Vizita.si
Simptomi se običajno pokažejo že nekaj tednov po okužbi.

Odnosi in spolnost

Najpogostejša spolno prenosljiva bolezen

V.H.
19. 04. 2023 05.00
0

Okužba s klamidijo je ena najpogostejših spolno prenosljivih bolezni, ki jo povzroča bakterija Chlamydia trachomatis. Kako lahko ugotovimo, ali smo okuženi in zakaj je dobro, da čim prej ukrepamo, si lahko preberete v nadaljevanju.

S klamidijo se lahko okuži vsaka spolno aktivna oseba in to ne glede na starost, spol, spolno usmerjenost in tako naprej, a vseeno je možnost okužbe večja, če pogosto menjavamo spolne partnerje in ne uporabljamo ustrezne zaščite.  

Kakšni so simptomi klamidije? 

Simptomi se običajno pokažejo že nekaj tednov po okužbi, medtem ko nekateri ljudje nimajo nobenih posebnih znakov. To pomeni, da je okužba včasih zahrbtna in lahko poteka povsem neopazno. Najpogosteje zbolevajo mladi ljudje, ki so navadno bolj izpostavljeni tveganemu spolnemu vedenju. 

Simptomi se običajno pokažejo že nekaj tednov po okužbi.
Simptomi se običajno pokažejo že nekaj tednov po okužbi.FOTO: Shutterstock

Simptomi klamidije pri ženskah

Na okužbo s klamidijo navadno nakazujejo naslednji znaki, kot so boleče uriniranje, neobičajni izcedek iz nožnice, bolečina med spolnim odnosom, krvavitve po spolnem odnosu, bolečine v trebuhu, bolečine v maternici, vnetje dimeljskih bezgavk in bolečine v sklepih. Pojavijo se lahko tudi bolečine v anusu, če se je okužba prenesla na zadnjik. 

Simptomi klamidije pri moških 

Pri moških se okužba kaže v pekočem občutku ob uriniranju, sluzastem in svetlem izcedku iz penisa, bolečinah v modih, otekanju enega ali obeh testisov, vnetju dimeljskih bezgavk, bolečinah v sklepih. Pri analnih spolnih odnosih z okuženo osebo lahko pride tudi do okužbe zadnjika, ob tem se lahko pojavijo bolečina v anusu, krvavitve in izcedek. 

Kako se širi? 

Klamidija se prenaša s spolnim kontaktom, in sicer z vaginalnimi, oralnimi ali analnimi spolnimi odnosi z osebo, ki je že okužena. Prav tako se lahko okužba med porodom prenese tudi z matere na novorojenčka, zaradi česar lahko pride pri novorojenčku do okvare oči ali pljuč. 

Ali lahko preprečimo okužbo?

Med možnimi preventivnimi ukrepi je poleg vdržnosti prav gotovo na prvem mestu odgovorno vedenje, torej pravilna uporaba ustrezne zaščite (kondoma) med spolnimi odnosi ali spolni odnosi s stalnim partnerjem, ki je neokužen in s katerim smo v monogamni zvezi. Na sploh je priporočljivo, da smo pazljivi pri izbiri svojega spolnega partnerja in se raje ne spuščamo v tvegane spolne odnose. 

Potrjena okužba s klamidijo se zdravi z ustreznimi antibiotiki.
Potrjena okužba s klamidijo se zdravi z ustreznimi antibiotiki. FOTO: Shutterstock

Kako poteka zdravljenje in kakšne so lahko posledice nezdravljene okužbe? 

Okužbo navadno potrdijo z odvzemom brisa sečnice, materničnega vratu ali zadnjika. Lahko se vzame tudi vzorec sline, izcedka ali urina za mikrobiološki dokaz prisotnosti bakterije. V času zdravljenja se spolni odnosi odsvetujejo, hkrati pa se mora zdraviti tudi spolni partner. 

Potrjena okužba s klamidijo se zdravi z ustreznimi antibiotiki. Nezdravljena okužba lahko povzroči mnogo težav, še posebej pri ženskah, saj je lahko kriva tudi za neplodnost ali nevarno zunajmaternično nosečnost. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662