Sifilis povzroča bakterija. Okužbo zdravimo z antibiotiki. Nezdravljen sifilis lahko povzroči resne zdravstvene težave, vključno s slepoto in poškodbami možganov, srca, oči in živčnega sistema. Brez zdravljenja lahko sifilis resno poškoduje srce, možgane ali druge organe in je lahko smrtno nevaren. Sifilis se lahko prenese tudi z matere na nerojene otroke.
Katere so stopnje sifilisa?
Sifilis lahko napreduje skozi štiri različne stopnje. Okužba povzroča različne simptome v vsaki fazi. Ljudje so v prvi in drugi fazi zelo nalezljivi in zlahka prenesejo okužbo na svojega spolnega partnerja. Stopnje sifilisa so:
- primarni,
- sekundarni,
- latentni in
- pozni (terciarni) sifilis.
Primarni sifilis: Prva stopnja se pojavi dva do 12 tednov po izpostavitvi okužbe oz. spolnim odnosom z osebo s sifilisom. V tej fazi se na vaših genitalijah ali sramnih ustih razvije gladka, trda rana. Rana je majhna in običajno neboleča, zato morda niti ne veste, da je tam.
Ranica izgine sama od sebe v nekaj tednih ali mesecih. Vendar to ne pomeni, da nimate več sifilisa. Če se ne zdravite z zdravili, okužba preide v drugo stopnjo. V tej fazi lahko sifilis prenesete z vaginalnim, analnim ali oralnim seksom.
Sekundarni sifilis: Približno en do šest mesecev po tem, ko rana zaradi sifilisa izgine, se pojavi hrapav, neravni izpuščaj zaradi sifilisa. Izpuščaj lahko pokrije celotno telo, vključno z dlanmi in podplati. Izpuščaj običajno ne srbi. Morda imate tudi simptome, kot so vročina, utrujenost, bradavicam podobne rane, bolečine v mišicah, izguba teže, glavoboli, izguba las in otekle bezgavke.
V tej fazi se lahko okužite s sifilisom med vaginalnim, analnim ali oralnim seksom. Ti simptomi se lahko pojavijo in izginejo za več mesecev ali let. Samo zato, ker je izpuščaj zaradi sifilisa izginil ali če nimate nobenega od zgornjih simptomov, še ne pomeni, da okužbe nimate več. Še vedno potrebujete zdravljenje z zdravili. Brez zdravljenja bo okužba prešla v latentno fazo.
Latentni sifilis: Če v prvih dveh fazah ne prejmete zdravljenja, okužba preide v latentno fazo. V tej fazi ni zunanjih znakov ali simptomov sifilisa. Nekateri ljudje občasno doživijo blage izbruhe. Na tej stopnji lahko okužba poškoduje vaše srce, kosti, živce in organe. Ta stopnja lahko traja do 20 let. V latentni fazi se sifilis redko prenese na spolne partnerje. Brez zdravljenja okužba napreduje v pozno fazo.
Pozni (terciarni) sifilis: Pri mnogih ljudeh simptomi ne napredujejo mimo latentne faze, bodisi zato, ker se okužba pozdravi sama ali ker so simptomi preblagi, da bi jih opazili. Približno 20 % ljudi napreduje v pozno fazo sifilisa, ki povzroči vrsto resnih zdravstvenih težav. Te težave se pojavljajo počasi in vključujejo:
- poškodbe možganov, demenco in kognitivne zdravstvene težave,
- srčno bolezen,
- motnje gibanja in težave z mišicami,
- poškodbe živcev,
- epileptične napade,
- težave z vidom, vključno s slepoto.
Kaj je prirojeni sifilis?
Prirojeni sifilis se pojavi, ko noseča oseba med nosečnostjo prenese okužbo na plod. Sifilis povzroča hude zdravstvene težave (vključno s smrtjo) pri dojenčkih in majhnih otrocih. Vaš ginekolog vas mora v nosečnosti pregledati za spolno prenosljive bolezni na enem od vaših prvih predporodnih obiskov. Če imate sifilis, je pomembno, da se takoj zdravite.
