Kaj so opozorilni znaki?
Izraz 'opozorilnik znak' (ang. red flag) nemalokrat pomeni razlog za konec razmerja. Zaradi opozorilnih znakov ljudje navadno odkorakamo stran od drugega človeka, navadno pa vsi opozarjamo nanje.
Rdeči karton pokažejo sodniki, ko igro prekinejo zaradi napake, z rdečo zastavo mahajo na dirkalnih stezah, ko so razmere prenevarne za nadaljevanje dirke. Rdeče luči nam na cesti signalizirajo, naj ustavimo vozilo, birokracija pa nas svari, naj ne presežemo določene meje. Kaj pa so opozorilni znaki v odnosih?
''Opozorilni znaki v odnosih kažejo, da oseba verjetno ne more imeti zdravega odnosa in bi bilo skupno nadaljevanje življenjske poti čustveno nevarno,'' razlaga dr. Wendy Walsh, klinična psihologinja, specializirana za odnose. Upoštevajte, da opozorilni znaki v odnosu morda niso očitni. Medtem ko so nekateri znaki zelo jasni, so drugi subtilnejši, hkrati pa lahko traja dolgo časa, da se določene stvari v razmerju pokažejo takšne, kot so.
Rdeče luči proti rumenim
Pomembno je razumeti razliko med t. i. rdečim in rumenim lučem. Navsezadnje rdeče luči označujejo razlog za prekinitev ali opustitev odnosa, medtem ko so rumene manj resne in nas namesto tega opozarjajo, naj 'upočasnimo' zadeve. Rumene luči se pogosto razlikujejo glede na vaše osebne potrebe in želje v razmerju, rdeča luč pa je bolj univerzalna.
''Rumena luč lahko na primer pomeni težave v čustveni komunikaciji, ki se jih oseba zaveda in se jih trudi opraviti,'' pravi dr. Walsh. ''Rdeča luč pa se lahko prižge ob nekom, ki ima zgodovino nasilja v družino, kroničnega varanja ali zlorabe substanc.''
Opozorilni znaki, na katere moramo biti VSI pozorni
Če vaš partner daje katerega od naslednjih opozorilnih znakov, je čas, da se sami s seboj in z njim pogovorite o prihodnosti vašega odnosa – velja tako za ženske kot tudi za moške. Čeprav so scenariji različni in vedno obstaja prostor za številne odtenke, rdeče luči označujejo globok problem, ki ga mora druga oseba odpraviti, da bi imela zdrav odnos z vami, s samo seboj in s komer koli drugim.
Kratek odgovor na vprašanje, ali dajejo opozorilne znake vsi ljudje, je torej ne. Tako rekoč pri vseh pa gorijo rumene luči, ki ponazarjajo stvari, lahko tudi značajske značilnosti, ki so manj prijetne.
Alkoholizem in zasvojenost z drogami
''Vsakodnevno pitje alkohola ali pretiravanje z alkoholom večkrat na teden je lahko opozorilni znak, ki nas opozarja, da ima oseba težave,'' pravi strokovnjakinja Amber Trueblood. Odvisnost od drog, da bi tako preživeli dan, teden ali težke trenutke v življenju, je prav tako skrb vzbujajoča. Če alkohol ali droge negativno vplivajo na življenje vašega partnerja – naj bo to njihovo delo, zdravje ali odnosi – je to znak odvisnosti. Če uživanje substanc kdaj povzroči, da vas partner fizično ali čustveno poškoduje, je to nenazadnje jasen znak, da je čas za konec razmerja.
Nasilje
Nasilje nad vami, vašimi bližnjimi, tujci in celo živalmi je vsekakor konkreten in resen opozorilni znak. Nasilje vedno odraža dejstvo, da človek ni razvil zdravega načina za pravilno usmerjanje svojih čustev. V nekaterih primerih se lahko to dejstvo kaže tudi indikativno, tako da človek na primer ne premore empatije do drugih.
Neusklajeni cilji odnosa
Če so vsa vaša moralna načela v navzkrižju s partnerjevimi, je lahko to eden od opozorilnih znakov, pravi Walsheva. Morda gre za manj problematičen vidik, a je vsekakor pomemben za prihodnost odnosa. To ne pomeni nujno, da pri partnerju utripajo rdeče luči, vsekakor pa pomeni, da z njim nimamo skupne poti. Če vam denimo partner reče, da se ne bo nikoli poročil ali imel otrok, mu verjemite na besedo.
Vztrajno ljubosumje in nezaupanje
''Pogost opozorilni znak sta ljubosumje in nezaupanje,'' pravi Truebloodova. "Partnerjeva velika negotovost je na začetku odnosa pogosto videti kot pozornost, vendar se pod vso to pozornostjo skriva problem nadzora. Kasneje v zvezi se je lažje ozreti nazaj in to stalno pozornost ali pretirano velikodušnost znova videti kot to, kar v resnici je – obupna negotovost.''
Pretekla nezvestoba
Za uspešen odnos je potrebno zaupanje. Če je bil vaš partner v preteklosti nezvest, je pomembno, da ravnate previdno. Četudi kaže, da se je vaš partner spremenil, se morate vprašati, ali se počutite prijetno v zvezi, čeprav veste, kakšen je bil vaš partner. Nekaterih ljudi to morda ne moti, če pa ste med tistimi, ki jih, potem se zavedajte, da bo ta dejavnik vplival na vašo sposobnost zaupanja partnerju.
Potreba po obvladovanju in nadzoru
Partner, ki vas na kakršen koli način nadzoruje, ima verjetno globoka osebna vprašanja, na katera mora odgovoriti. Znova razmislite o svojem odnosu, če vas partner poskuša nadzorovati in vas zaslišuje, s kom se srečujete in pogovarjate, kam greste, kako porabljate denar, kaj počnete na spletu, kaj jeste in celo kaj nosite.
Zgodbe o 'norih bivših'
Pogovori o preteklih ljubeznih so običajni, še posebej, ko se še spoznavate. Bodite pozorni na jezik, ki ga uporablja vaš partner, ko razpravljata o tistih, s katerimi sta bila poprej. Ljudje, ki žalijo svoje bivše in ne najdejo zanje niti ene lepe besede, hkrati pa jim primanjkuje zavedanja o lastni odgovornosti (to ne velja, če je denimo vpleteno nasilje!), dokazujejo, da jim primanjkuje spoštovanja do ljudi, za katere so nekoč skrbeli in jih imeli (menda) radi.
''Če potencialni partner svoje bivše opisuje kot nore, namesto da bi prevzel vsaj polovico odgovornosti za kakršno koli norost, ki je morda obstajala v preteklih odnosih, obstaja velika verjetnost, da boste postali naslednji 'nori bivši/bivša,'' pravi Truebloodova.
Pomanjkanje čustvene intimnosti
Eden najboljših delov romantične zveze je globoko in pristno povezovanje z drugo osebo. Za nekatere je čustvena intimnost zahtevna, vendar bi morala biti vedno cilj. To, da partner ne kaže zanimanja za odpiranje in povezovanje z drugim, je vsekakor opozorilni znak.
Našteli smo le nekaj opozorilnih znakov, v resnici pa jih obstaja še mnogo več. Dejstvo je, da nasilja in opisanih stvari v razmerjih ne bi smeli nikoli tolerirati, a vsi vemo, da jih še prevečkrat trpimo zavoljo tistih, ki naj bi jih imeli radi. Če se borite s postavljanjem osebnih meja, poiščite pomoč terapevta ali psihologa, ki vam bo pomagal, nikakor pa ne prenašajte nespoštovanja, še manj pa nasilja. Kakor smo že omenili – rumene luči se včasih prižgejo pri vseh. To so značajske lastnosti in ostalo, kar si prizadevamo izboljšati in usmeriti v pravo smer. Kadar se prižgejo rdeče luči, pa moramo dobro razmisliti, ali se nam tako ravnanje splača prenašati.
Vizita e-novice
Vir: thehealthy, verywellmind.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV