Samopodoba je naša lastna predstava oz. presoja o tem, kdo smo – pravzaprav gre za odnos, ki ga gojimo do sebe. Veliko predstav o tem, kdo smo, izvira tudi iz nezavednega, kar pomeni, da se tega morda niti ne zavedamo in nanj nimamo vpliva. Lahko se sicer prepričujemo, da imamo dobro samopodobo, a tisto, kar je skrito globoko v nas, morda govori ravno nasprotno.
Če imamo dobro samopodobo, slabe izkušnje sicer lahko vplivajo na nas, a običajno le trenutno in v manjši meri. Če je naša samozavest nizka pa padci močno vplivajo na to, kako vidimo sebe – pri tem se počutimo negotove, nevredne, žalostne in razočarane. Namesto da bi se osredotočili na dobre plati, vidimo le negativno, v svoji glavi pa si oblikujemo vse mogoče scenarije, kaj vse slabega si drugi mislijo o nas. Pri tem se težko odločamo za nove izzive, saj ne zaupamo svojim sposobnostim, znižamo pa tudi pričakovanja do sebe, s čimer se zaščitimo pred ponovnimi razočaranji in padci.
Če ste samozavestni, potem imate tudi boljšo samopodobo. A ne vedno in povsod. Nekateri najuspešnejši ljudje so lahko popolnoma prepričani v svoje poklicne sposobnosti, druga področja njihovega življenja pa so prežeta s tesnobo, nezaupanjem in nezdravimi odnosi, ki izhajajo iz nizke samopodobe.
V iskanju svoje lastne vrednosti smo lahko deležni številnih nekoristnih nasvetov, zato izpostavljamo nekaj napačnih prepričanj, ki krožijo o samopodobi in lahko ovirajo naš napredek.
Ljudje z nizko samopodobo niso prepričani vase
Pravzaprav so zelo “prepričani vase”. Prepričani, da niso dovolj dobri, lepi, uspešni, vredni, iz kakršnegakoli razloga že. Za potrditev teh prepričanj uporabljajo pretekle slabe izkušnje, ki jih le še bolj utrjujejo v negativnih mislih. Ničesar kar kdorkoli reče njim v prid, ne more spremeniti njihovega pogleda nase in izboljšati počutja.
“Ko bom končno dosegel ta mejnik, bom samozavesten”
Morda si kdo predstavlja, da bo imel višji občutek lastne vrednosti, ko bo dobil nove prijatelje, boljše delovno mesto, ko bo shujšal, ali dobil partnerja. Takrat naj bi se vse spremenilo. A v resnici pride do sprememb v nas samih šele takrat, ko izpolnimo svoje osnovne potrebe po fizični in psihični varnosti. Najprej se je treba osredotočiti na skrb za svoje telo, na doseganje in izpolnjevanje pomembnih ciljev in negovanje občutka varnosti. Šele po vsem tem bo razvijanje globljih povezav z drugimi in nečim večjim od vas imelo pozitiven doprinos k vaši samozavesti. Najprej izpolnite osnovne potrebe, preden se usmerite v želje, ki so zunaj vas.
Ljudje z nizko samopodobo premalo mislijo nase
Resnica je ravno nasprotna. Če imate nizko samopodobo, preveč razmišljate o sebi, kar pa nikakor ne pomeni, da ste narcisi. Značilno za takšne posameznike je, da so tako obremenjeni s svojimi slabimi izkušnjami, bolečino, sramom, razočaranjem, da zanikajo svoje pozitive lastnosti. Pri zdravi samozavesti enostavno ‘pozabimo’ razmišljati o sebi in bolj kot je naš občutek lastne vrednosti visok, manj premlevamo o sebi in tem, kako nas vidijo drugi.
Pohvale dvignejo občutek vrednosti
Za potrebe raziskave so v eni od ameriških šol učence neprestano bombardirali s pohvalami, kot so: “Ti si čudovit / sposoben / enkraten / inteligenten ...” A kakorkoli se sliši čudno, učinka ni bilo, saj se učenci z nizko samopodobo s pohvalami niso mogli poistovetili in jim niso verjeli. Menili so, da so vse izrečene pohvale nekaj abstraktnega. Zakaj? Ljudje z nizko samopodobo ne morejo pozitivnih besed povezati oz. potrditi z otipljivimi primeri iz svojega življenja. Samopodobe torej ne moremo zgraditi ‘na ukaz’, ampak se razvija postopoma tako, da v življenju prepoznavamo dokaze, ki nam potrjujejo, da smo uspešni, vredni, inteligentni itd.
Zelo uspešni ljudje imajo visoko samopodobo
Visoka samozavest ni blagoslov, nizka samozavest pa ni prekletstvo – pravzaprav je ravno obratno, pravi dr. Tomas Chammoro, avtor uspešnice o samopodobi. Meni, da so posamezniki z nizko samozavestjo ujeti zaradi svoje pristranskosti do sebe in svojih sposobnosti. Da bi lahko preprečili, da bi se pesimizem in negativna naravnanost še bolj utrdila, je potrebno nizko samopodobo obrniti v ambicioznost in akcijo. Nizko samozavest torej lahko spremenimo v svojega največjega zaveznika.
Ne glejte se v ogledalo in ne iščite pomanjkljivosti. Ne razmišljajte o svojih ponesrečenih padcih in ne ugotavljajte, kako nesposobni ste. Kljub vsemu ste krasni prav takšni, kakršni ste. Vsaka izkušnja, naj bo dobra ali slaba, vas lahko še bolj utrdi v svoji osebnostni rasti. Osredotočite se na pretekle svoje zmage, saj si jih boste le tako še veliko več priklicali v svoje življenje. Vsak si zasluži živeti polno in osrečujoče življenje.
Viri: Self esteem, Psycnet
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV