Aseksualnost ne niža in ne viša kakovosti življenja, se pa te osebe soočajo z drugačno vrsto potreb in izzivov kot ostali ljudje. Aseksualni posamezniki naj bi predstavljali približno en odstotek populacije.
Kaj je spolna privlačnost in kako jo doživljajo aseksualne osebe?
Spolno privlačnost lahko opredelimo kot privlačnost do določene osebe, s katero si želimo imeti spolni odnos. Aseksualna oseba pa te želje nima oziroma doživlja malo ali nič spolne privlačnosti. A hkrati to tudi pomeni, da biti aseksualen različnim osebam pomeni različne stvari. Nekateri denimo lahko doživijo spolno privlačnost le v zelo omejenih okoliščinah. V povezavi s tem velja omeniti izraz demiseksualnost, ki spada pod krovni izraz aseksualnosti in pomeni, da oseba izkusi spolno privlačnost le, če oblikuje z nekom globoko povezanost.
Drugače povedano – spolno privlačnost čuti le do osebe v kontekstu ljubečega partnerskega razmerja. Po drugi strani pa nekatere osebe ne izkusijo spolne privlačnosti, a se kljub temu odločijo za spolni odnos. Če strnemo, lahko rečemo, da ima vsak drugačne izkušnje z aseksualnostjo, zato ne obstaja samo en način, kaj se skriva pod tem izrazom.
Odnosi, privlačnost, vzburjenje in identiteta
Pod izrazom aseksualnost obstaja precejšnja raznolikost potreb in izkušenj, ki so povezane s spolnostjo, vključno z odnosi, privlačnostjo in vzburjenjem.
Privlačnost
Kljub temu, da nekateri aseksualni ljudje ob drugih ne doživljajo spolne privlačnosti, pa lahko kljub temu občutijo drugačne oblike privlačnosti, in sicer:
- romantično privlačnost: želja po romantičnem razmerju z drugo osebo;
- estetsko privlačnost: osebo nekdo privlači zaradi zunanjega videza;
- čutno ali fizično privlačnost: vključuje željo po čutnih, a ne spolnih dejavnostih, kot je dotikanje, objemanje, poljubljanje ...
- čustveno privlačnost: želja po čustveni povezanosti z nekom.
Vzburjenje
Pri nekaterih aseksualnih osebah je vzburjenje dokaj reden pojav, čeprav ni povezan z željo po spolnosti. To je pri ženskah lahko povezano s hormonskimi spremembami v menstrualnem ciklu in pri moških z erekcijami ob določenih urah dneva. Nekateri lahko občasno masturbirajo, vendar ne čutijo želje po spolnem odnosu z drugo osebo. Drugi aseksualni ljudje lahko doživijo malo ali nič spolnega vzburjenja – pogosto jih imenujemo nelibidoistični aseksualci. Pomembno je poudariti, da se aseksualnost razlikuje od zdravstvenega stanja, kot je denimo motnja hipoaktivne spolne želje.
Odnosi
Aseksualnost ne omejuje čustvenih potreb teh oseb. Nekateri aseksualni ljudje si morda še vedno želijo romantičnih odnosov, drugi so lahko povsem zadovoljni s tesnimi prijateljstvi ali pa so najsrečnejši sami. Spolni ali nespolni – vsi odnosi sestojijo iz kombinacije medosebnih povezav. Komunikacija, bližina, zabava, humor, vznemirjenje, zaupanje so pomembni v vseh odnosih, ne glede na naše želje in potrebe. Nekateri aseksualci lahko oblikujejo partnerske odnose in imajo celo družine.
Identiteta
Večina aseksualnih oseb je takšnih skozi vse življenje, čeprav je ta izraz še dokaj nov. Velja pa omeniti še manjšino v aseksualni skupnosti, v katero spadajo zlasti mladi, ki še raziskujejo in odkrivajo svojo spolno identiteto – pri slednjih gre pogosto le za začasno oziroma kratkotrajno aseksualnost.
Biti aseksualen ne pomeni isto kot nenadoma izgubiti zanimanje za seks ali odločiti se, da ne bomo imeli več spolnih odnosov, medtem ko še vedno doživljamo spolno privlačnost.
Miti in napačne predstave o aseksualnosti
Aseksualnost ne pomeni celibata. Osebe, ki se odločijo za celibat, se vzdržijo spolnosti, vendar običajno ne zato, ker jih drugi ne privlačijo. V mnogih primerih je razlog v verskih ali osebnih prepričanjih. Aseksualnost je torej usmeritev in ne izbira. Nekatere aseksualne osebe v partnerskih odnosih imajo spolne odnose, pogosto zato, da ugodijo partnerju ali da ustvarijo družino. Pri tem je seveda ključnega pomena komunikacija o svojih potrebah, sklepanje kompromisov in seveda partner, ki je to pripravljen sprejeti. Prav tako aseksualnost ni duševna motnja, niti ni posledica spolne zlorabe.
Kaj je sivo območje?
O sivi seksualnosti govorimo pri osebah, ki se nahajajo med aseksualnostjo in seksualnostjo. Lahko izkusijo spolno privlačnost zelo redko, le v posebnih okoliščinah ali tako nizke intenzivnosti, da je zanemarljiva.
Kako vem, če sem morda aseksualen?
Pri raziskovanju svojih spolnih potreb so lahko v pomoč vprašanja: Ali doživljam spolno privlačnost do drugih? Kako se počutim glede koncepta seksa? Mi je ta pomemben? Če vidim privlačne ljudi, ali čutim potrebo po spolnosti z njimi? Ali uživam v izkazovanju naklonjenosti? Vprašanja nimajo napačnih in pravilnih odgovorov in so namenjena razmišljanju o spolnosti.
Vizita e-novice
Viri: AsexualityOrg / HealthLine
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV