Vizita.si
Duševno zdravje

Osebna rast

Irena Kahne: To se pogosto zgodi, ko se počutimo pripravljeni na spremembo

Neja Rems Arzenšek
14. 06. 2023 05.00
0

Za odločitvijo za delo na sebi stojijo marsikateri razlogi, slednji pa običajno niso posledica najbolj prijetnih življenjskih izkušenj. Tisti, ki jim je besedna zveza osebna rast znana, bodo verjetno seznanjeni z izrazi, kot so hipnoza, regresoterapija, meditacija in navsezadnje RTT terapija. O vsem tem, o uravnavanju čustev, razliki med analiziranjem in čutenjem le-teh, o dobrih in slabih vzorcih, ki jih je v tem življenju potrebno nasloviti, sem se pogovarjala z Ireno Kahne.

Irena Kahne
Irena Kahne FOTO: Doris Markač

Ste klinična hipnoterapevtka, med vašimi mnogoterimi izzivi pa mi je v oči padlo predvsem, da ste tudi regresoterapevtka in RTT terapevtka. Kako združujete vse znanje? Bi rekli, da je vse skupaj del iste celote?

Vsekakor gre za del iste celote, vse metode, ki jih izvajam, namreč skupaj ustvarjajo zgodbo in se med seboj dopolnjujejo. Svoje znanje združujem kot klinična hipnoterapevtka, regresoterapevtka in RTT terapevtka tako, da uporabljam različne tehnike in pristope, ki mi omogočajo pomagati ljudem na različnih ravneh. 

Osrednji del mojega dela je hipnoza, ki omogoča dostop do podzavesti in spreminjanje globoko ukoreninjenih vzorcev in prepričanj. Regresoterapija se osredotoča na raziskovanje preteklih izkušenj in življenj, ki lahko vplivajo na sedanje težave. RTT terapija pa združuje elemente hipnoterapije, regresoterapije in drugih modalitet, da hitro doseže globoko spremembo in ozdravitev. Skupaj tvorijo močan in celovit pristop k terapiji.

Kdaj menite, da se človek odloči za delo na sebi, osebno rast in kdaj menite, da smo pripravljeni pogledati v ogledalo? 

Odločitev za osebno rast in delo na sebi je lahko zgodi pravzaprav v vseh življenjskih fazah in obdobjih in je povsem individualna. Največkrat se ljudje za to odločijo, ko se soočijo z izzivi, bolečino ali pa z nekakšnim občutkom stagnacije ali ujetosti v svojem življenju. Verjamem, da smo se v ogledalo pripravljeni pogledati šele takrat, ko smo pripravljeni iskreno pogledati vase in se soočiti z lastnimi vzorci, strahovi in omejitvami ter prevzeti odgovornost za svoje življenje. To se pogosto zgodi, ko se počutimo pripravljeni na spremembo in ko smo odprti za rast in razvoj.

Hipnoza je zelo močno orodje, saj omogoča neposreden dostop do naše podzavesti.
Hipnoza je zelo močno orodje, saj omogoča neposreden dostop do naše podzavesti.FOTO: Adobe Stock

Kako nam pri delu na sebi in navsezadnje pri osebni rasti pomaga hipnoza, zakaj je pomembna in kdaj smo pripravljeni nanjo?

Hipnoza je zelo močno orodje, saj omogoča neposredni dostop do naše podzavesti, kjer so shranjena naša prepričanja, vzorci vedenja in globoko zakoreninjene misli. Hipnoza nam omogoča, da te podzavestne vzorce preoblikujemo ter ustvarimo nove, bolj pozitivne načine razmišljanja in delovanja. Omogoča nam tudi, da se poglobimo v svojo notranjo modrost, pridobimo vpogled vase ter razrešimo notranje konflikte in blokade. In kdaj smo nanjo pripravljeni? Rekla bi, da takrat, ko smo resnično odprti za spremembo.

Kako pa nam hipnoza lahko pomaga v vsakdanjem življenju, odnosih v družini, službi, navsezadnje s prijatelji?

Hipnoza nam lahko pomaga v vsakdanjem življenju na različne načine. V odnosih v družini nam lahko pomaga razrešiti konflikte, izboljšati komunikacijo in razumeti globlje dinamike med družinskimi člani. V službi nam hipnoza lahko pomaga pri obvladovanju stresa, povečanju samozavesti, izboljšanju učinkovitosti in razvijanju uspešnih navad. Ne nazadnje tudi pri iskanju smisla in poslanstva. V prijateljskih odnosih pa lahko hipnoza pomaga pri razreševanju konfliktov, povečanju samospoštovanja in vzpostavitvi bolj zdravih in zadovoljujočih odnosov.

''Seveda je tudi brez pomoči hipnoze mogoče kvalitetno delati na sebi''
''Seveda je tudi brez pomoči hipnoze mogoče kvalitetno delati na sebi''FOTO: Adobe Stock

Menite, da lahko tudi brez hipnoze delamo na sebi v enaki meri? 

Seveda je tudi brez pomoči hipnoze mogoče kvalitetno delati na sebi. Obstaja namreč veliko drugih terapevtskih pristopov, tehnik in metod, ki uspešno podpirajo osebno rast in spremembe v življenju posameznika. Hipnoza je samo eno izmed orodij, ki pa je učinkovito pri delu na podzavestni ravni, vsekakor pa ni edino orodje. Pri izbiri pristopa je vedno pomembno, da izbiramo načine, ki so v skladu z nami in našimi potrebami.

Ste tudi regresoterapevtka. Mi poveste nekaj več o regresoterapiji? Komu bi jo svetovali?

Regresoterapija je terapevtska metoda, pri kateri se s pomočjo hipnoze vrnemo v preteklost, bodisi v otroštvo bodisi v pretekla življenja. Cilj regresoterapije je raziskovanje in razreševanje globoko zakoreninjenih vzorcev, travm in blokad, ki vplivajo na naše sedanje življenje. Zakaj mi je regresoterapija tako pri srcu, je zato, ker omogoča vpogled v preteklost, kar nam pomaga razumeti vzroke in ozdraviti stare rane. Sama nanjo gledam kot na nekakšno avtocesto do odgovorov, ki nam jih naš zavestni um ni zmožen ponuditi. Zato so tovrstne seanse tudi precej daljše in intenzivne, a po drugi strani osvobajajoče. Regresoterapijo svetujem ljudem, ki se želijo poglobiti vase, raziskati svojo preteklost ter ozdraviti travme in vzorce, ki jih morda nezavedno ponavljajo. 

Meditacija
MeditacijaFOTO: Shutterstock

Pri regresoterapiji večina strokovnjakov izvaja regresijo v denimo otroštvo oz. v obdobje življenja, ki je morda travmatično ali stresno, včasih pa se srečamo tudi s kakšnim, ki govori o preteklih življenjih. Kaj menite o tem, tudi sami izvajate kaj podobnega oz. menite, da je tovrstna terapija pametna? 

Tako je, tudi sama izvajam obe vrsti regresoterapije, tako v otroštvo oziroma v preteklost tega življenja kot tudi v pretekla življenja. Izkušnja, ki jo klient dobi s tovrstnim vpogledom, je lahko neprecenljiva. Omogoča namreč raziskovanje vzrokov in globljega razumevanja določenih izzivov, ki jih trenutno doživljamo. Sama to jemljem kot pridobivanje vpogleda, po drugi strani pa tudi zdravljenje starih travm in rast.

Menim, da je tovrstna tehnika smiselna za tiste posameznike, ki so odprti za tovrstne vpoglede in verjamejo v možnost učenja in rasti skozi te izkušnje.

Dotakniva se še RTT terapije, katere začetnica je Marisa Peer. V zadnjem času postaja vedno bolj popularna, in to z razlogom. Mi poveste več o tej vrsti terapije? 

RTT (Rapid Transformational Therapy) terapija je terapevtski pristop, ki ga je, kot ste omenili, razvila Marisa Peer. Ta terapija združuje elemente hipnoze, NLP-ja (nevrolingvistično programiranje), kognitivno-vedenjske terapije in psihoanalize. RTT terapija je zasnovana tako, da hitro doseže globoko spremembo. S pomočjo hipnoze in drugih tehnik se osredotoča na identifikacijo in preoblikovanje globoko ukoreninjenih prepričanj, ki vplivajo na naše vedenje in doživljanje. RTT terapija je postala priljubljena zaradi svoje učinkovitosti in hitrosti rezultatov. Zadnjih 5 let sem preživela ob boku Marise Peer, saj sem kot ena izmed njenih trenerjev z njo potovala in izobraževala nove RTT hipnoterapevte. Zelo veliko sem se naučila z njo in sem pilila svoje znanje in izkušnje tudi kot trener hipnoze. Spodbudila me je, da lansko leto stopim tudi na samostojno pot, saj sem hotela vsa ta znanja prenesti tudi na Slovenijo in v sklopu svoje šole zdaj to lahko tudi počnem.

Odnosi
OdnosiFOTO: Shutterstock

RTT terapija je priljubljena tudi z vidika 'hitrega' čiščenja škodljivih vzorcev oz. zaznavanja le-teh. Pa je določene travme oz. res težke življenjske okoliščine mogoče, če se smem tako izraziti, hitro izpustiti oz. predelati?

RTT terapija je znana po tem, da omogoča hitro preobrazbo in čiščenje škodljivih vzorcev ter zaznavanja. S pomočjo hipnoze in drugih tehnik se lahko hitro poglobimo v podzavest in odkrijemo tiste prave vzroke težav. Zavedati pa se moramo, da je vsak posameznik drugačen in da lahko težje življenjske okoliščine ali travme zahtevajo več časa za celovito predelavo. Kljub temu pa je RTT terapija vsekakor učinkovita pri osveščanju in spreminjanju negativnih vzorcev ter omogoča hitrejšo rast in osebno preobrazbo.

Pozitivne psihologije se velikokrat drži negativna konotacija, ker ljudje menijo, da je škodljiva z vidika zanikanja čustev oz. 'pretvarjanja', kot radi rečemo. Kaj menite o njej vi?

Sama sem mnenja, da je pozitivna psihologija dragocena, saj nam pomaga krepiti pozitivne vidike življenja, hkrati pa ne zanemarja ali zanika negativnih čustev. Gre namreč za znanstveno disciplino, ki se osredotoča na razumevanje pozitivnih vidikov človeškega doživljanja, na krepitev pozitivnih čustev in razvoj potenciala posameznika. Ne ignorira ali zanika pa negativnih čustev, le fokus je na gradnji moči, sreče, dobrega počutja in osebnega zadovoljstva. Iskreno verjamem, da je pomembno, da najdemo ravnovesje med obema vidikoma in raziskujemo tako pozitivne kot negativne vidike človeške izkušnje.

Čustva
ČustvaFOTO: Adobe Stock

Zakaj je velika razlika v analiziranju čustev in čutenju teh? Lahko bralcem predstaviva razliko?

Analiziranje čustev se nanaša na intelektualno razumevanje in raziskovanje čustev, medtem ko čutenje čustev pomeni dovoljenje in izkušanje čustev na telesni in čustveni ravni. Kadar čustva analiziramo, razmišljamo o njih, o njihovem vzroku, izvoru, posledicah, kadar pa jih čutimo, pa si damo dovoljenje, da čustva preplavijo naša čustvena in telesna doživetja.

Kako pomembna se vam zdi redna meditacija?

Meditacija je praksa umirjanja uma, ki nam omogoča povezavi s svojim notranjim mirom in modrostjo. Redna meditacija nam lahko pomaga zmanjšati stres, povečati osredotočenost, razviti notranji mir, kreativnost in intuicijo ter izboljšati splošno počutje. Preko meditacije se lahko tudi bolje spoznamo in se povežemo s svojim višjim jazom. Dandanes živimo zelo hitro, prehitro in stresno življenje in zdi se mi prav, da meditacija postane del našega vsakdana, saj lahko pomembno vpliva na dobro počutje in notranji mir.

Si že slišal za moč pozitivnih čustev?
Preberi še
Si že slišal za moč pozitivnih čustev?

Bi še sami dodali kaj, česar morda še nisva uspeli zajeti? 

Morda bi to priložnost izkoristila predvsem še za to, da bralce spodbudim k raziskovanju svojih življenj, saj se v njih skriva toliko priložnosti, ki jih v vsakdanu redko opazimo. Verjamem, da ima vsak svojo pot in da ima vsak posameznik potencial za rast, ozdravitev in pozitivne spremembe. Pomembno je biti odprt, radoveden in sočuten do samega sebe ter si dovoliti potrebno podporo pri svojem osebnem razvoju. In ko smo pripravljeni, nam na pot pride točno tisti pristop, tehnika in terapevt, ki se najbolj ujema z našimi potrebami in cilji. In to je lepota dela na sebi. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650