Odpuščanje ni vedno preprosto in pogosto zahteva od nas veliko čustvenega dela. V nadaljevanju izpostavljamo 5 ključnih korakov za lažje odpuščanje.
Spoznajte, kaj je odpuščanje in zakaj je pomembno
Odpuščanje je proces s številnimi koraki in pogosto poteka nelinearno. Pri tem gre za izkazovanje usmiljenja tistim, ki so nam škodovali, in ne za iskanje izgovorov ali pretvarjanje, da se to ni zgodilo. Urjenje odpuščanja nam lahko pomaga izboljšati samozavest ter nam da občutek notranje moči in varnosti. Lahko vpliva tudi na negativen samogovor, da 'nismo vredni ali dovolj dobri', ko nas nekdo globoko prizadene. Odpuščanje nas ozdravi in nam omogoči, da življenje nadaljujemo s pomenom in namenom. Študije so pokazale, da ima odpuščanje močne psihološke koristi, saj zmanjšuje boleča občutja in depresijo, tesnobo, potlačeno jezo ipd.
Učenje odpuščanja
Če želimo odpuščati, lahko precej pomaga prizadevanje za pozitivno spremembo svojega notranjega sveta. To vključuje tudi zavestno odločitev, da ne bomo govorili omalovažujoče o tistih, ki so nas prizadeli, saj s tem samo hranimo svoj gnev, jezo in ponos. Pomembno je tudi zavedanje, da je vsaka oseba edinstvena, posebna in nenadomestljiva. Do tega lahko pridemo z verskimi prepričanji, humanistično filozofijo ali celo z vero v evolucijo. Pomembno je, da gojimo to miselnost vrednotenja naše človečnosti.
Soočite se z notranjo bolečino
Bolečina, ki nam jo nekdo zada, je lahko posledica izdajstva, prevare ali najzgodnejših izkušenj v odnosu s starši, ko smo se počutili neljubljene, izdane, osamljene, zavrnjene ali celo zavržene, kar lahko nosimo v sebi vse življenje. Pomembno je torej ozavestiti, kaj je tisto, kar najbolj boli in česar še nismo izpustili. Obstaja veliko oblik čustvene bolečine in nekatere od najpogostejših so zagotovo tesnoba, depresija, nezdrava jeza, pomanjkanje zaupanja, maščevalnost, sovraštvo do sebe ali slaba samopodoba, negativen pogled na svet in pomanjkanje zaupanja v sposobnost spreminjanja. Vse to je mogoče odpraviti z odpuščanjem, zato je pomembno prepoznati vrsto bolečine in si jo priznati. Ne glede na to, kako se tega lotimo, je pomembno, da začnemo v varnem in podpornem okolju, ob osebi, ki ji zaupamo – terapevtu, svetovalcu, mentorju.
Razvijanje odpuščanja z empatijo
Raziskovalci so odkrili, da se ob misli na odpuščanje v možganih kaže povečana aktivnost v nevronskih povezavah, odgovornih za empatijo. To nam tudi pove, da je empatija pomemben korak v procesu odpuščanja. Če razmislimo o življenju osebe, ki nam je škodovala, lahko jasneje vidimo, katere rane nosi in kaj vse je preživela. Zavedanje, da vsi nosimo rane v srcu, lahko pomaga odpreti vrata odpuščanju.
Iskanje smisla v trpljenju
Če močno trpimo, je pomembno najti smisel v tem, kar smo prestali in kar doživljamo. Če ne zmoremo videti smisla, lahko izgubimo občutek namena, kar lahko privede do kroničnega brezupa. Pomembno je ozavestiti, da nas lahko trpljenje presenetljivo spreminja. Nekateri ljudje spoznajo, da je trpljenje spremenilo njihov pogled na to, kaj je v življenju zares pomembno. Drugi pa se odločijo, da bodo bolj osredotočeni na lepoto sveta, ali pa začnejo pomagati drugim v stiski. Iskanje pomena in namena je lahko v veliko pomoč pri iskanju odpuščanja.
Vizita e-novice
Vir: PsychCentral
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV