Vizita.si
par

Osebna rast

Ko ljubezen postane enosmerna ulica

N.R.A.
03. 09. 2020 08.03
0

Nemalo ljudi tako zelo hrepeni po intimi, da so se pripravljeni spustiti v razmerje z nekom, ki jim ne nudi niti osnovne varnosti, sproščenosti, še manj pa ljubezni. Psihologi opozarjajo, da enostranski odnosi močno vplivajo na človekovo čustveno in fizično zdravje, kar ima za posledico tudi stres in tesnobo. Če vam notranji glas daje opozorilne znake, morate kritično presoditi svoj odnos.

Ljubezen je dvosmerna ulica.
Ljubezen je dvosmerna ulica. FOTO: Shutterstock

Ljubezen je dvosmerna ulica. Naj bo govor o partnerskem ali prijateljskem odnosu. Popolnoma logično je, da so otroci in najstniki odvisni od staršev, toda med odraslimi bi morala biti razmerja enakovredna. Tukaj ni govora o tem, da imamo vsi enako razporejene naloge v domu in zunaj njega. Popolnoma vseeno je, kako si delimo dela na podlagi našega dojemanja spola, vseeno pa je tudi, kaj delamo, dokler obema partnerjema to ustreza. 

Ko pa govorimo, da eden od partnerjev daje tako rekoč 100 %, na drugi strani pa ni nobenega, niti najmanjšega efekta, še manj pa vloženega napora, lahko govorimo o enostranski ulici, iz katere praktično ni druge rešitve kot popolni izhod. Kakšni so znaki takšnega razmerja?

Ni ustrezne komunikacije?
Ni ustrezne komunikacije?FOTO: iStock

Ni ustrezne komunikacije

Prva stvar, ki bi se je morali zavedati, da v nobenem normalnem odnosu ne bi smeli čutiti strahu pred izražanjem lastnega mnenja in lastnih čustev. Če v odnosu ne moremo izraziti niti svojega mnenja ali pa če to naleti na gluha ušesa na nasprotni strani, bodite prepričani, da niste v čustveno zrelem odnosu. Dodatno lahko vidimo 'rdeče zastave' v tistih odnosih, kjer se dva posameznika nista sposobna pogovoriti in je v njihovi komunikaciji zaznati le 'jaz jaz jaz'. A o tem bomo spregovorili v nadaljevanju. 

Partner zavrača in prevrača odgovornost za lastna čustva.
Partner zavrača in prevrača odgovornost za lastna čustva.FOTO: Dreamstime

Napor je enosmeren 

Ste samo vi tisti, ki vedno predlagate nove aktivnosti in doživetja? Ste samo vi tisti, ki se trudite reševati konflikte, hkrati pa se vedno opravičujete, čeprav čutite, da niste bili vi tisti, ki je konflikt sprožil? Se vedno trudite reševati stvari, na drugi strani pa ni interesa? Potem si morate iskreno odgovoriti, če je to odnos, ki si ga želite. Če je tukaj govor o nekom, ki je apatičen, na drugi strani pa o nekom, ki je sila temperamenten, takšna posameznika že na začetku ne gresta skupaj. Če pa govorimo o nekom, ki se mu preprosto ne ljubi vlagati v odnos, pa spet naletimo na težavo, saj je zelo malo verjetno, da se takšen človek spremeni. 

Odnosi morajo biti zdravi.
Odnosi morajo biti zdravi. FOTO: Shutterstock

Zavrača in prevrača odgovornost za lastna čustva

Če čutite, da vas partner vedno napada, kljub temu da spoštljivo izražate svoje mnenje in svoja čustva, dodatno pa vas okrivi za tisto, kar čuti sam, se zavedajte, da nihče ne bi smel prelagati svoje odgovornosti v tuje roke. S človekom, ki ni pripravljen sprejeti odgovornosti za lastna čustva in lastna dejanja, je silno težko shajati, še težje pa je biti s takšnim človekom v kakšnem koli, predvsem pa zdravem razmerju. 

Zavedati se moramo, da včasih ni problem v drugem človeku, temveč je v nas samih. Kako delujemo v odnosih, je odvisno od lastnih vzorcev, včasih je govor tudi o travmah, predvsem pa je pomembno, kako se znamo izražati – tukaj ni govora o verbalni komunikaciji, temveč sposobnosti komuniciranja tistega, kar čutimo v sebi. Vsekakor pa obstajajo labilni posamezniki, s katerimi razmerje ni zdravo, še manj pa stabilno. V tem primeru pa navadno ni druge možnosti, kot je ta, da razmerje prekinemo in si najdemo takšnega, v katerem bomo lahko živeli izpopolnjeno življenje. 

Povzeto po miss7zdrava

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587