Postkoitalna disforija
Po spolnem odnosu se srčni utrip upočasni, dihanje postane mirnejše, mišice se sprostijo. Za nekatere ni to nič drugega kot iztočnica za globoko sprostitev in počitek. Toda za druge to postkoitalno zatišje vodi v nekaj resnejšega – globoko, težko opisljivo melanholijo, ki lahko traja od nekaj minut do nekaj ur.
Gotovo poznate filmske situacije (ali pa ste to morda izkusili že sami), ko dekle ali ženska po spolnem odnosu zajoče. Scenarij običajno to razloži kot izjemno čustvenost, ki sledi zaključku spolne združitve. Če imate po spolnem odnosu ali med njim tudi sami občutek žalosti in vas to navdaja s skrbjo, je pomembno vedeti, da niste sami. Ena od raziskav, objavljena v Journal of sexual health, je pokazala, da je kar ena ženska od treh (numerus je bil 200), po spolnih odnosih že doživela postokitalno disforijo. Po mnenju Mednarodnega združenja za spolno medicino se lahko zgodi vsakomur, ne glede na to, kako zadovoljujoči so spolni odnosi.
Od kod pridejo takšna negativna čustva, je težko določiti. V eni od študij, ki so jo opravili na Univerzi Queensland leta 2015, je kar 46 % od 230 žensk dejalo, da so v določenem obdobju življenja že doživele izkušnjo postkoitalne disforije. Študija iz leta 2018, ki so jo opravili na 1208 moških, pa je pokazala, da je tovrstno izkušnjo doživelo 42 % moških udeležencev raziskave.
PCD na ljudi vpliva na različne načine
Strokovnjaki opažajo, da se mnogi zaradi takšnih občutij bojijo, da je z njihovim odnosom nekaj narobe, a vendar ni tako. Raziskav je sicer še premalo, da bi govorili o jasnih vzrokih, a ena od priljubljenih teorij pravi, da med spolnim odnosom hormoni ustvarijo intenziven občutek initme. Ko se hormoni umirijo, pa pride do občutka melanholije.
Osebi, ki to doživlja, pa tudi njenemu partnerju se zdi to sprva morda malce nenavadno. A pomembno je razumeti, da je to nekaj normalnega in da ni s tem nič narobe. Še najbolj tolažilno je v tem primeru sprejetje situacije – do sebe in partnerja je treba ravnati sočutno. Partner mora vedeti, da ni storil nič takšnega, kar bi lahko bil razlog slabega razpoloženja, tesnobe, nemira in razdražljivosti.
Kaj pa drugi, globlji vzroki?
Nekateri se po spolnem odnosu razidejo v solzah, drugi pa se počutijo prazne in žalostne. Pri nekaterih pa takšna občutja sprožijo celo prepire. Če opažate podobne simptome tudi pri sebi, je treba narediti nekaj samorefleksije. Kaj so lahko dejavniki, ki vam sprožijo nezadovoljstvo, žalost, občutke praznine in neizpolnjenosti? Morda je skrivnost v tem, da niste v osrečujočem odnosu, morda si nezavedno spolnosti sploh ne želite ali pa se zadaj skriva celo zloraba. V takšnih primerih je težave težko reševati sam, zato je veliko bolj priporočljiv posvet pri osebnem zdravniku ali terapevtu.
Zanimivosti:
• Prvi je fenomen omenil že grški zdravnik Galen; zapisal je, da je "vsaka žival po koitusu žalostna, razen ženske in petelina".
• Filozof Baruch Spinoza je zapisal, da "ko čutni užitek mine, sledi največja žalost".
Viri: Postcoital dysphoria; PubMed
Postcoital Dysphoria: Prevalence and Correlates Among Males; PubMed
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV