Si predstavljate, da bi se ves čas, več deset let počutili preobremenjene s tistimi čarobnimi, začetnimi zaljubljenimi občutki? Verjetno ne. Čeprav pa je, kot že rečeno, normalno, da imajo dolgoročne zveze mesece ali leta manj strasti kot sprva, včasih pari doživijo tudi popoln 'kolaps' kemije – začno se spraševati, ali naj sploh ostanejo v takšnem odnosu ali ne.
Kot omenjeno, povsem normalno je, da sčasoma razmerje iz zaljubljenosti preraste v globoko ljubezen. Popolnoma druga zgodba pa je, če se iz zaljubljenosti razvije vse prej kot ljubezen. Kaj sploh je kemija, kako se kaže v medosebnih odnosih, kako lahko veste, ali vam je primanjkuje, in kako jo spet vrniti? Kot bomo lahko videli, včasih koncepte tudi zelo napačno tolmačimo.
Kaj je kemija?
Ko gre za človeško interakcijo, se kemija kaže tako v vsakdanjem prijateljstvu kot v partnerskih odnosih. Preprosto povedano, občutek kemije z drugo osebo je občutek povezanosti, občutek razumevanja in občutek medsebojne privlačnosti. Kemija ni nujno opredeljena zgolj v kontekstu romantičnih odnosov, čeprav jo najpogosteje povezujemo z njimi.
Kemija prijateljstva
Ljudje, za katere se odločimo, da bodo naši prijatelji, imajo navadno podobne interese, zanimanja, hobije in demografijo kot mi. Ampak ne spoprijateljimo se samo s tistimi, ki so nam podobni. Kemija prijateljstva igra veliko vlogo pri tem, s kom se odločimo za prijateljstvo in s kom slednjega sploh nadaljujemo. Kemija prijateljstva je privlačnost druge osebe na prijateljski, čustveni in intelektualni ravni. To je povezava z drugo osebo, ki izvira iz medsebojnega spoštovanja in občudovanja, vendar običajno ne vključuje romantičnih ali spolnih občutkov.
Karierna kemija
Če imate službo, verjetno delate v manjšem ali večjem timu. Navadno se ljudje ujamemo z nekaterimi, z drugimi pa malo manj. Povežemo se na primer s sodelavcem, s katerim lažje sodelujemo, tistim, ki nas razume, in s katerim lahko enostavneje delamo. Ta oblika kemije je bolj specifično očitna kot kemija prijateljstva in ne vključuje nujno podobnih interesov. Namesto tega gre za povezanost in dinamiko občutka produktivnosti in navdiha z drugo osebo. Z osebo se morda ne boste povezali na osebni ravni, vendar boste z delom z njo dobili veliko zadovoljstvo.
Spolna kemija
Spolna kemija je tisto, kar čutimo do osebe, s katero želimo biti intimni. Ko gre za osebno izkušnjo, se verjame, da se odzivamo na človekove feromone, hormone, ki nam pomagajo razumeti, kakšen bo nekdo kot zakonski partner. Četudi vemo, da se to velikokrat izkaže za popolnoma napačno, kajne? Spolno kemijo v telesu pogosto čutimo visceralno. Ob pogledu na nekoga, do katerega čutimo spolno kemijo, lahko ostanemo brez sape, prepoteni, topli ali se telesno odzovemo kako drugače.
Romantična kemija
Spolna kemija je običajno del romantične kemije, vendar ni vedno in ne nujno. Romantična kemija je osredotočena na tisto, kar mislimo oz. dojemamo kot romantiko: ne glede na to, ali je govora o poklanjanju rož, dolgih filozofskih pogovorih, skupnih interesih ali pa čem drugem, kar dojemate kot najvišjo stopnjo pripadnosti, romantična kemija običajno velja za najbolj intimno obliko kemije. To je zato, ker poleg tega, da svoje telo delimo z nekom drugim, vodi do tega, da se povezujemo in delimo svoje življenje.
Ali je kemijo mogoče pridobiti ali ustvariti?
Romantična in spolna kemija sta po navadi tisti, ki nas popeljeta v odnose. Privlačnost druge osebe in želja po tem, da bi z njimi delili svoja telesa in svoje življenje, spodbujata naša partnerstva. Te oblike kemije običajno obstajajo na začetku odnosa, saj nas vodi k izbiri točno določenih ljudi. Razlage, zakaj in kako izbiramo ravno določene ljudi, so deljene – nekateri trdijo, da je izbira popolnoma prilagojena naši biologiji, drugi predpisujejo večji pomen psihološki komponenti in komponenti naših vzorcev delovanja, spet tretji pa vidijo razlog popolnoma drugje ali v kombinaciji ene in druge komponente.
Kemija je lahko instantna ali pa raste počasi. Prav tako se lahko npr. razvija iz ene vrste v drugo, ne da bi se tega zavedali – tipični primer so na primer pari, ki so bili sprva sodelavci ali zgolj prijatelji, kasneje pa so razvili globlja čustva. Na tem mestu gre tudi poudariti, da brez panike, če na prvem zmenku z nekom ne čutite globoke in instantne kemije – vsekakor je res, da navadno povezavo začutimo dovolj hitro, a obstaja kar nekaj razlogov, zakaj in kako se lahko kemija, kot že rečeno, razvije tudi kasneje. Kemija lahko raste ali narašča, ko nekoga spoznate.
Kako ugotoviti, ali v vašem razmerju primanjkuje kemije?
Velikokrat v dolgoročnih razmerjih pride do takšnih in drugačnih izzivov, z njimi pa prihaja tudi do manjših ali večjih zamer. Že samo večletno razmerje, dodatno pa ostale stvari, lahko vodijo do pomanjkanja kemije v razmerju. Obstaja veliko načinov, kako ugotoviti, ali je pomanjkanje kemije v vašem razmerju težava. To so najbolj očitni:
- partnerju ne želite kazati naklonjenosti, ljubezni in pripadnosti, prav tako ga tudi odrivate stran (lahko gre za težavo na obeh straneh),
- nenaklonjeni ste intimnosti z njim ali z njo,
- počutite se čustveno distancirane in nepovezane s svojim partnerjem,
- ne želite in tudi ne delite svojih občutij, čustev, misli in idej s partnerjem,
- vedno več časa preživita ločena drug od drugega …
Kako obnoviti kemijo?
Pomanjkanje kemije v odnosu zelo preprosto temelji na pomanjkanju povezave ali želji po povezovanju. Izgubljeno kemijo lahko poskusite vrniti s čustvenimi in fizičnimi veznimi dejavnostmi, kot so:
- zmenek ali aktivnost, v kateri uživata oba,
- namerna naklonjenost, četudi se v določenem trenutku počutite vse prej kot to, da ste jo pripravljeni dati,
- masaža ali kakšna druga dejavnosti, ki vaju bo povezala na telesni ravni,
- odkrit pogovor o vseh nabranih čustvih in občutjih (pomembno je, da smo pripravljeni sprejeti partnerjevo stališče),
- iskanje pomoči pri strokovnjaku.
Kot že omenjeno na začetku, kemija se lahko v razmerju sčasoma spreminja in razvija, enkrat je slednje več, drugič manj, lahko tudi popolnoma izgine. Dejstvo je, da lahko, če si le želimo, s trdim delom in iskrenim trudom kemijo vsakič vrnemo v zvezo. Nikakor ni pametno pričakovati, da bo odnos popolnoma enak takšnemu, kot je bil na začetku, saj to tudi ni smisel odnosov – le kam bi prišli, če se ne bi razvijali kot posamezniki in navsezadnje kot partnerji? Ves smisel razmerij je v konstantnem povezovanju, iskanju teh povezav in odkritem (ter spoštljivem) izražanju. Najdite svoj način ponovnega povezovanja, ki bo ustrezal obema, če si seveda želite.
Vizita e-novice
Vir: verywellmind, healthline, webmd
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV