Zakaj so meje v odnosu tako zelo pomembne?
Zelo preprosto povedano, z mejami učimo ljudi, kako naj ravnajo z nami, kaj si lahko dovolijo in česa ne. Meje se vedno nanašajo na omejitve, ki ji postavimo za zaščito lastnega dobrega počutja in občutka varnosti. Zelo pomembne so tudi v intimnem odnosu s partnerjem, a če jih želimo uspešno postavljati, moramo najprej poznati sebe, svoje potrebe, omejitve in želje. Šele takrat, ko jasno vemo, kako v odnosih delujemo, lahko to skomuniciramo tudi drugemu in ob morebitnem kršenju poskrbimo za ustrezen odziv. Z mejami spoštujemo lastne potrebe in če tega v odnosu ne delimo s partnerjem, so lahko posledica konflikti, zamere in nezadovoljstvo. V nadaljevanju izpostavljamo nekaj ključnih razmejitev, ki imajo v odnosu pomembno vlogo.
Fizične meje
Začnimo z najbolj očitnimi in znanimi. Fizične meje se nanašajo na vaše telo, zasebnost in osebni prostor. Morda ste med tistimi osebami, ki jim javni izrazi ljubezni (npr. poljubljanje na ulici, objemi, držanje za roke pred prijatelji) ne predstavljajo nobenih zadržkov. Ali pa ste med onimi, ki skrbno čuvajo ljubezensko življenje in menijo, da je izražanje intimnih čustev partnerju nekaj zelo osebnega. Vse kar čutite, je prav. Če vas partner poljubi v javnosti in vam je ob tem neprijetno, je pomembno o tem spregovoriti. Čeprav je izražanje potreb in želja za marsikoga velik zalogaj (sploh, če tega ni navajen iz izvirne družine), je to nujen del oblikovanja pristne intime. Še ena pomembna fizična meja v partnerstvu je ničelna toleranca do fizičnega nasilja. Oba partnerja v odnosu morata vedeti, kakšne so posledice kršitve te meje. Na primer: Ob kakršnem koli fizičnem udarcu se razmerje zaključi.
Čustvene meje
Če želite vzpostaviti čustvene meje, morate biti v stiku s svojimi občutki. Zdrave čustvene meje od vas zahtevajo zavedanje, kje se končate vi in kje se začne vaš partner. Partnerska intima ne pomeni zlitosti v odnosu, saj zdrav odnos obsega dve ločeni osebi, ki imata vsaka svoje potrebe in želje. Čustvene meje vključujejo ločevanje vaših občutkov od občutkov drugega. Če je vaš partner močno vznemirjen zaradi stvari, ki nimajo nobene povezave z vami (npr. služba) in nato opazite, da so se njegova občutja preselila na vas, to pomeni, da morda nimate ustrezne čustvene meje. Če začne partner kričati, ko je vznemirjen, mu postavite čustveno mejo takole: Čutim, da si vznemirjen, se bova raje jutri pogovorila o tem, ko se pomiriš. S tem prekinemo napredovanje konflikta in mu damo informacijo, da ne boste vi strelovod za njegove frustracije. Pomanjkanje čustvenih meja pomeni prevzemanje odgovornosti za občutke partnerja, dopuščanje, da njegovi občutki vplivajo na vas, žrtvovanje lastnih potreb, da bi mu ugajali in obtoževanje drugih za vaše slabo počutje.
Spolne meje
Spolne meje se nanašajo na vaša pričakovanja glede spolne intimnosti. To pomeni, kaj se vam zdi v spolnosti dopustno, kaj pričakujete, kje ste pripravljeni sklepati kompromise. Na tem področju je potrebna jasna komunikacija glede spolnih odnosov, želenih in neželenih dotikov, pričakovanj, (ne)vpletenosti drugih v vaše spolno življenje in tem, katera spolna dejanja so pri vas prednostna in katera nesprejemljiva. Zdrave spolne meje vključujejo medsebojni dogovor, soglasje in razumevanje ter spoštovanje spolnih omejitev in želja drug drugega. Le na ta način je lahko spolno življenje izpolnjujoče in povezujoče.
Intelektualne meje
Intelektualne meje zajemajo ideje in prepričanja. Meje okoli izkazovanja spoštovanja različnih pogledov in idej (verskih, političnih, filozofskih ...), lahko preprečijo, da bi bili naši ali partnerjevi občutki prizadeti. Če se s partnerjem pogovarjate ali z njim ravnate, kot da ni dovolj pameten, ima to velik vpliv na vajino čustveno intimo. Če se vam zdi, da s partnerjem ne morete razpravljati o nekaterih temah, ker verjamete, da ne spoštuje vašega mnenja ali vas celo prepričuje v nasprotno, je potrebno postaviti meje. Če se zaradi odzivov partnerja bojite deliti svoja stališča, ste bili zelo verjetno nekoč že deležni negativnega odziva z njegove strani. Kako postaviti mejo v tem primeru? Vem, da se politično ne strinjava, a če mi praviš, da je moje mnenje napačno, mi s tem kažeš, da ne spoštuješ mojih pogledov.
Finančne meje
Pri finančnih mejah gre za denar, ki je neizogiben del človeških interakcij, zlasti v partnerstvu. Vsak dolgoročni odnos sčasoma pripelje do pogovorov in odločitev glede skupnih ali ločenih računov, varčevanja, pričakovanj o nakupovanju, stroškov skupnega bivanja, najemanju posojil in podobnih temah. Te meje oziroma dogovori so še toliko bolj pomembni, če se v partnerstvu pogosto pojavljajo konflikti glede denarja in predvsem takrat, ko se razlikujeta v nazorih in pogledih na finance - eden bi denimo trošil, drugi je izrazito varčen. Ker je ravno denar pogost vzrok razhodov, je koristno čim prej izpostaviti to pomembno temo.
Čeprav smo izpostavili le nekaj najpomembnejših tem, brez katerih v partnerstvu ne gre, obstaja še veliko drugih, ki zahtevajo medsebojni dogovor: preteklost, odnosi z izvirno družino, prijatelji, preživljanje prostega časa, družbena omrežja ... Postavljanje meja ni vedno lahko, saj se zlahka znajdete v očitkih, da ste se spremenili. Morda vam celo ne verjamejo, da mislite resno, zato se lahko odločijo meje preizkušati in vas izzivati. Vzbujajo vam lahko slabo vest, krivdo in pomisleke, ali delate prav in ali je to sploh potrebno. Čeprav je vzpostavljanje meja na začetku lahko precej neprijetno, je to edina pot do občutka ljubljenosti, spoštovanja in urejenih odnosov s partnerjem, družino in ljudmi, ki so vam blizu.
Vizita e-novice
Viri: PsychologyToday / PositivePsychology
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV