Vizita.si
Objem

Odnosi in spolnost

Tipi prijateljev, ki jih potrebujemo ob sebi

A.K.
24. 08. 2020 06.00
0

Če bi vas nekdo vprašal, koliko tipov prijateljev imate v življenju, koliko bi jih našteli? Že starorimski filozof Aristotel je bližnje odnose uvrščal v različne kategorije, sodobne raziskave pa dokazujejo, da so bile ravni odnosov že od nekdaj različnih globin.

Kakšna je razlika med znancem, priložnostnim, tesnim in najboljšim prijateljem? Pomembno je poznati različne motive bližnjih odnosov, a še vedno je v ospredju eno – pomembna je kakovost, ne količina.

Sodobne raziskave opredeljujejo tri do štiri ravni globine odnosov – poznanstva, priložnostni prijatelji, tesni prijatelji in intimni oz. najboljši prijatelji.
Sodobne raziskave opredeljujejo tri do štiri ravni globine odnosov – poznanstva, priložnostni prijatelji, tesni prijatelji in intimni oz. najboljši prijatelji. FOTO: iStock

Sodobne raziskave opredeljujejo tri do štiri ravni globine odnosov – poznanstva, priložnostni prijatelji, tesni prijatelji in intimni oz. najboljši prijatelji. 

Pod besedo poznanstva navadno uvrščamo osebe, ki jih sicer redno srečujemo, jih ravno toliko poznamo, da se z njimi lahko pogovarjamo, a v resnici nimamo želje po globlji čustveni povezanosti. Priložnostni prijatelji so navadno tisti, s katerimi preživljamo čas pri skupnih dejavnostih in jih poznamo dovolj dobro, da jih lahko pokličemo prijatelji. To so tudi posamezniki, s katerimi se najverjetneje ne bi družili, če z njimi ne bi delili skupne aktivnosti (npr. šport, hobi …) Tesni prijatelji se skoraj vedno začnejo kot znanci in se najprej spremenijo v priložnostne prijatelje, s katerimi smo si toliko naklonjeni, da lahko delimo malce več zasebnosti, uživamo v spoznavanju in preživljamo čas skupaj. Z njimi postopoma razvijemo globlje vezi in postanejo prijatelji, ki jih lahko pokličemo tudi v težkih trenutkih. Z intimnimi prijatelji smo najtesneje povezani. To so tiste osebe, ki jih lahko spustimo v skrite kotičke našega srca, ki jim zaupamo najgloblje skrivnosti in pri tem vemo, da nas ne bodo nikoli razočarali ali izdali. 

Raziskovalci, ki preučujejo medosebne odnose, izpostavljajo kar osem tipov prijateljstev, ki jih je koristno imeti ob sebi.
Raziskovalci, ki preučujejo medosebne odnose, izpostavljajo kar osem tipov prijateljstev, ki jih je koristno imeti ob sebi. FOTO: Thinkstock

Raziskovalci, ki proučujejo medosebne odnose, izpostavljajo kar osem tipov prijateljstev, ki jih je koristno imeti ob sebi. 

● Najboljši prijatelj: Včasih se zazdi, da je zvest in lojalen najboljši prijatelj edino, kar potrebujemo v življenju. To je oseba, ki nas podpira v najtežjih trenutkih in ne obsoja, ko delamo napake. Pozna naše najgloblje in najtemnejše skrivnosti in nas sprejema prav takšne, kakršni smo. Je zaupnik, rama, na kateri se lahko zjočemo, in oseba, ki nas lahko spremlja skozi različna življenjska obdobja. 

● Neustrašen pustolovec: Živimo v svetu, polnem zanimivih krajev, ljudi in doživetij, če jih le upamo obiskati in izkusiti. Če ne sodimo ravno med ljudi, ki radi odstirajo pot v neznano in iščejo vedno nove izkušnje, ob sebi potrebujemo prijatelja, ki nam pomaga zlesti iz cone udobja in nas na nežen način prisili k soočenju s stvarmi, ki jih sicer sami ne bi nikoli doživeli. Odstre nam nov pogled na svet, odkrije nova obzorja in seznani z novimi idejami, kulturami, filozofijami in aktivnostmi. 

V življenju vedno pride do določenih okoliščin, ko enostavno potrebujemo iskreno resnico.
V življenju vedno pride do določenih okoliščin, ko enostavno potrebujemo iskreno resnico. FOTO: Shutterstock

● Brutalno iskren zaupnik: V življenju se vedno zgodijo stvari, ko enostavno potrebujemo iskreno resnico. To pa je tisto, kar je naloga brutalno iskrenega zaupnika. A da ne bo pomote – takšen prijatelj ni nesramen, ciničen ali brez občutka. Je le oseba, ki nam zna sneti rožnata očala, ko nam vsi drugi govorijo to, kar želimo slišati. Zna nas prizemljiti in soočiti s tem, kar je najboljše za nas. 

● Modri mentor: Znan pregovor pravi, da nikoli ne glejmo na nikogar zviška, razen če mu želimo pomagati. Če imate v življenju bistrega, proaktivnega, navdihujočega in pozitivnega prijatelja, ki mu je blizu takšna filozofija, imate izjemno srečo. Vsi potrebujemo prijatelja, ki zna začutiti, kdaj potrebujemo navdih, vodenje, in ki nas izziva, da smo vsak dan boljši. Je neizmerna spodbuda, ko to potrebujete, in je vedno nekaj korakov pred vami. Lahko je kolega, starejši prijatelj ali bližnji sodelavec, ki ima nekaj več izkušenj kot vi.

Pravijo, da bi bil, če bi vsak imel prijatelja iz druge kulture, svet lepši.
Pravijo, da bi bil, če bi vsak imel prijatelja iz druge kulture, svet lepši.FOTO: Shutterstock

● Prijatelj iz druge kulture: Pravijo, da bi bil, če bi vsak imel prijatelja iz druge kulture, svet lepši. Biti v medkulturnem prijateljstvu je lahko izjemno navdihujoče, saj omogoča bližnje spoznavanje z drugačno kulturo, vrednotami, tradicijami in običaji. Včasih takšen prijatelj omogoči povsem nov pogled na lastno življenje. A pozor. Nikar ne prijateljujte z nekom izključno zato, ker je tujec. Nihče ne mara občutka, da se ljudje z njim družijo iz usmiljenja.

● Polarno nasprotje: Navadno je tako, da se vedno družimo z ljudmi, ki so nam podobni, imajo iste življenjske vrednote in pogled na življenje. A če vzpostavljamo in razvijamo prijateljstva le z ljudmi, ki sledijo istim prepričanjem kot mi, obstaja velika verjetnost, da izgubimo stik s preostalim svetom. To pa pomeni, da nehote zapademo v neutemeljeno kritiziranje drugih in stereotipno razmišljanje o vsakomur, ki ima drugačen pogled od nas. Namesto da se vedno obkrožamo z istimi ljudmi, raje poskusimo izstopiti iz običajnega kroga in se zbližati s takšnimi, ki razmišljajo drugače kot mi. Tako se naučimo sprejemati in videti svet še nekoliko drugače.

Ker v službi preživimo večji del dneva, je pomembno, da imamo tudi na delovnem mestu osebo, s katero stkemo nekoliko tesnejše vezi.
Ker v službi preživimo večji del dneva, je pomembno, da imamo tudi na delovnem mestu osebo, s katero stkemo nekoliko tesnejše vezi.FOTO: iStock

● Prijazni sosed: V današnjem času marsikdo niti ne pozna svojih sosedov, kar je velika škoda, saj so to lahko zelo prijazni in koristni ljudje. Sosedje so prvi, ki nam krijejo hrbet, ko smo dalj čas odsotni od doma in nam pomagajo pri zalivanju rastlin, čuvanju živali, pobiranju pošte. A ne le to, dobri sosedje so lahko tudi odlični sogovorniki ob kavi in takrat, ko nam v življenju ne gre vse po načrtu. Le dovoliti si moramo, da jih spoznamo.

Izsledki najnovejših študij kažejo, da je pri odraslih v starostnem razponu od 30 do 70 let optimalno število prijateljev od tri do pet.
Izsledki najnovejših študij kažejo, da je pri odraslih v starostnem razponu od 30 do 70 let optimalno število prijateljev od tri do pet. FOTO: iStockphoto

● Najboljši sodelavec: Ker v službi preživimo večji del dneva, je pomembno, da imamo tudi na delovnem mestu osebo, s katero stkemo nekoliko tesnejše vezi. Statistični podatki kažejo, da je izoliranost na delovnem mestu povezana s potrtostjo in slabšim počutjem. Nobene potrebe ni, da je ta oseba tudi dober prijatelj zunaj službe (čeprav je lahko tudi to), je pa pomembno, da se z njo začutimo in delimo isti delovni prostor. Veliko lažje se je soočati z delovnimi izzivi, če imamo ob sebi nekoga, ki mu lahko potožimo, skupaj analiziramo dogajanje in tako lažje preživimo čas na delu.

Koliko prijateljev potrebujemo v odraslosti? 

Izsledki najnovejših študij kažejo, da je pri odraslih v starostnem razponu od 30 do 70 let optimalno število prijateljev od tri do pet. Odrasli, ki imajo v svojem življenju toliko prijateljev, uživajo najvišjo stopnjo zadovoljstva z življenjem. Če imate eno osebo, ki vas doživlja kot najboljšega prijatelja, je torej vaše zadovoljstvo oz. dobro počutje bistveno večje kot pri tistih, ki tega nimajo. 

Povzeto po: 8 types of friends you need to have in your life, Lifehack / Degges-White, S. Strong friendships predict happiness in adulthood: What's the magic number of friends that we need?

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587