Verjetno je že vsak med nami izkusil tisto sladko obdobje zaljubljenosti, ko si želimo ves prosti čas preživeti izključno z ljubljeno osebo, pri čemer vse ostale nam drage ljudi pustimo nekoliko ob strani. To je nekaj običajnega, saj hormoni delajo s polno paro, neverjetni občutki pa nas le še bolj spodbujajo k skupnemu preživljanju časa.
Za to obdobje je torej značilno, da se popolnoma osredotočimo na partnerja, vse ostalo pa malce utišamo in odklopimo. A sčasoma začne intenzivnost občutkov izgubljati svojo moč in vse bolj se začnemo zavedati, da imamo še vedno tudi svoje življenje – delo, družino, prijatelje in hobije. Prav v zvezi s tem je na tem mestu vredno omeniti izgubo identitete v odnosu, ki se zgodi marsikomu – ne glede na spol, izobrazbo in starost.
Včasih nas osredotočenost na partnerski odnos prevzame tako zelo, da postopoma opustimo vse, kar nam je prej predstavljalo užitek. Naenkrat se ne družimo več s prijatelji, opustimo hobije in ostale prostočasne aktivnosti, pozabimo nase in vso pozornost posvetimo izključno odnosu. Pa da ne bo pomote – prav je, da odnos vzajemno razvijamo, a to nikakor ne pomeni, da moramo popolnoma prekiniti z življenjem, ki smo ga živeli prej. Le izpolnjena partnerja, ki še vedno ohranjata svojo identiteto, lahko v največji meri prispevata svoj delež h kakovostnemu in osrečujočemu odnosu.
Če se eden od partnerjev zavedno ali nezavedno odpove sebi in vsemu, kar ga opredeljuje, bo sčasoma postal nezadovoljen, nesrečen, neizpolnjen, kar bo seveda občutil tudi drugi partner. V odnosu tako začne prihajati do prerekanj in konfliktov ali pa pride celo do razhoda. Ko razmerje počasi dozori, moramo s partnerjem začeti sklepati kompromise.
Za harmoničen odnos je ključnega pomena ohranjanje svoje identitete.
V nadaljevanju so izpostavljeni ključni namigi za zadovoljstvo v odnosu. Ne pozabite, da z zanikanjem in odpovedovanjem svojim potrebam, željam, hobijem, prijateljem in aktivnostim izgubljamo svojo identiteto, kar začne na odnos vplivati negativno.
♥ Počnite stvari, ki vas veselijo
Če smo v partnerskem odnosu, to ne pomeni, da nekaterih stvari ne moremo početi sami. Tudi če se s partnerjem odlično razumemo in si želimo čim več prostega časa preživeti z njim, se ne smemo odpovedati lastnim željam in ignorirati osebnih potreb. Vsake toliko se je treba postaviti na prvo mesto in brez tega v odnosu ne gre. Če sami nismo zadovoljni s seboj in svojim življenjem, ne moremo biti zadovoljni niti v partnerskem odnosu. Ohranjanje svojih interesov, športnih aktivnosti in ljudi, ki so bili z nami, še preden smo spoznali partnerja, ni sebično, pač pa nujno.
♥ Zmenki s seboj
Pomembno je, da nekaj svojega prostega časa namenimo tudi sproščujočim aktivnostim. Ko bodo razmere dopuščale, pojdite na kavo v center mesta – sami. Kupite si šopek rož. Odpravite se na bližnji hrib in se prepustite lastnim mislim. Osredotočite se na lastne interese in strasti. Čas, ki ga potrebujemo izključno zase, lahko izkoristimo za refleksijo in razmislek o sebi, odnosu, življenju, ciljih ter željah. Vsak ga potrebuje.
♥ Ohranjajte stik z družino in prijateljstva
V mnogih partnerskih odnosih se zgodi, da se eden od partnerjev podredi drugemu. Tako partner prevzame nadzor nad življenjem drugega in ga morda celo izolira od najbližjih. Na ta način ne izgubimo le stika s prijatelji in družino, ampak izgubimo tudi sebe. Da se to ne bi zgodilo, ne pozabite ohranjati stika z ljudmi, ki so bili z vami, še preden ste spoznali partnerja. Vsake toliko se družite s prijatelji. Ne pozabite na pomembna družinska srečanja. Navsezadnje so to ljudje, ki vam pomagajo rasti in vas brezpogojno podpirajo. Ne pozabite, da so v vašem življenju tudi drugi dragoceni posamezniki, ne samo partner.
♥ Postavite zdrave meje
Vsak odnos potrebuje zdrave razmejitve, ki so pomembne tudi pri ohranjanje identitete v partnerstvu. Če želite imeti zdrav odnos s partnerjem, se je treba o njih pogovoriti, saj le tako partner ve, kaj vam je všeč, česa ne tolerirate, kako daleč lahko gre. Seveda je pomembno, da oba poznata meje drug drugega, kar pripomore k funkcionalni partnerski zvezi.
♥ Ne dovolite, da vas vodijo čustva
Dejstvo je, da ljubezen iz nas izvabi vse mogoče. Pogosto nas zavede do te mere, da dopustimo, da nas vodijo čustva in ne razum. A treba je poslušati tudi slednjega. Zanemarjanje racionalnosti pod pretvezo, da nekaj počnemo zaradi ljubezni, lahko privede do nepopravljivih posledic. Čustvenost nikakor ni slaba stvar, a dovoljenje, da čustva popolnoma prevzamejo kontrolo nad nami in življenjem, ne bo prineslo dobrega konca. Tudi v tem primeru velja, da je treba loviti ravnotežje med ljubezenskimi hormoni ter trezno presojo.
♥ Ne bojte se spuščanja
Vsi vemo, da je življenje včasih zelo nepredvidljivo, kaotično, zmedeno in presenetljivo. In prav njegova nepredvidljiva narava pomeni, da nikoli ne moremo zares vedeti, kaj sledi. Podobno velja tudi za odnose. Ni namenjeno vsakemu partnerskemu odnosu, da bi trajal, in v tem primeru ne moremo storiti drugega, kot da to sprejmemo. Če pridemo v odnosu do trenutka, ko vidimo, da zveze ne moremo več nadaljevati, je treba odnos opustiti in oditi vsak svojo pot. Samo na ta način lahko delamo prostor za novo, sveže – za tisto, kar nam je namenjeno.
Vizita e-novice
Viri: IheartIntelligence / Psychcentral
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV