"Znanstvene študije so pokazale, da ima osamljenost na telo enak učinek kot kajenje 15 cigaret na dan, in ko sem to prebrala, sem se uradno odločila, da se pridružim tem milenijcem, saj zagotovo ne želim biti kronično osamljena," je za spletno stran Yahoo priznalo neko dekle.
Vsak posameznik osamljenost doživlja drugače. Osamljenost je subjektiven občutek, ki ga določata količina in vrsta odnosov, ki jih potrebujete v življenju. Družbena izolacija zaradi pandemije je še povečala občutek strahu, vendar se je zaradi tega zgodilo tudi nekaj posebnega. Zdaj je manj občutka sramu zaradi osamljenosti, ker smo vsi prisiljeni biti sami – je za Yahoo pojasnila specialistka za osamljenost Kyla Sokoll - Ward.
Toda prav v tej pandemični krizi je občutek osamljenosti lahko še močnejši, zato so strokovnjaki za duševno zdravje pojasnili, zakaj se ljudje bojijo osamljenosti in kako se spoprijeti z njo.
Zakaj se bojimo biti sami?
Ljudje si želijo intimnosti in v takšnih časih jo je še posebej težko najti. Glede na rezultate raziskave, ki jo je leta 2019 opravila zavarovalnica Cigna, se je kar 61 odstotkov vprašanih počutilo osamljene. Razlogi so pomanjkanje socialne podpore, premalo pomembnih socialnih stikov, težko telesno ali duševno zdravstveno stanje in nezadostno ravnovesje v življenju. Večina nas je iz različnih razlogov osamljena, temelji tega občutka pa so še v prazgodovini.
Od prazgodovine do začetkov civilizacije je bila osamljenost biološka spodbuda za bivanje v plemenu, kjer ste bili zaščiteni. Pred tem so ga opisali le kot osamljenost – razlaga Ben Pleat, ustanovitelj Cobuja (platforma, ki pomaga več družinskim stanovanjskim hišam, da podpirajo svoje prebivalce v času pandemije covid-19 in po njej). Dejal je še, da se je beseda ‘osamljenost’ pojavila šele pred 200 leti.
Dolgčas in osamljenost sta občutka, ki si ju je lahko privoščila le buržoazija, ker so delavci vedno imeli preveč dela. To se je s časom nekako spremenilo, zato smo povezali osamljenost in samost. Ko smo sami, smo osamljeni, je dodala Kyla.
V tem smislu smo ustvarili družbo, v kateri prevladuje strah pred osamljenostjo. Čeprav so fizične značilnosti osamljenosti očitne, pa poudarja, da se lahko ljudje počutijo osamljene in v množici. Enako velja tudi za romantična razmerja, zato so raziskave pokazale, da se 60 odstotkov poročenih pogosto počuti osamljeno.
Kako se spoprijeti z osamljenostjo?
"Bolj ko se bomo odločili zanemariti osamljenost, bolj se nam bo vrnila v misli in blokirala možnost, da smo to, kar smo," je odločno dejala specialistka in razložila, da obstajajo načini, s katerimi se lahko spopademo s strahom pred osamljenostjo.
1. Izkoristite samoto za kakovosten čas, preživet s seboj
Če vsak dan presežete en odstotek sebe, pa čeprav le za pet minut, je to super, svetuje specialistka. Na internetu obstajajo tudi brezplačni zvočni tečaji, ki vam bodo pomagali obvladati osamljenost skozi kratke lekcije, dobite pa lahko tudi brezplačne meditacije, ki bodo ublažile tesnobo, ki se lahko pojavi.
2. Poiščite veselje
"Spomnite se časov, ko ste bili veseli, in se vprašajte, kaj vas je takrat osrečilo. Ko odraščamo, taka čustva zasenčijo produktivnost, zato telovadimo ne samo zato, ker je to dobro za počutje, ampak tudi zato, ker pomaga k našemu boljšemu videzu. Ko se borite z osamljenostjo, pozabite na produktivnost in se počnite nekaj, kar vas resnično osrečuje, kot so peka tort, risanje in podobne dejavnosti. Čeprav se vam morda zdi otročje, vas lahko navdaja iskrica veselja, na katero ste že zdavnaj pozabili," je dejala ustanoviteljica strani za psihološko pomoč Alyssa Petersel.
3. Bodi dober sosed
Ostati doma zaradi pandemije je mnoge prisililo k ustvarjanju dobrososedskih odnosov in tako bi bilo treba nadaljevati. Bodite med prvimi, ki ponudijo pomoč. Povabite jih na torte, ki ste jih spekli, ali jim ponudite, da jih pospremite v trgovino z živili. S tako majhnimi prijaznimi dejanji se boste počutili bolje in to lahko privede tudi do resničnih prijateljstev.
4. Pokličite prijatelja
Ko ste osamljeni, dvignite telefon in pokličite prijatelja. "Misel, da ne bi smeli klicati drugih, ko se počutiš osamljenega, ni dobra. Zelo verjetno je, da bo oseba, ki ga kličeš, vesel, da ga nekdo potrebuje in vam bo pomagal."
5. Pogovorite se s popolnim neznancem
Če se odprete nekomu zunaj svojega družbenega kroga, vam bo pomagal premostiti občutek ranljivosti. Živimo v digitalni dobi in imamo na stotine aplikacij, ki vas lahko povežejo z neznanci po vsem svetu, da preprosto razpravljate o skupnih interesih. Včasih preprosto potrebuješ nekoga, ki te posluša. Obstajajo tudi takšne aplikacije, kjer se boste brezplačno pogovarjali z usposobljenimi prostovoljci, ki vas bodo preprosto poslušali.
6. Pogovorite se s strokovnjakom
Terapija je lahko prilagojena vsem finančnim, poslovnim in komunikacijskim slogom posameznikov, in če najdete terapevta, ki vam bo pomagal, da se boste bolje počutili, večje nagrade ni. "Raziščite možnosti, terapijo vzemite kot začetek procesa sprejemanja osamljenosti in strahov, ki iz tega izhajajo," je še za konec dodala Peterselova.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV