Vizita.si
Par ima težave

Odnosi in spolnost

Ali poroka res pomeni konec svobodnega življenja?

A.K
23. 06. 2020 08.05
0

Ko se moški pogovori vrtijo okoli porok ali resnejših partnerskih razmerij, tema skoraj vedno prinese tudi kanček dvoma in strahu. Vprašanja se nanašajo na občutek ’ujetosti’ in dejstva, da gre v tem primeru za odnos, ki naj bi trajal ’za vedno’. Ženske (razen izjem) s tem načeloma nimajo težav, saj jim zaroka, poroka in vse, kar obljublja večno ljubezen, prebuja občutke varnosti. A ta tema zagotovo odpira pomembna vprašanja o soodvisnosti in ohranjanju sebe v odnosu. Poroka zares pomeni biti izgubljen v odnosu, posloviti se od svobode in preteklega življenja? Nikakor ne.

9 skrivnosti srečnih parov
Preberi še
9 skrivnosti srečnih parov

Poroka resda prinaša zavezo ljubezni, zvestobe, podpore in spoštovanja, nikakor pa ne izgube samega sebe – razen, če smo v nefunkcionalnem partnerskem odnosu. Jasno je, da če želimo biti v razmerju izpopolnjeni in srečni, moramo v njem še vedno ohranjati sebe. Poroka pomeni: jaz + ti + midva. Če se prekomerno podredimo partnerju in njegovemu življenjskemu stilu, pri čemer potlačimo svoje interese, zapostavimo svojo družbo in stvari, ki smo jih prej radi počeli, potem bo skozi čas to pripeljalo do nezadovoljstva, konfliktov ali celo razhoda. Izgubiti se v drugem pomeni, da prenehamo ’obstajati’ in se v celoti spremenimo zavoljo partnerja. Ko se kasneje pridružijo še otroci in se življenje obrne na glavo, pa je ravno to tista pika na i, ki prinese težke konflikte, naveličanost, izčrpanost ... morda tudi ločitev.

Prav zato je treba zakon razumeti kot skupnost dveh partnerjev, ki sta se odločila drug za drugega, a se še vedno trudita ohranjata sebe in se pri tem tudi podpirata. Le tako lahko skupaj prispevata svoj dragoceni in obenem tudi unikaten delček, ki zakon (odnos) oživlja in vedno znova polni z novo energijo. Samo v tem primeru lahko govorimo o uravnoteženem odnosu.

Kaj storiti, ko ugotovimo, da smo se v zakonu izgubili in da nismo več to, kar smo bili včasih? Obupati nad odnosom, se ločiti ali vztrajati? Izpostavljamo nekaj temeljnih elementov, ki pomagajo prebuditi ali oblikovati avtonomijo v odnosu.

Zgrešeni nasveti o partnerstvu in ljubezni
Preberi še
Zgrešeni nasveti o partnerstvu in ljubezni
Par ima težave
Par ima težave FOTO: Dreamstime

Ozavestite, za koga in za kaj ste odgovorni: Sami ste odgovorni zase, to je dejstvo. Za svojega partnerja niste odgovorni, ste pa za to, da z njim ravnate spoštljivo, dostojanstveno, iskreno in veliko mero ljubezni. Je partner odgovoren za vaše dobro počutje in srečo? Tudi ne. Če sami ne zmorete najti sreče in zadovoljstva v sebi, je tudi partner ne bo zmogel. Izogibajte se prelaganju odgovornosti za srečo v njegove roke.

Ostanite osredotočeni na svoje interese: Če ste skozi čas izgubili občutek zase in stvari, ki so vam bile nekoč v veselje, je čas, da začnete raziskovati, kaj vam je všeč, vas navdihuje in polni z novo energijo. Pri tem je občutek krivde odveč. Vsak posameznik mora imeti v življenju aktivnosti, ki imajo pozitiven doprinos zdravju in dobremu počutju.

Kaj so vaše potrebe? Še pomembneje je, da se jih naučite zadovoljiti, če vaš partner tega ne zmore. Kaj imamo v mislih? Potrebe so lahko socialne (druženje s prijatelji), intelektualne (branje, obiskovanje predavanj, izobraževanje ….) , fizične (telesne aktivnosti, gibanje, šport, razvajanja ...), psihične narave (obiski svetovalcev, terapevtov ….). Če začutite, da bi nekaj počeli, pri čemer vaš partner ne želi biti vključen, potem sledite vašim željam. Nobene potrebe ni, da v odnosu počnemo vse skupaj. Na ta način se boste dolgoročno počutili močnejši in samozadostni.

Raziskujte meje med vama: Partnerji, ki imajo težave z razmejitvami in soodvisnostjo, zelo težko določijo, kjer se začne in konča njihov partner. Nekateri menijo, da so postali ’eno’, kar lahko predstavlja težavo. »Enako, razmišljava, enake stvari so nama všeč. V bistvu ne potrebujeva drugega, kot samo ’naju skupaj’.« Takšno razmišljanje je značilno za obdobje zaljubljenosti, a kasneje ne funkcionira več. Treba je spoznati lastno vlogo v odnosu in vlogo partnerja. Kaj pričakujete od samih sebe in kaj pričakujete od njega/nje?

Uspešen in osrečujoč odnos lahko tvorita dva posameznika, ki sprejemata drugačnost drugega in z njo vzajemno bogatita to, kar sta in skupaj ustvarjata.

Ne romantizirajte partnerskih odnosov
Preberi še
Ne romantizirajte partnerskih odnosov

Viri: 

Codependent Relationship, Psychology Today

Married doesn't mean codependent, All about Psychology

Autonomy and relationship, APA

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662