Nekaterim ljudem je newagevsko gibanje način življenja. Na drugi strani nimamo zgolj dvomljivcev, temveč tudi močne nasprotnike, ki trdijo, da new age nikakor ni in nikoli ne bo znanstveno podkovan. To ni zgolj dejstvo, temveč je neizpodbitna resnica – na noben znanstven in 'strokoven' način ne moremo dokazati, da si ljudje z lastnimi mislimi, občutki, navsezadnje s svojimi preteklimi izkušnjami ustvarjamo realnost in kujemo svojo prihodnost, kakor trdi newagevsko gibanje.
Ključne točke filozofije Louise Hay
Louise Hay je v svojih delih izhajala iz sebe. V otroštvu in kasneje je doživela intenzivne travme, ki so (po njenem mnenju) vodile v raka na rodilih. Tisto, kar je učila druge, je preizkusila in doživela sama.
Učila je, da vsaka bolezen izhaja iz naših zakoreninjenih prepričanj – do rakavih obolenj pride denimo zaradi krivde in zamere. Na tem mestu moramo poudariti, da ljudje velikokrat zmotno mislijo, da se je Hayeva osredotočala samo na psihološko komponento. To ne drži. V vseh svojih delih je večkrat poudarila pomen holistične filozofije – skrbi za telesno, duhovno in duševno zdravje. Če povemo z drugimi besedami, tudi sama ni verjela, da bi lahko človek, ki živi nezdravo, je hitro hrano, kadi in se ne giba, skratka ne skrbi zase celostno, privabil v svoje življenje zdravje.
S pomočjo duhovnih učiteljev, zdravnikov in ostalih se je Louise spoznala s filozofijo, za katero nekateri menijo, da je skupna vsem religijam, četudi je v vsaki religiji nekaj drugačnih komponent. Učila je ljubezen do sebe ter pomen pozitivnega razmišljanja in pozitivne naravnanosti, predvsem pa spremembe našega vedenja, ki ga lahko kadar koli obrnemo sebi v prid. Verjela je, da z izgradnjo ljubezni do sebe gradimo ljubezen do drugih. To je temelj, s katerim lahko korenito ozdravimo svoje življenje in svoje telo.
Pri svojem delu se je posvečala le eni stvari – ljubezni. Človeka, s katerim je delala, je vedno prosila, naj se postavi pred ogledalo, se pogleda v oči in samemu sebi reče ''Ljubim se in se sprejemam takšen/takšna, kakršen/-a sem.'' Po njenih besedah je bilo to za mnoge težko in redkokdo se je odzval mirno ter užival v vaji. Na podlagi te začetne vaje je vedela, kako bo vodila terapijo.
Vaše telo in um sta povezana
Tako kot mnogi drugi je verjela, da negativne misli v naši duši sprožajo neravnovesje, kar se odraža v našem telesu – ko spremenimo svoje misli, smo sposobni spremeniti tudi svoje telo. Glavne komponente njenega učenja so bile poleg ljubezni še meditacija, afirmacije in vizualizacija. Na tem mestu moramo poudariti, da vse opisano sicer potrjuje tudi znanost – v preteklosti so denimo dokazali, da lahko meditacija vpliva na hitrejše celjenje telesa, da vizualizacija pomaga športnikom (in tudi ostalim) pri doseganju uspehov in da so afirmacije dobre za krepitev samozavesti. Nikakor pa še ne obstajajo znanstveni dokazi, ki bi potrjevali korelacijo med pozitivnimi mislimi oziroma ljubeznijo do sebe in zdravljenjem lastnih bolezni.
Spodnje stavke najdete na prvih straneh omenjene knjige, ki je že marsikomu spremenila življenje. Louise Hay v svojih delih uči, kako lahko stopimo na potovanje ljubezni do sebe, kako se lahko sprejmemo in s tem sprejmemo tudi druge. Misel je le misel in v vsakem trenutku našega življenja jo lahko spremenimo. Dejstvo je, da pri izboljševanju samega sebe in pri zdravljenju, fizičnem ali psihičnem, vsakomur ustrezajo drugačne stvari. Nekateri se podajo v tradicionalno vero, drugi iščejo pomoč v knjigah, tretji se obračajo na spiritualne guruje. Nekateri ljudje morda zgolj gledajo v zrak. Ne glede na to, kateri način boste izbrali, če se podajate na pot osebne rasti, je pomembno samo eno: nikoli ne predajajte lastne moči v tuje roke. Ljudje vam lahko pomagajo, nikakor pa ne morejo doživeti vaših izkušenj namesto vas. Verjemite le tistemu, ki vas uči – tako kot je učila Louise Hay – o ljubezni, ne obsojanju.
Filozofija Louise Hay po knjigi Življenje je tvoje
Vsaka oseba je stoodstotno odgovorna za vse, kar doživi.
Vsaka misel, ki jo porodimo, ustvarja našo prihodnost.
Točna moč je vedno v sedanjem trenutku.
Vsako osebo muči občutek krivde in sovraštvo do same sebe.
Temeljna misel vsakega od nas je ''Nisem dovolj dobra.''
To je le misel in misel lahko spremenimo.
Najbolj škodljivi vzorci so zamerljivost, kriticizem in občutek krivde.
Če se rešimo zamere, lahko ozdravimo celo raka.
Ko se resnično ljubimo, v našem življenju vse teče.
Pustiti moramo preteklost in odpustiti vsem.
Biti moramo voljni začeti se učiti ljubiti sebe.
Odobravanje in sprejemanje sebe sta ključ do pozitivnih sprememb.
Sami ustvarjamo vsako tako imenovano 'bolezen' svojega telesa.
Vizita e-novice
Viri: Življenje je tvoje, Louise Hay; Thejoywithin; Aplacefortheheart.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV