi strani na začetku niti malo ne sluti, da je vse skupaj le dobra igra.
Kakšne so posledice in na kaj je treba biti pozoren?
Tovrstna manipulacija je zelo škodljiva. Kognitivna disonanca, občutki zmede, nemoči in brezupa ter seveda občutek izgube nečesa, kar se nikoli ne bo zgodilo, lahko privede do dolgoročnih posledic. A če manipulator vidi, da mu partnerica sčasoma ne zaupa in verjame več, jo bo morda celo skušal prepričati, da je ona sama kriva, da se določena stvar ne bo uresničila. In če ima ta oseba šibko samopodobo, bo zelo verjetno krivdo ponotranjila in se trudila biti boljša.
Manipulatorji so zelo spretni v laganju, pretvarjanju in igri, zato je treba biti v odnosih zelo kritičen do vsega, kar zveni prelepo, da bi bilo resnično – ne glede na to, ali gre za dobrega prijatelja, nadrejenega, partnerja, sodelavca. Najhuje je, če oseba slepo verjame vsemu, zato je treba veliko spraševati in zahtevati pojasnila.
Primer #1: Partnerski odnos
Sara in Gabrijel sta skupaj že dve leti. Gabrijel je že od samega začetka Sari vzbujal občutek, da bi zanjo klatil zvezde z neba. Obljubljal ji je zaroko, poroko in takoj zatem družino. Vse naj bi se zgodilo bliskovito, saj ve, da je ona njegova usoda. Na spletu ji je kazal njuno sanjsko hišo in jo spodbujal k idejam o načrtovanju življenja. Sara je bila vse bolj v oblakih, zaljubljena kot že dolgo ne. A po dveh letih sta še vedno na začetku, brez napredka v odnosu in brez prihrankov. Sara po spletu naključij celo ugotovi, da ima Gabrijel velike dolgove, a nikoli ne izve, zakaj. Še naprej ji obljublja, da jih bo poplačal, začel varčevati – dokler se jima ne uresničijo sanje. Sara upa še naprej, Gabrijel pa se vse bolj utaplja v dolgovih in jo prepričuje, da bo nekega dne vse drugače.
Primer #2: Odnosi na delovnem mestu
Nadrejeni je enemu od svojih delavcev obljubil napredovanje. Nenehno je poudarjal, da se mu zdi kot nalašč za nov položaj, ki mu bo prinesel nove priložnosti, bonuse in višjo plačo. Delavec je navdušen nad priložnostjo in tem, kako dobro je zapisan v očeh šefa. A v naslednjih mesecih kmalu spozna, da je v pripravi na svojo novo vlogo prevzel veliko več odgovornosti, kot je bilo v resnici koristi. Ko se naslednjič pogovori s šefom, mu ta pove, da bo zelo kmalu napredoval. A meseci tečejo, delavec pa vidi, da v resnici napredujejo njegovi sodelavci. Nihče ne odgovarja na njegova vprašanja, obljube pa še kar prihajajo. Delavec v tem času prevzame veliko več odgovornosti, kot jo je imel kadarkoli prej, šef pa še kar obljublja ... Sčasoma postanejo njegove nove odgovornosti samoumevne, šef pa postopoma neha omenjati napredovanje in višjo plačo.
Na kaj je treba biti pozoren?
Vsi vemo, da so dejanja glasnejša od besed, zato se je treba vprašati – ali oseba obljublja in tudi dela za to, da bo obljubo nekoč izpolnila, ali so vse le prazne besede? Kakšna je ta oseba v ostalih odnosih? Ima težave z zaupanjem, je nepriljubljena, velja za nekoga, ki je samo spreten z jezikom? V prvi vrsti je pomembno, da ne verjamemo vsemu, sploh če imamo občutek, da je prelepo, da bi bilo res. Ker je pomembno, da se v odnosih znamo ceniti, moramo določene stvari kritično presoditi in se ne pustiti čustveno manipulirati, ne glede na to, za kako globoke odnose pri tem gre. Pomembno je tudi, da poslušamo svoje občutke. A včasih ne gre drugače, kot da se kakšno stvar naučimo na lastnih napakah.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV