Vam uspeh pomeni visoka plača, sprejetost in veljava v službi ali pa je za vas uspeh morda preseganje samega sebe? Popolnoma nič ni narobe s tem, da si kot posamezniki želimo večjo plačo, boljše razmere zase in za svojo družino. Tudi to je kos sestavljanke, ki mu pravimo življenje, a pri tem ne smemo zanemariti drugih področij v svojem življenju.
Viktor Frankl iznajditelj logoterapije in eksistenčne analize, tudi tako imenovane tretje dunajske šole psihoterapije, je v svojih delih velikokrat rad ponudil pogled na življenje, ki je danes eden od temeljev logoterapije. Po njegovem mnenju na človekovo srečo vpliva to, koliko 'kvadratkov' imamo v svojem življenju. Če si vzamemo za primer, je služba le eden od kvadratkov.
Tukaj je še kvadratek, v katerem imamo družabno življenje in prijatelje, tretji kvadratek je denimo družina, četrti so različni hobiji, peti naše strasti, šesti in sedmi ter vsi nadaljnji pa so takšni, kot jih definiramo sami. Bistvo eksistence je v tem, da imamo več teh kvadratkov, in ko nam 'propade' ali pa se zgolj zamaje eden, imamo še vedno ostale, ki so močni in stabilni. Praktično nemogoče je, da bi nam na primer vsi kvadratki v življenju delovali enakomerno in 100-odstotno. V določenem obdobju naj bi ljudje več časa posvetili enemu, nato drugemu in tako dalje. Ključno pa je, da se trudimo, da so kvadratki kolikor se le da v ravnovesju.
Družina, romantični odnosi, akademski ali službeni krog in hobiji so torej le številna področja, na katerih si ljudje prizadevamo za uspeh. Naša individualna definicija uspešnosti je lahko različna, ljudje se potegujemo za različne stvari, različne stvari so nam tudi pomembne. Bolj kot cilj, ki ga še ne vidimo, je pomembno, da skušamo zadovoljevati svoje potrebe, želje in te kvadratke skušamo čim bolj optimizirati.
Kaj lahko torej storimo, da povečamo svoje zmožnosti za dosego teh stvari? Kakšne so navade uspešnih ljudi? Pravzaprav ni nobenega pravega načina za uspeh. Kar deluje za vas, morda ne bo delovalo za nekoga drugega. Morda ne obstaja popolna kombinacija sestavin, ki vam lahko zagotavlja uspeh, vendar pa obstaja nekaj 'osnovi', ki lahko izboljšajo vaše možnosti za uspeh v življenju, ljubezni, delu ali čemur koli, kar je za vas pomembno.
Naša lastna miselnost vpliva na VSE
Raziskave psihologinje Carol Dweck kažejo, da obstajata dve osnovni miselnosti, ki vplivata na to, kako ljudje razmišljajo o sebi in o svojih sposobnostih: fiksna miselnost in rast miselnosti. Ljudje s fiksno miselnostjo menijo, da so stvari, kot je denimo inteligenca, nespremenljive in vplivajo na vse ostalo. Verjamejo, da uspeh ni rezultat trdega dela – je preprosto posledica prirojenih talentov. Ker menijo, da so takšni talenti nekaj, s čimer se ljudje rodijo z ali brez, se ob izzivu lažje odmaknejo. Odnehajo, ko stvari postanejo težje, saj menijo, da jim primanjkuje prirojenih spretnosti, ki so potrebne za odličnost in uspeh.
Tisti, ki imajo miselnost o rasti, pa po drugi strani čutijo, da se lahko s trudom spreminjajo, rastejo in učijo. Ljudje, ki verjamejo, da so sposobni rasti, bolj verjetno dosegajo uspeh. Ko se stvari zaostrujejo, iščejo načine za izboljšanje svojih znanj in nadaljujejo uspeh. Ljudje z miselnostjo rasti so prepričani, da imajo nadzor nad svojim življenjem, medtem ko tisti s fiksno miselnostjo menijo, da so stvari zunaj njihovega nadzora. Kaj lahko naredite, da zgradite miselnost o rasti?
Verjemite, da so vaša prizadevanja pomembna. Naučite se novih veščin. Ko se soočate z izzivom, iščite načine, kako razviti znanje in veščine, ki jih potrebujete za premagovanje in zmagovanje. Na neuspehe glejte kot na izkušnje. Ljudje z razmišljanjem o rasti ne verjamejo, da je neuspeh pokazatelj njihovih sposobnosti. Namesto tega nanje gledajo kot na dragocen vir izkušenj, iz katerih se lahko naučijo in izboljšajo. Kot radi rečemo; če ne gre po eni poti, bo šlo pa po drugi.
Delajte na čustveni inteligenci
Splošna inteligenca je eden od dejavnikov, ki vsekakor vpliva in prispeva k uspehu na različnih življenjskih področjih, vendar mnogi strokovnjaki menijo, da je čustvena inteligenca dejansko še pomembnejša. Ta se nanaša na sposobnost razumevanja, uporabe in razuma s čustvi. Čustveno inteligentni ljudje so sposobni razumeti ne samo svoja čustva, ampak tudi čustva drugih ljudi. Če želite izboljšati svojo čustveno inteligenco bodite v prvi vrsti pozorni na lastna čustva. Osredotočite se na prepoznavanje samega sebe, kaj čutite in kaj povzroča določene občutke. Obvladujte svoja čustva. Stopite nazaj in poskusite stvari videti nepristransko. Stvari ne jemljite osebno. Izogibajte se zatiranju svojih občutkov, vendar iščite zdrave in ustrezne načine, kako ravnati s tem, kar čutite. Izrazite sami sebe na zdrav in spoštljiv način, hkrati pa poslušajte druge.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV