Najprej je za lažjo razumljivost potrebno pojasniti, kaj so biološki spol, družbeni spol in spolna identiteta. Biološki spol je tisti, ki nam ga pri rojstvu pripišejo zdravniki, glede na anatomijo genitalij. Že tu se zna večkrat pojaviti vprašanje etične presoje, saj se otroci ne rodijo vedno s popolnoma formiranimi genitalijami. V redkih primerih se lahko namreč otrok rodi s spolovilom, ki ni izrazito moško niti žensko. Temu pojmu rečemo interseksualnost. Ob rojstvu imajo torej lahko takšni otroci tako jajčnike kot testise ali pa takšno hormonsko ravnovesje, ki ne dopušča jasne opredelitve spola. V Sloveniji se na leto rodita največ dva takšna primera. V roku treh dni se ekipa zdravnikov odloči, katerega spola naj bi bil otrok in svoje skupno strokovno mnenje posredujejo staršem. Ti se na koncu dokončno odločijo o biološkem spolu svojega otroka. Če je njihova odločitev pravilna ali ne, pa se lahko pokaže šele čez čas, ko se otrok z določeno spolno identiteto identificira ali pa ne.
Družbeni spol pa lahko zajema spolno identiteto, spolne vloge in spolni izraz. Ponavadi je določen z vidika neke družbe, kulture in vrednot, ki si jih družba deli. Temu pa potem pripisujemo tudi določene stereotipne oblike vlog in vedenja. Spolna identiteta pa je osebno doživljanje lastnega družbenega spola, torej gre za doživljanje samega sebe, ki pa je lahko identično lastnemu biološkemu spolu, ni pa seveda nujno. Tako se lahko oseba z biološko določenim moškim spolom počuti kot ženska in obratno. Med spolne identitete štejemo različna poimenovanja kot so: moški, ženska, aspolna oseba, nebinarna oseba itd. Leta 2014 je družbeno omrežje Facebook uporabnikom ponudilo več kot 70 možnih oblik spola. Na začetku so ponudili 51 različnih spolov, nato vsako leto dodajali nove. Predstavili bomo nekaj najbolj pogostih.
Heteroseksualnost
Je spolna usmerjenost oz. seksualno nagnjenje do oseb nasprotnega biološkega spola.
Homoseksualnost
Homoseksualnost je zloženka, ki izvira iz latinščine in grščine. V celoti predstavlja nagnjenost do istega spola. Homo pomeni enak oziroma isti, seksualen pa izhaja iz besede spol. Pogosta izraza, ki ju povezujemo s homoseksualnostjo sta »gej«, moški homoseksualec in »lezbijka«, ženska homoseksualka.
Biseksualnost
Gre za spolno in/ali romantično privlačnost do oseb obeh bioloških spolov. Torej biseksualne osebe imajo lahko romantična čustva in seksualno razmerje z ženskami in moškimi.
Transspolnost
»Pri transspolnih osebah se spol, ki je bil osebi pripisan ob rojstvu, ne ujema s spolno identiteto in ali spolnim izrazom, ki jo čuti oseba sama in s katero se identificira. Transspolna oseba torej doživlja neujemanje med lastno spolno identiteto in tisto, ki ji je bila pripisana s strani družbe. Transspolne osebe lahko želijo svoje telo in zunanji videz prilagoditi svoji spolni identiteti (transseksualnost) ali pa ne pristajajo na to, da se morata telo in zunanji videz prilagoditi spolni identiteti. Primer: Ob rojstvu mi je bil pripisan ženski spol; dano mi je bilo žensko ime in socializirana sem bila v skladu s tem, da sem ženska. Sama pa se nikoli nisem identificirala kot ženska in sem zato to doživljala kot nasilje nad svojo lastno identiteto, ki ni ženska, saj se identificiram kot transspolna oseba, ki je nebinarna/genderqueer/moški/itd.,« pojasnujejo na Legebitra.si.
Interseksualnost
Interseksualci so tiste osebe, katerih telesne in biološke značilnosti ne omogočajo jasne določljivosti biološkega spola. V preteklosti je bil pogosteje v uporabi izraz hermafroditizem, ki pa so ga zaradi slabšalnega prizvoka pozneje opustili. Interseksualne osebe imajo lahko spolne organe obeh spolov.
Androgena oseba
Pomeni osebo, ki se vede nasprotno od določenega biološkega spola. Torej ponavadi za moškega, ki čuti in se vede kot ženska in obratno, moški 'ujet' v ženskem telesu. Pomeni torej preplet družbenih norm spolnih izrazov obeh binarnih spolov.
Aseksualnost
Je spolna usmerjenost, pri kateri aseksualna oseba doživlja nizko ali popolno odsotnost želje oz. potrebe po spolnih odnosih. Nekatere aseksualne osebe nimajo spolnih odnosov, nekatere pa jih imajo kljub odsotnosti želje oz. potrebe po njih.
Aspolnost
Pomeni spolno identiteto, pri kateri se oseba ne identificira z nobeno spolno identiteto oz. čuti popolno odsotnost lastne spolne identitete.
Demiseksualnost
Je spolna usmerjenost, pri kateri demiseksualna oseba ne doživlja spolne privlačnosti do druge osebe, dokler ni z njo razvila čustvene vezi.
Panseksualnost
Panseksualnost je spolna usmerjenost, ki zajema spolno, romantično ali čustveno privlačnost do ljudi vseh spolov. Spolna usmerjenost kot taka presega binarno delitev spolov na ženske in moške ter vključuje tudi ostale identitete.
Fluid
Oseba se ne identificira z nobenim spolom, saj je le ta odvisen od njenega razpoloženja v določenem obdobju. Oseba je torej fluidna ali lahko prilagodljiva različnim spolnim identitetam.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV