Vizita.si
Spolnost

Odnosi in spolnost

Kakšni so lahko vzroki za motnjo spolnega vzburjenja pri ženskah?

S.B.
09. 04. 2020 08.33
0

Motnja spolnega vzburjenja je vztrajna nesposobnost spolnega vzburjenja kljub ustreznemu draženju. Pri ženskah je podobna moški impotenci. Obe motnji pa imata tako telesne kot duševne vzroke. Padec libida občuti kar tretjina žensk, v starosti od 18 do 60 let.

Težava običajno nastopi po obdobju normalne spolne odzivnosti in lahko traja vse življenje. Želja po spolnosti je zelo pomemben, a tudi kompleksen dejavnik, ki vpliva na spolnost. Izraža se s telesnimi in osebnostnimi odzivi. Če je želja po spolnosti ali z drugo besedo – libido nizek, govorimo o omejeni želji po spolnosti oziroma hipoaktivnemu spolnemu nagonu. To je najpogostejša spolna disfunkcija, ki v povprečju prizadene enega od treh parov.

Znaki, da partnerski odnos umira
Preberi še
Znaki, da partnerski odnos umira

Zmanjšana želja po spolnosti ali celo njena odsotnost je v sodobnih partnerskih zvezah, ki jim tempo narekuje divji vsakdan, nekaj pogostega in običajnega. Mnogi mislijo, da gre za bolezen, vendar je to zgolj prehodno stanje, ki ga morata partnerja prepoznati in rešiti skupaj.

Pri mladih ženskah je izguba spolne želje najpogosteje povzročena s psihološkimi faktorji, kar se spremeni po 45. letu, ko je najpogostejši vzrok hormonska motnja, ki jo povzroči klimakterij.

V zdravem odnosu partnerja poznata želje drug drugega, se zanje iskreno zanimata in jih izražata.
V zdravem odnosu partnerja poznata želje drug drugega, se zanje iskreno zanimata in jih izražata.FOTO: Dreamstime

Ženske z nizkim libidom dejansko nimajo prave potrebe ali želje po spolnosti, niti jih misel nanjo ne vzburi. Imajo tudi manj seksualnih fantazij, seks se jim ne zdi zanimiv in redko masturbirajo. Na ženski libido bolj kot pri moških vpliva skupek konfliktov v odnosu, čustvenih težav in napetosti, preteklih travm, hormonskih neravnovesij in telesnih odzivov.

’Če smo prazni in izčrpani, to čutijo vsi okoli nas’
Preberi še
’Če smo prazni in izčrpani, to čutijo vsi okoli nas’

Stres je lahko eden tistih vzrokov, ki sproži močan odziv v ženskem telesu in telo dolgo časa okreva po stresu. Progesteron pa je tisti hormon, ki nas pomirja. Ampak če je telo nenehno v preživetvenem načinu, je naš libido, želja po seksualnosti, intimi, čutnosti, zadnja stvar, na katero pomislimo.

Čeprav libido pri ženskah pogosto upade zaradi psihičnih razlogov, je lahko velikokrat vzrok za pomanjkanje poželenja tudi hormonsko neravnovesje. Poželenje pa lahko ženskam upade tudi zaradi jemanja nekaterih zdravil, slabokrvnosti, zaradi tesnobnosti, depresije, kemoterapije, zaradi težav s ščitnico ali težav s partnerjem.

Tudi nekateri dejavniki, kot so porod, nosečnost in menopavza, lahko vplivajo na pomanjkanje libida. Pri mladih ženskah so lahko glavni vzrok za to tudi kontracepcijske tablete. Če se težava vleče, je nujno, da gre ženska k izbranemu ginekologu in zamenja tablete.

Tudi številne telesne težave lahko povzročajo to motnjo. Med njimi so bolečine zaradi vnetja maternične sluznice, sečnega mehurja ali nožnice. Kirurška odstranitev maternice ali dojk lahko prizadene samopodobo ženske, kar tudi ovira njeno spolno vzburjenje. Ravno tako pa imajo lahko na libido vpliv tudi nekatere bolezni živčevja, kot je multipla skleroza.

Tudi nekateri dejavniki, kot so porod, nosečnost in menopavza, lahko vplivajo na pomanjkanje libida.
Tudi nekateri dejavniki, kot so porod, nosečnost in menopavza, lahko vplivajo na pomanjkanje libida.FOTO: Dreamstime

Kako si pomagati?

S pomočjo pogovora in telesnega pregleda lahko zdravnik ugotovi, ali gre za duševen ali telesen vzrok. Če ugotovi telesni vzrok, ga potem tudi lahko ozdravi z zdravili. Na primer, če ugotovi okužbo sečnega mehurja ali nožnice, lahko predpiše antibiotike. Če ugotovi hormonsko neravnovesje ali pomanjkanje hormonov, lahko predpiše kontracepcijske tablete ali hormone.

Moški se s spolnostjo sproščajo, ženske pa morajo biti zanjo sproščene. Zato je pomembno, da s strani moškega ne čutijo konstantnega pritiska in da si vzamejo čas zanje ter jih razumejo.

V zdravem odnosu partnerja poznata želje drug drugega, se zanje iskreno zanimata in jih izražata; če se o spolnosti ne pogovarjata in če ne upoštevata teh želja, se seks lahko zdi kot obveznost, nuja ali prisila. Kadar pogovor ne pomaga več, naj se partnerja odločita za terapevta; težava imajo nemara globlje korenine, kot sta sprva menila.

Za ljubezen je vedno pravi čas. Kaj pa za ločitev?
Preberi še
Za ljubezen je vedno pravi čas. Kaj pa za ločitev?

Treba je tudi poskrbeti za zdravje, uravnoteženo prehrano, zadostno količino spanca ter redno telesno aktivnost. Ne pozabite niti na svoj um in duhovnost: branje, pogovori s prijatelji, otroci in partnerjem so tisti pristopi, s katerimi se sproščate. Zavedati se je treba, da sta telesno in duševno zdravje najboljši orodji za reševanje težav s spolnostjo.

Vsekakor pa je koristno tudi izvajanje Keglovih vaj, s katerimi si lahko ženska okrepi mišice medeničnega dna, kar ji posledično poveča spolni užitek. Pri teh vajah ženska krči nožnične mišice od 10- do 15-krat zaporedoma vsaj trikrat na dan. Vaje naj izvaja dva do tri mesece.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650