Vizita.si
Triangulacija v odnosih

Odnosi in spolnost

Triangulacija v medosebnih odnosih

A.K
11. 11. 2019 08.37
0

Tri ni vedno pravljično število, pač pa s seboj nosi tudi težave – vsaj v odnosih. Iz njega je izpeljan tudi pojem triangulacija, ki pomeni vključitev tretje osebe v odnos dveh. Pojavlja se v družinah, partnerskih in poslovnih odnosih, v ozadju pa se vedno skriva nefunkcionalno razreševanje težav. Zelo pogosta je med narcističnimi posamezniki in je lahko očitna ali prikrita, zato se mnogi sploh ne zavedajo, da so v ’odnosu treh’.

Kje, kdaj in zakaj se triangulacija pojavlja?

Čeprav se pojem triangulacija največkrat uporablja v nezdravih in nefunkcionalnih družinskih odnosih, pa pojav ni omejen le na družinske sisteme. Pojavlja se v vseh oblikah odnosov, vključno s prijateljskimi, romantičnimi in odnosi na delovnem mestu.

O triangulacji govorimo takrat, ko posameznik zavedno ali nezavedno vključi v odnos tretjo osebo. Med dvema osebama je direktna komunikacija tako omejena ali je sploh ni, se pa odvija izključno preko tretje osebe. Za lažjo predstavo navajamo primere.

V nefunkcionalnih družinah je lahko eden od otrok čustveni partner enega od staršev.
V nefunkcionalnih družinah je lahko eden od otrok čustveni partner enega od staršev.FOTO: Shutterstock
Prebujanje zatrtih in nedovoljenih čustev
Preberi še
Prebujanje zatrtih in nedovoljenih čustev

• Triangulacija v družini

Znotraj družinskega sistema je zelo pogosta dinamika ’grešnega kozla’ oz. otroka, ki je za vse kriv. V resnici z otrokom ni nič narobe, a samo odigrava patologijo v družinskem sistemu (npr. oče pije, on pa postane zaradi tega problematičen). Grešni kozel oz. otrok, ki nosi težo družinskega sistema, je razvrednoten in vedno tarča vsega slabega. Drugi otrok pa je zlati otrok, ki je pogostokrat s strani staršev idealiziran in po njihovo dela vse prav. V drugem primeru pa lahko otrok postane posrednik med staršema, ki imata med seboj latenten konflikt – tako komunicirata preko otroka, ki nezavedno postane njun mediator.

Primer: Zakonca imata že dolga leta konflikt s svojimi taščami in tasti (obojestransko), a o njem nikoli ne spregovorita, zato je med njima močno prisotna potlačena jeza. Oče se tako čustveno nasloni na svojo hčerko, ki mu predstavlja čustveno partnerico (nadomestno ženo). Velikokrat ji potoži o tašči in tastu, ki ju ne mara, hčerka pa je v tem primeru njegova podpora in vir razumevanja, tudi če je v resnici še premajhna, da bi razumela, kaj se dogaja. Triangulacija je v tem primeru: mož-hči-žena

• Triangulacija v romantičnih odnosih

Podobno kot zgoraj pa v partnerskih odnosih eden od partnerjev pripelje v odnos tretjo osebo – to je lahko platonski prijatelj, mama, oče, znanec … Njegov namen je ustvarjanje zmede, ljubosumja, neskladja pri partnerju. Sam bo tako užival v pozornosti,ali pa s tem celo skušal spodbuditi drugega partnerja, da bi se ta bolj boril zanj.

Primer: Mlad študentski par je skupaj tri leta. Kot pri vseh so se tudi pri njima začeli pojavljati določeni konflikti, a namesto, da bi jih razrešila osebno, je partner v odnos nezavedno vključil svojo mamo. Velikokrat ji potoži o svojem dekletu, ona pa mu deli nasvete, kako naj ravna. V primeru konfliktov se tako vedno znova sklicuje na svojo mamo, ki naj bi bila odličen svetovalec in ima vedno prav. Triangulacija je v tem primeru: partner-njegova mama-partnerica

Triangulacija se lahko zgodi tudi v odnosu med partnerjema.
Triangulacija se lahko zgodi tudi v odnosu med partnerjema. FOTO: Shutterstock
Ko težave s taščo prerasejo v zakonske konflikte
Preberi še
Ko težave s taščo prerasejo v zakonske konflikte

• Triangualcija v odnosih na delovnem mestu

Triangulacija na delovnem mestu se lahko dogaja med zaposlenimi ali med nadrejenim in podrejenimi. V primeru slednjega šef za lažjo komunikacijo s svojimi zaposlenimi uporabi vmesni člen (osebo, ki ji zaupa in mu je pri srcu), da lažje obvladuje in komunicira z ostalimi. Ta oseba je neke vrste mediator, ki omogoča posredno komunikacijo med šefom in ostalimi zaposlenimi.

Primer: Na delovnem mestu šef ne upa (noče) predati negativne kritike svojemu timu, namesto tega za posrednika uporabi kar svojega zaposlenega, s katerim si je najbolj blizu. Namesto, da bi odkrito in jasno izpostavil to, kar ga moti, za svojo krinko torej uporabi zaposlenega, ki se v njegovem imenu dogovarja o problematični temi. Triangulacija je v tem primeru: šef-šefov ljubljenec-zaposleni.

Prednosti in koristi tretje osebe

Ko pride v določenem odnosu do konflikta, je lahko tretja oseba vir nasvetov, idej in usmeritev. To je koristno takrat, ko se med dvema partnerjema pojavi težja nerazrešena tema, vanj pa se načrtno ali spontano vključi tretja oseba, ki jima pomaga posredovati pri nesoglasju, uvideti novo perspektivo in izboljšati odnos. To je lahko prijatelj, starš, terapevt.

Triangulacija pa nastane takrat, ko se tretja oseba pojavi v sredini konflikta in zavedno ali ne odigra škodljivo vlogo v njunem odnosu. Ker so odnosi precej zapleteni, se to lahko dogaja povsem zavedno oz. namenoma ali pa čisto nezavedno. Je pa koristno, da se v primeru dolgotrajnih odkritih ali potlačenih konfliktov in nerazrešenih čustvenih vsebin vključi strokovno usposobljena oseba, ki pomaga uvideti celotno sliko in raziskati mogoče vzroke, ki tičijo zadaj.

Nefunkcionalni odnosi in čustvena osvoboditev
Preberi še
Nefunkcionalni odnosi in čustvena osvoboditev
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662