Vizita.si
Ženska pred računalnikom

Odnosi in spolnost

Spletne zlorabe, prevare in izsiljevanja

A.K.
09. 04. 2020 11.19
0

Naivna misel bi bila, da smo na spletu povsem varni. Vse kar objavimo, sploh, če gre za vsebine zasebne narave, ostane v neskončni mreži informacij. Prav zaradi takšnih razlogov bi morali vedno imeti pred očmi pravilo, da na medmrežju delimo čim manj takšnih vsebin, ki bi nam utegnile kdaj škodovati ali postati sredstvo zlorabe. V današnjem času, ki v veliki meri temelji na digitalnem svetu, se lahko pojavljajo številni poskusi napadov, nadlegovanja, ustrahovanja, izsiljevanja, sramotenja, izključevanja … zato je prav, da se znamo zaščititi in s tem izogniti težavam.

Kaj vse spada pod spletno nasilje?

Označevanje brez dovoljenja

Ste vedeli, da je že označevanje (ang. tag) vašega imena na fotografijo ali tekstovno objavo brez vašega dovoljenja lahko zloraba? Zlasti v primeru, če vas nekdo označi z namenom razkrivanja vaše identitete, zasmehovanja, skratka povzročitve osebne stiske. V večini gre za fotografije, ki so neprimerne, lahko celo postprodukcijsko obdelane in manipulativne. V primeru tekstovnih objav pa gre običajno za neprimerne zapise, zaslonske posnetke vaši sporočil ali zasebne podatke na katerih ste označeni.

Nasvet: Omejite oz. cenzurirajte fotografije, ki jih lahko drugi objavljajo o vas. Prilagodite zasebnosti spletnih mest tako, da na družbenih omrežjih nimate objavljenih fotografij, ki bi vam lahko škodovale. Sem spadajo zlasti fotografije vašega zasebnega življenja. Preverite tudi v starejših spletnih albumih, na katere ste morda že pozabili. Enako velja za problematične zapise na spletnih mestih, ki bi jih lahko kdo utegnil uporabiti proti vam. Če gre za hujše kršitve pa je seveda potrebna prijava. 

Verjetno ni v današnjem času nič lažjega kot kraja identitete.
Verjetno ni v današnjem času nič lažjega kot kraja identitete. FOTO: Thinkstock

Socialno izključevanje

Socialno izključevanje se je iz resničnega življenja preselilo tudi v digitalni svet. V tem primeru gre lahko za izključitev posameznika iz neke virtualne skupine (npr. na Facebooku), izključitev pri pošiljanju vabila na dogodek, izključevanje pri komunikaciji … Za lažjo predstavo: skupina sodelavcev enega od njih namerno izključi iz skupine; otroci namerno izključijo sošolca ali mu ne pošljejo vabila na določen dogodek, skupina prijateljev namerno izključi enega od njih, ki jim ni več všeč ... Na prvi pogled gre za blage oblike izključevanja, a vedno moramo razmisliti, kako se ta oseba počuti ob tem. Nezaželeno, nesprejeto, izključeno, slabo? Ne glede na to ali gre za odrasle posameznike ali otroke, je socialno izključevanje lahko vir težjih stisk. 

Nasvet: V vseh primerih je namesto virtualnih odnosov veliko bolj koristno razvijanje odnosov v resničnem življenju. Če pogledamo še z drugega zornega kota, pa je izključevanje na spletnih medijih lahko pokazatelj težav ali nespretnosti v resničnih medosebnih odnosih. 

Seksting

Pri sekstingu gre za pošiljanje eksplicitnih fotografij drugi osebi, na katerih je pošiljatelj pomanjkljivo oblečen ali v celoti gol. Namen je narediti vtis, presenetiti, vzburiti ali manipulirati z osebo na drugi stran. Seksting spada med tvegane dejavnosti, saj lahko nehote prinese številne nevšečnosti. Čeprav veliko parov, zlasti tistih mlajših, prakticira tovrstne spolne igre, ni nikjer zagotovila, da se fotografije ne bodo nekega dne razkrile. Morda namerno, z namenom maščevanja, ali povsem nehote, zaradi nepazljivosti. V to kategorijo spadajo tudi spletni video klepeti. 

Nasvet: Mlajši uporabniki v obdobju pubertete zlahka postanejo tarča takšnih aktivnosti, sploh če so vmes tudi stave, prvo srečevanje s spolnostjo in odnosi, preizkušanje mej itd. Če ste starš najstniku, se z njim pogovorite o nevarnostih in posledicah takšnih dejanj na spletu. 

Kraja identitete

Verjetno ni v današnjem času nič lažjega kot kraja identitete. Storilec vzame osebi fotografijo z družbenih omrežij, prepiše njene osebne podatke in prične v njenem imenu objavljati neprimerne vsebine, pošiljati ljudem neprimerna sporočila in izvajati podobne aktivnosti. Namen tega je lahko je zloraba njenega ugleda, posmeh, izsiljevanje, norčevanje … V takšnih primerih je potrebno obvestiti kontakte, da ste bili deležni spletne prevare oz. kraje identitete in se obrniti na skrbnika spletnega mesta oz. ustrezne organe. 

Nasvet: Tudi zaradi takšnih primerov imejte na spletnih mestih objavljene le takšne vsebine, ki ne predstavljajo velike škode, če vam jih kdo ukrade. 

Trolanje

Spletni troli so tisti posamezniki, ki se a) skrivajo za lažnimi imeni/ profili ali b) pri spletni komunikaciji uporabljajo svoje pravo ime in priimek – slednjih je seveda veliko manj. Trolanje je neke vrste nasilja, ki pa ga v današnjem času še niso uspeli pametno zajeziti. Gre za objavljanje različnih komentarjev, pisanje mnenj in podobno, ki imajo žaljivo konotacijo, so nasilni, posmehljivi in vzbujajo v drugi osebi, ki ji je komentar namenjen, negativna čustva, kot so strah, stram, jeza, žalost ... Spletne trole verjetno poznamo vsi, saj se vsakodnevno srečujemo z neprimernimi komentarji, ki jih lahko beremo na spletu pod različnimi novicami in drugimi objavami. Troling morda ni ravno spletno ustrahovanje, vendar ga je mogoče uporabiti kot orodje za  zlorabo, če se izvaja z zlonamernimi in škodljivimi nameni. Takšni ljudje ponavadi nimajo osebnega odnosa z žrtvijo in se kot že rečeno, skrivajo za lažnimi profili. V veliki meri gre za nezadovoljne in zafrustrirane posameznike, ki jim tovrstno početje predstavlja nekakšen ventil za sproščanje nezadovoljstva nad seboj in življenjem nasploh. 

Nasvet: Glede tega vsaj zaenkrat ni kaj dosti storiti. Troli so in verjetno bodo tudi v prihodnje, če le ne bodo politika obnašanja na spletu kaj drugačna. Vse kar lahko naredite je, da se skušate čim manj obremenjevati s takšnimi posamezniki ali enostavno prenehate brati komentarje. 

Pri sekstingu gre za pošiljanje eksplicitnih fotografij drugi osebi, na katerih je pošiljatelj pomanjkljivo oblečen ali v celoti gol.
Pri sekstingu gre za pošiljanje eksplicitnih fotografij drugi osebi, na katerih je pošiljatelj pomanjkljivo oblečen ali v celoti gol. FOTO: Dreamstime

Viri: Types of cyberbullying, Cyber of people / Types of internet abuse, Very well mind

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662