Kako se oblikuje naša identiteta?
Identiteto oblikujejo naše individualne izkušnje iz otroštva, adolescence in naše zgodnje odrasle dobe. Ob odraščanju interakcije, ki jih ima otrok s skrbniki, drugimi odraslimi in s svojimi vrstniki, skrbijo za razvoj samopodobe. Otroci, ki so vzgojeni v podpornem okolju in prejemajo primerno oskrbo, podporo, spodbudo in čustveno varnost, navadno že zelo zgodaj razvijejo občutek za to, kdo so in česa si želijo.
Otroci, ki so vzgojeni v manj podpornih okoljih, kjer se srečujejo z zanemarjanjem, zlorabo ali nasprotno s prekomerno skrbjo, lahko na drugi strani potrebujejo zelo veliko časa, da oblikujejo svojo identiteto in občutek lastnega jaza.
Teoretik Erik Erikson je menil, da obdobje mladosti igra še posebej pomembno vlogo pri oblikovanju identitete osebe. To življenjsko obdobje je opisal kot 'zmedo identitete in vloge'. Kasneje je psiholog James Marcia opisal še dva primarna statusa identitete – raziskovanje in predanost. Raziskovanje vključuje proces eksperimentiranja z različnimi idejami, medtem ko zaveza vključuje sprejemanje odločitev na podlagi teh idej, povezanih z identiteto.
Dejavniki, ki vplivajo na našo identiteto
Proces oblikovanja lastne identitete se, kot že omenjeno, začne v otroštvu, nanj pa vplivajo številni dejavniki. Nekateri od teh vključujejo:
Individuacija: Je proces, skozi katerega ljudje razvijajo svoj edinstven občutek lastne identitete. Otroci potrebujejo prostor, da se svobodno izrazijo brez strahu pred sramom, krivdo, kritiko in presojo, da bi lahko bil ta proces uspešen.
Družba: Družbeni vplivi in pričakovanja lahko igrajo pomembno vlogo pri identiteti. Kultura, mediji, vera, vloge spolov in drugi dejavniki, ki so del družbe, lahko vplivajo na to, kako se počutite glede tega, kdo ste. Izzive boste morda občutili tudi, če se vidiki vaše identitete ne ujemajo s pričakovanji družbe, v kateri živite.
Vaša družina: Vaši negovalci in družinski člani so prvi stik pri oblikovanju vaše identitete. V življenju lahko različne vloge, ki jih igrate v družini, vplivajo na to, kako se vidite. Narava vaših odnosov z vašimi bližnjimi lahko vpliva tudi na to, ali čutite močan ali šibek občutek lastne identitete.
Raziskave kažejo, da imajo ljudje, ki imajo dosleden občutek identitete, višjo samopodobo, se ukvarjajo z manj tveganim vedenjem in imajo manjšo verjetnost, da bodo doživeli ponotranjene simptome strahu, osamljenosti, žalosti in težave s koncentracijo.
Kako se spopasti z vprašanjem 'kdo sem'?
Če se spopadate z vprašanji, povezanimi z identiteto, in menite, da v resnici ne veste, kdo ste, obstajajo številne stvari, ki jih lahko storite. Iskanje načinov za boljše spoznavanje sebe in vključevanje v dejavnosti, ki krepijo vaš občutek lastne identitete, lahko spodbudijo in okrepijo vašo individualnost.
Vzemite si čas, da se bolje spoznate. Eden od načinov za to je, da začnete razmišljati o stvareh, ki so vam všeč in so vam pomembne. Dnevniki, čustveno pisanje ali ustvarjanje seznamov stvari, ki so vam pomembne, so lahko v pomoč. Razmislite o tem, da bi pisali o stvareh, v katerih uživate, o svojih izkušnjah ali stvareh, o katerih bi radi izvedeli več. Katere so vaše najljubše knjige? Kakšno glasbo imate radi? Kdaj ste se počutili najsrečnejše?
Poznavanje vaših osrednjih vrednot ima lahko veliko vlogo pri ugotavljanju, kdo ste. Katera prepričanja in vrednote so za vas najpomembnejše? To so ključne lastnosti, za katere menite, da so najpomembnejše tako pri vas kot pri drugih. Stvari, kot so poštenost, zaupanje in prijaznost, so primeri temeljnih vrednot. Ko ugotovite, kaj cenite, lahko delate na tem, da živite svoje življenje v skladu s temi osrednjimi prepričanji.
Čeprav se samota včasih zamenja za osamljenost, ima lahko samostojno preživljanje časa pomembne koristi za duševno zdravje. Družbeni pritisk lahko včasih oteži razumevanje tega, kar je za vas pomembno, še posebej, če ste obkroženi z ljudmi z močno osebnostjo. Če si vzamete nekaj časa zase, imate priložnost razmisliti, raziskati in eksperimentirati z novimi idejami in lastnimi občutki.
Stvari, ki jih lahko naredite sami
Izzovite se
Preizkušanje novih stvari je lahko še eno orodje za samo raziskovanje. Včasih ugotovitev, kdo ste, vključuje preizkušanje novih vidikov vaše identitete. Pomislite, kako najstniki pogosto eksperimentirajo z različnimi slogi, ko začnejo oblikovati občutek lastne identitete. Medtem ko ljudje pogosto mislijo, da so takšne poti samoodkrivanja omejene na mladost, je takšno raziskovanje nekaj, kar je lahko v pomoč vse življenje, ne zgolj v najstništvu.
Zaupajte svoji intuiciji
Naučiti se zaupati sebi in svojim instinktom je še en del ugotavljanja, kdo ste. Če imate šibek občutek lastne identitete, se boste morda težko odločali, še manj pa boste lahko verjeli in zaupali sebi. Najtežji del pri oblikovanju lastne identitete je, ko začnemo puščati za sabo vse tisto, kar odraža druge, ne nas samih.
Vadite čuječnost
Zavedanje je tehnika, ki vključuje osredotočanje na sedanji trenutek brez skrbi na preteklost ali prihodnost. Biti prisoten v tem trenutku je lahko v pomoč, ko se borite z motnjami ali socialnimi pritiski, zaradi katerih lahko včasih dvomite vase. Več o čuječnosti si lahko preberete spodaj:
Pomoč
Če imate občutek, da ne veste, kdo ste, to pa vam povzroča velike težave ali otežuje normalno delovanje, razmislite o pogovoru z zdravnikom ali strokovnjakom za duševno zdravje.
Vizita e-novice
Vir: verywellmind, webmd
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV