Vizita.si
Preko aktivnosti bolje začutijo sebe in pridobijo občutek lastne vrednosti.

Duševno zdravje

Nasveti za bolj kakovostno življenje v zrelih letih

A.K
20. 08. 2020 06.00
0

Dejstvo je, da postaja osamljenost vse večja problematika današnjega časa. Zajema vse starostne skupine ljudi, med katerimi so še posebej ogroženi starostniki. Po upokojitvi se življenje močno prestrukturira, kar s seboj prinese tudi zmanjšanje socialnih stikov in posledično slabše psihofizično počutje. Predstavljamo nekaj koristnih ukrepov, ki pripomorejo h kakovostnemu in izpolnjujočemu življenju tudi v zrelih letih.

Starostniki so velikokrat prepuščeni samim sebi, sploh če nikoli niso imeli otrok ali z njimi nimajo stikov.
Starostniki so velikokrat prepuščeni samim sebi, sploh če nikoli niso imeli otrok ali z njimi nimajo stikov. FOTO: Shutterstock

Upokojitev, sprememba življenjskega sloga, zdravstvene težave, pomanjkanje socialnih interakcij, kasneje tudi smrt partnerja so dejavniki, ki spremljajo obdobje zlatih let, ki pa za mnoge niti približno ni zlato. V tem času se marsikateri starostnik sooči s povsem novo dimenzijo življenja, ki je velikokrat povezana z občutki osamljenosti in zapuščenosti. Pojavlja se notranja praznina, občutek odtujenosti, razočaranje, nemoč, pogrešanje, strah, zaskrbljenost ... Gre za subjektivno čustveno doživljanje, ki je povezano zlasti s pomanjkanjem osebnih in družbenih potreb. Za starostnika je takšno obdobje brez dvoma stresno, obremenjujoče, prav zato se v veliko primerih pojavlja tudi globlja žalost, tesnobne motnje, depresija, včasih tudi samopoškodovalna dejanja.

V današnjem času je tradicionalnih družin vse manj – včasih je pod isto streho živelo več generacij, kar je starejšim močno olajšalo zadnje obdobje življenja. Preplet generacij je omogočil stalno interakcijo z otroki in vnuki, kar je nanje delovalo spodbudno in razbremenjujoče. Danes je tega zelo malo ali skorajda nič. Starostniki so velikokrat prepuščeni samim sebi, sploh če nikoli niso imeli otrok ali z njimi nimajo stikov. Temu se pridruži tudi izguba partnerja, kar le še poglobi občutke osamljenosti. A treba je poudariti, da je lahko tudi starost lepa, če le znamo starostniku pomagati uvesti ukrepe, ki vodijo h kakovostnejšemu življenju.

Preko aktivnosti bolje začutijo sebe in pridobijo občutek lastne vrednosti.
Preko aktivnosti bolje začutijo sebe in pridobijo občutek lastne vrednosti.FOTO: Shutterstock

Pogostejši stiki: v tem primeru je največ seveda odvisno od najbližjih; pomembno je, da sorodniki še vedno vzdržujejo stik s starostnikom, ga pokličejo, mu pišejo in uvedejo termine za skupna srečanja. Lahko je to tudi dan v tednu, ko skupaj pojejo kosilo in se podružijo. Bolj kot kadarkoli prej je pomembno, da starostnik ni izločen iz družine, pač pa še vedno ostaja del nje. Poleg tega je koristno, da starostnik še vedno ohranja interakcijo s sosedi, nekdanjimi sodelavci, kolegi in vsemi, s katerimi je morda začasno izgubil stik. Vključi se lahko tudi v skupine za samopomoč ali različna društva.

Spodbujanje k aktivnosti: še vedno je pomembno, da se starostnik udeležuje različnih srečanj in se vključuje v prostočasne aktivnosti, kjer ima stik z drugimi. To so lahko klepeti ob družabnih igrah, vrtnarjenje, slikanje, kegljanje, ples, morda tudi prostovoljstvo ... Možnosti je veliko, saj čas v tem primeru res ni težava. Hobiji in različne aktivnosti dodatno osmislijo njihovo življenje, omogočajo večjo vključenost v družbo in dvigajo občutek koristnosti. Preko aktivnosti bolje začutijo sebe in pridobijo občutek lastne vrednosti.

Posvojitev domačega ljubljenčka: dobra ideja v tem obdobju je tudi posvojitev ali nakup domače živali, ki lahko precej omili občutke osamljenosti. To je lahko pes, s pomočjo katerega se starostnik več giba in preživi tudi več časa na svežem zraku. Če je pes prevelik zalogaj, si lahko starostnik priskrbi tudi manjše živali, kot so mačke ali ptice, ki delujejo spodbudno za duševno zdravje.

Pomembna je tudi redna telesna dejavnost.
Pomembna je tudi redna telesna dejavnost. FOTO: Shutterstock

Pomembno je gibanje: Vzdrževanje telesne kondicije je za starostnike ključno, saj na ta način poskrbijo za dvig imunskega sistema, zmanjšajo možnost nastanka degenerativnih bolezni in izboljšajo splošno psihično počutje. Med gibanjem se dvigne tudi serotonin – hormon sreče, kar deluje sprostitveno; tesnoba in težji občutki izginejo ali so manjši, povečajo se tudi možnosti novih medosebnih stikov. Za starostnike so zelo priporočljive aktivnosti, kot so joga, vodna aerobika in plavanje, tai-chi, sprehodi, planinarjenje in druge aktivnosti, pri katerih vzdržujejo telesno pripravljenost.

Možganska kondicija: Zelo pomembno je tudi ohranjanje 'možganske kondicije', kot ji radi rečemo, zato je za starostnika koristno vključevanje tudi v aktivnosti, ki spodbujajo kognitivne funkcije. To so pisanje knjige ali dnevnikov, učenje tujih jezikov, miselne igre, ki krepijo spomin, igranje inštrumenta ...

Ena izmed misli avtorja Arthurja Schopenhauerja pravi: "Z vidika mladosti je življenje neskončno dolga prihodnost; z vidika starosti je zelo kratka preteklost. Treba se je postarati, se pravi dolgo živeti, da spoznaš, kako kratko je življenje." Vsi si lahko prizadevamo, da poskrbimo za kakovostno in izpolnjujoče življenje vseh, ki so v jeseni življenja. Če ne drugače, je to lahko že topla beseda, ki nekomu polepša dan. Ne smemo namreč pozabiti, da bomo vsi nekoč tam.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662