Kako se diagnosticira sifilis?
Če menite, da imate sifilis, pojdite čim prej k zdravniku. Vaš zdravnik bo vzel vzorec krvi za izvedbo testov in opravil temeljit fizični pregled. Če je prisotna rana, lahko vzamejo vzorec iz rane, da ugotovijo, ali je prisotna bakterija sifilisa.
Če vaš zdravnik sumi, da imate težave z živčnim sistemom zaradi terciarnega sifilisa (in imate pozitivne krvne preiskave), boste morda potrebovali lumbalno punkcijo ali spinalno punkcijo. Med tem postopkom se zbere hrbtenična tekočina, da lahko zdravnik testira bakterije sifilisa.
Sifilis – dejavniki tveganja
Vsakdo, ki je spolno aktiven, lahko dobi sifilis, vendar je tveganje večje, če:
- imate nezaščiten spolni odnos, še posebej če imate več partnerjev,
- ste moški, ki ima spolne odnose z moškimi,
- imate HIV,
- imate spolne odnose z nekom, ki je bil pozitiven na sifilis,
- imate pozitiven test za drugo spolno prenosljivo bolezen, kot je klamidija, gonoreja ali herpes.
Kakšni so simptomi sifilisa?
Simptomi sifilisa se razlikujejo glede na stopnjo okužbe. Najbolj nalezljivi ste v zgodnjih fazah, ko je največja verjetnost, da boste opazili simptome.
V prvi fazi se na genitalijah razvije ena ali več ran. Morda jih ne boste opazili ali pa jih zamenjali za mozolj ali drugo kožno poškodbo.
V drugi fazi lahko dobite izpuščaj in občutite simptome, podobne gripi, kot so utrujenost, vročina, vneto grlo in bolečine v mišicah.
Po drugi stopnji so simptomi sifilisa skriti (latentna stopnja). Samo zato, ker nimate simptomov, še ne pomeni, da je okužba izginila. Edino, kar okužbo pozdravi in prepreči njeno napredovanje, je zdravljenje z zdravili.
Kako je videti sifilis?
V prvi fazi sifilisa se na genitalijah, ustih ali ustnicah razvije majhna gladka ranica. Lahko je podobna mozolju in je tako majhna in na pogled neškodljiva, da je sploh ne opazite. Ta rana izgine sama od sebe v približno šestih tednih.
V drugi fazi sifilisa se razvije grob, rdeč ali rjav izpuščaj. Začne se na enem področju, vendar sčasoma pokrije celotno telo – vključno s spodnjim delom stopal in dlani. Morda imate kožne izpuščaje in/ali rane v ustih, nožnici ali anusu.
Kje na telesu se pojavi sifilis?
Sifilis prizadene celotno telo. Vendar pa je prvi znak sifilisa razjeda podobna ranica. Razvije se tam, kjer so bakterije med spolnim odnosom prišle v stik z vašo kožo. Na naslednjih območjih je največja verjetnost, da boste našli rano sifilisa:
- Na vaši vulvi.
- V vaši vagini ali okoli nje.
- Okoli anusa ali znotraj rektuma.
- Na sramnih ustnicah ali v ustih.
- Na vašem penisu ali mošnji.
- Pod kožico vašega penisa.
- Okoli anusa ali znotraj rektuma.
- Na ustnicah ali v ustih.
Kaj povzroča sifilis?
Sifilis povzroča bakterija Treponema. Okužena oseba širi bakterijo z vaginalnim, analnim ali oralnim seksom. Bakterije lahko vstopijo v vaše telo skozi anus, vagino, penis, usta ali poškodovano kožo. Bakterije se še naprej širijo po telesu, kar lahko sčasoma poškoduje določene organe.
Kako se širi sifilis?
Sifilis je nalezljiv, zlasti v primarni in sekundarni fazi, ko imate rane, razjede ali izpuščaj. Sifilis se običajno širi od osebe do osebe med spolnim stikom, tudi če ni penetracije ali ejakulacije. Vendar pa ga lahko dobite, če se kateri koli del vašega telesa dotakne rane ali izpuščaja osebe s sifilisom.
Če imate sifilis in imate spolne odnose, lahko okužite svojega partnerja. Če ste noseči in imate sifilis, ga lahko prenesete na plod. Toda sifilisa ne morete dobiti z dotikanjem predmetov, kot so straniščne deske, posoda in kljuke. To je zato, ker bakterije, ki povzročajo sifilis, ne morejo preživeti na predmetih.
Sifilis kužnost
Tudi če nimate zunanjih simptomov sifilisa (kot je rana ali izpuščaj), je okužba še vedno v vašem telesu, dokler ne vzamete antibiotikov. Če imate sifilis in se ne zdravite, ste nalezljivi, ne glede na to, ali opazite rano ali ne. Če imate simptome okužbe ali menite, da ste bili izpostavljeni, se takoj obrnite na ponudnika zdravstvenih storitev za zdravljenje.
Ali lahko s poljubom dobiš sifilis?
Medtem ko je redko, da bi lahko dobili sifilis s poljubljanjem, še vseeno lahko dobite sifilis, če imate neposreden stik z rano sifilisa. To pomeni, da če poljubite partnerjevo rano, se izpostavljate nevarnosti okužbe. Sifilis lahko dobite celo prek poškodovane kože. Zato je zdravljenje tako zelo pomembno.
Ali lahko sifilis povzroča težave med nosečnostjo?
Če imate sifilis in se ne zdravite, lahko okužbo prenesete na svojega otroka. Do 40 % otrok, rojenih osebam z nezdravljenim sifilisom, umre zaradi okužbe. Najpogostejši je prenos okužbe na plod med nosečnostjo. Lahko pa se zgodi tudi med porodom, če ima vaš dojenček neposreden stik z rano sifilisa na vaši vagini. Če se otrok rodi s sifilisom, se to imenuje prirojeni sifilis.
Sifilis med nosečnostjo lahko povzroči tudi:
- Spontani splav.
- Prezgodnji porod.
- Nizko porodno težo otroka.
- Težave s popkovino.
- Mrtvorojenost.
- Smrt otroka v prvem mesecu življenja.
Če ste noseči, vas mora zdravnik pregledati za sifilis in druge spolno prenosljive okužbe kot del redne predporodne oskrbe v prvem trimesečju. To je zato, ker lahko spolno prenosljive bolezni povečajo tveganje za zaplete v nosečnosti, kot so spontani splav, mrtvorojenost in prezgodnji porod.
Zdravniki opravijo tudi presejalni test za spolno prenosljive bolezni, ki vključuje sifilis, ker se lahko ta prenese na plod. To je znano kot prirojeni sifilis. Nezdravljeni kongenitalni sifilis lahko povzroči resne poškodbe novorojenčka in je smrtno nevaren.
Kakšni so zdravstveni zapleti sifilisa?
Če ne prejmete zdravljenja in sifilis napreduje do zadnje stopnje okužbe, obstaja tveganje za smrtno nevarne zaplete. Poškodbe vašega telesa so hujše, dlje kot imate sifilis.
Kako se zdravi sifilis?
Z antibiotiki. Antibiotiki so vrsta zdravil, ki zdravijo bakterijske okužbe.
Ali je sifilis 100 % ozdravljiv?
Da. Kot omenjeno, lahko se pozdravi z antibiotiki.
Sifilis prognoza
Antibiotiki lahko zdravijo sifilis v zgodnjih fazah. Sifilis ne povzroča dolgotrajnih zdravstvenih težav, če se zdravite zgodaj.
Ali lahko po zdravljenju znova dobim sifilis?
Po zdravljenju se lahko znova okužite. Zato je pomembno, da izvajate varno spolnost in se pogosto testirate, če obstaja veliko tveganje za okužbo.
Vizita TOK
Viri: mayoclinic, my.clevelandclinic & healthline
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV