Vizita.si
Duhovnost

Osebna rast

Delo na samopodobi je nagrajujoč proces

A.K.
24. 01. 2023 05.00
0

Samopodoba je rezultat življenjskih izkušenj, zlasti tistih iz obdobja odraščanja. Nekateri si jo predstavljajo kot notranji glas (samodialog), ki govori o tem, ali smo dovolj dobri in vredni. Samopodoba je pravzaprav to, kakšne so naše predstave o tem, kdo smo, česa smo sposobni in koliko se cenimo. V nadaljevanju preverite, kako jo lahko izboljšamo, četudi imamo za seboj malce bolj grenke življenjske izkušnje.

»Osebe z dobro samopodobo so na splošno bolj konstruktivno naravnane do sebe in življenja, zaradi česar se lažje spopadajo z življenjskimi vzponi in padci. Tiste z nizko samopodobo so pogosto bolj kritične do sebe in si težje opomorejo od izzivov in preizkušenj.«

Učinkoviti koraki do boljše samopodobe

Ozavestite in izzovite negativna prepričanja

Prvi korak je razmislek o vseh negativnih samogovorih, ki nam ne dovolijo naprej in nas, če jih ne zaustavimo, še utrdijo v prepričanju, da nismo dovolj. Nisem vreden, da bi imel partnerko. Nikoli ne bom dosegel tega akademskega naziva. Nisem dovolj sposoben, da bi na delu napredoval. Tako zelo sem nezanimiv in dolgočasen. Nikogar ne zanima moje mnenje, saj sem še premlad. Nisem dovolj privlačen, da bi bil kateri všeč.  Izhajam iz revne družine, kar me postavlja v podrejen položaj. Pomembno je iskreno pobrskati po sebi in razmisliti, kakšna prepričanja nosimo v sebi – ta morda izhajajo celo iz naše izvirne družine. Morda so vam starši govorili, da iz vas nikoli nič ne bo, ali pa so vam pripisovali negativne značilnosti, ki ste jih ponotranjili. Vse to lahko izrazito vpliva na mnenje, ki ste ga oblikovali o sebi. 

Poiščite pozitivne stvari o sebi
Poiščite pozitivne stvari o sebiFOTO: Dreamstime

Poiščite pozitivne stvari o sebi

Zatem poiščite vse svoje male in velike zmage, dosežke, dejanja, lastnosti, skratka vse, na kar ste ponosni. Lahko so to tudi tiste drobne stvari, za katere veste le vi, a vam pomenijo veliko. Morda je to čudovit značaj, ki prebuja ljudem zaupanje in varnost. Morda dosežki v športu ali karieri. Lahko je to tudi pomemben korak, ki ste ga zmogli in na katerega ste ponosni. To so tudi pohvale, ki ste jih bili deležni. Ko se počutite potrte, se ozrite nazaj in se opomnite, kako daleč ste v življenju že prišli (četudi v tem trenutku ne mislite tako). Pozitiven notranji dialog predstavlja velik del izboljšanja samopodobe. Če se torej ujamete v misli, da niste dovolj, vse skupaj preokvirite s pomočjo pozitivnih spominov, ki vam prebudijo ponos, zadovoljstvo. Morda se boste na začetku zalotili, kako se vračate k starim navadam, a z vztrajnostjo se boste začeli počutiti bolje v svoji koži, okrepili boste samozavest in začeli verjeti vase. Ne bodite skromni pri svojih dosežkih. 

»Pomembno si je prizadevati postati boljša različica sebe, vendar je pomembno sprejeti, da je popolnost nerealen cilj.«
Bodite pozorni, koga imate v življenju ob sebi.
Bodite pozorni, koga imate v življenju ob sebi.FOTO: Dreamstime

Bodite pozorni, koga imate v življenju ob sebi

Znano je, da ljudje, ki jih imamo v svojem življenju, pomembno pripomorejo k našemu počutju, pa tudi osebni rasti. Ste kdaj razmišljali, kakšni so ljudje, s katerimi se družite? So večni nergači in negativci ali takšni, ki vas spodbujajo pri vsem, česar se lotite? Pri prvih zelo verjetno tudi sami prevzamete veliko njihove energije, pri drugih se počutite sprejete, spodbujene in zadovoljne. Oblikujte odnose z ljudmi, ob katerih se počutite dobro in se izogibajte tistim, ki vas vlečejo navzdol. Vsake toliko je pomembno narediti inventuro prijateljstva, saj se skozi življenje ne razvijamo vsi v enakem tempu. Včasih nekatere odnose prerastemo in s tem ni nič narobe. Torej, komu namenjate svoj čas? 

Namesto zaobljub si letos postavite ta vprašanja
Preberi še
Namesto zaobljub si letos postavite ta vprašanja

Vzemite si čas zase 

Čeprav je to eden najbolj klišejskih nasvetov, ob katerem marsikdo zamahne z roko, je zelo pomembno nameniti čas le sebi – svojim dejavnostim, užitkom, času, ki ga osmislimo na sebi lasten način. Zelo dobrodošlo je, če čas namenimo skrbi za zdravo telo, gibanje na svežem zraku, morda za učenje sprostitvenih tehnik, kot so čuječnost, meditacija, joga ... Gotovo ste že opazili, kako se razpoloženje dvigne, ko naredite nekaj zase, razlog pa so tudi hormoni sreče in dobrega počutja, ki jih spodbudimo s telesno aktivnostjo. Z gibanjem skrbimo za vitalnost in zdravo telo, kar seveda vpliva na višjo samozavest in zadovoljstvo v svoji koži.

Ne ukvarjajte se s stvarmi, na katere nimate vpliva.
Ne ukvarjajte se s stvarmi, na katere nimate vpliva.FOTO: Adobe Stock

Ne ukvarjajte se s stvarmi, na katere nimate vpliva

Še vedno se vse prevečkrat ukvarjamo z zunanjimi dejavniki, na katere nimamo vpliva. Namesto tega svojo osredotočenost raje usmerite vase – v svoj čustven svet, počutje, življenje. Ko začnemo izgrajevati svojo notranjo moč in črpati iz nje, nam tudi zunanje okoliščine pridejo veliko manj do živega. Saj veste, kako pravijo – življenje je odsev nas samih. Škoda je trošiti energijo za to, česar tako ali tako ne moremo spremeniti. 

Ne primerjajte se z drugimi

Prekomerno primerjanje ali bolje rečeno obremenjevanje z drugimi, je nesmiselno iz več pogledov. V današnjem času raznih vplivnežev je to lahko za marsikoga precej čustveno obremenjujoče, saj vidi samo majhen, pogosto olepšan in prefiltriran delček življenja nekoga. Nihče nima popolnega življenja, pa naj bo navzven videti še tako filmsko. Vsak se spopada z izzivi, težavami in borbami s seboj. Zato naj cilj osebne rasti in boljše samopodobe ne bo iskanje idolov, ampak sledenje svojim ciljem, željam, potrebam.

Ne primerjajte se z drugimi.
Ne primerjajte se z drugimi.FOTO: AdobeStock

Včasih je treba poiskati podporo

Včasih so naši nahrbtniki čustvenih izkušenj težji in nas omejujejo pri oblikovanju zdravih odnosov – do sebe in drugih, pri doseganju ciljev in oblikovanju življenja, kot si ga želimo. Če opazimo, da se vrtimo v začaranem krogu nezadovoljstva, neuspelih partnerskih zvez, morda celo težav v duševnem zdravju, je pomembno poiskati podporo osebe, ki ji zaupamo. To je lahko nekdo, ki ima za seboj podobne izkušnje in ki zmore zdržati tudi s težjimi čustvi, ali pa strokovnjak s področja duševnega zdravja. Odnos z drugim je namreč še vedno eden najbolj dragocenih prostorov zdravljenja in rasti. 

Viri: GoodTherapy / SkillsYouNeed / BetterUp

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650