Nekaj tako preprostega, kot je hvaležnost se zdi sila zakomplicirana reč. Le kdo bi ob vseh stvareh, ki se dogajajo v hitrem toku življenja, pomislil na hvaležnost in na vse tiste dobre stvari, ki se nam dogajajo kljub vsem malo slabšim?
Toda ali ste vedeli, da obstaja povezava med hvaležnostjo in srečo? Različne raziskave, ki jih navaja spletna stran Verywellmind, so dokazale povezavo med izražanjem hvaležnosti, občutki hvaležnosti in pozitivnimi življenjskimi izkušnjami. Se sprašujete, o čem sploh govorimo? Ljudje, ki naj bi bili nagnjeni k temu, da večkrat dnevno izrečejo besedo 'hvala', posamezniki, ki so nagnjeni k temu, da resnično čutijo hvaležnost za izkušnje, stvari in ljudi v svojem življenju, naj bi bili srečnejši.
Prvič: kaj je sreča? Ko pomislimo na srečo, običajno razmišljamo o subjektivnem občutku dobrega počutja, občutku veselja in zadovoljstva. Marsikdo se morda ne zaveda, da sreča ni le čustvo ali minljiv občutek. Gre za to, kako dobro se počutite in kako zadovoljni ste s svojim življenjem nasploh. Ne govorimo o tem, da nimate slabih trenutkov, ki jih ima vsak od nas, temveč govorimo o splošnem zadovoljstvu. Raziskovalka pozitivne psihologije Sonja Lyubomirsky je pri 'merjenju' sreče štela to čustvo kot občutek dobrega počutja, vendar je na svoje presenečenje in na presenečenje mnogih ugotovila, da sreča vključuje tudi globok smisel, vrednost in čutenje namena v posameznikovem življenju.
Dr. Amy E. Keller, zakonska in družinska terapevtka, pravi: ''Ko se s strankami pogovarjam o sreči, poudarjam občutek smiselnosti in povezanosti, gojenje zadovoljstva in občutka lastne vrednosti ter preprosto čustvovanje. Hvaležnost podpira srečo na načine, povezane z vsemi opisanimi stvarmi.'' Oglejmo si koristi hvaležnosti in naštejmo načine, kako se lahko naučite gojiti hvaležnost v svojem vsakdanjem življenju.
Kaj se dogaja z našimi telesi, ko smo hvaležni?
Hvaležnost naj bi imela dolgoročne učinke na naše zdravje. Kadar smo ljudje hvaležni, se to odraža na našem fizičnem zdravju. Pokazalo se je, da ljudje, ki so hvaležni in posledično čutijo 'več sreče', več telovadijo, se bolj zdravo prehranjujejo, na splošno bolj skrbijo za svoje zdravje in imajo v svojem življenju celo boljše odnose! Hvaležnost močno vpliva tudi na psihološko počutje. Z njo se povečuje samozavest, krepijo se pozitivna čustva, hvaležnost pa nas dela tudi bolj optimistične. Ko začutimo globoko srečo, naša telesa proizvajajo vrsto čudovitih kemikalij. Če smo konkretnejši – občutki hvaležnosti aktivirajo nevrotransmiterje, kot sta dopamin, ki ga povezujemo z užitkom, in serotonin, ki uravnava naše razpoloženje. Prav tako občutek hvaležnosti povzroči, da možgani sproščajo oksitocin, hormon, ki povzroča občutke, kot sta zaupanje in velikodušnost, ta pa spodbuja družbeno povezovanje in občutek povezanosti.
Kako lahko 'vadimo' hvaležnost?
Pri čustvih je zgodba precej podobna kot pri naših mišicah. Pogosteje ko udejanjamo in izražamo določena občutja, bolj ta vplivajo na naše življenje. Enako velja tudi za hvaležnost. Najboljši način, da hvaležnost postane navada, je to, da ne čakamo na posebne trenutke, velike dogodke in gromozanske prelomnice. Začnete lahko z manjšimi stvarmi. Začnite prepoznavati stvari, ki ste jih do sedaj jemali za samoumevne. Vzemite si čas, da se večkrat dnevno zahvalite za čisto preproste stvari. Tu je nekaj primerov:
– Bodite hvaležni za toplo skodelico čaja, v kateri uživate.
– Bodite hvaležni, da imate streho nad glavo.
– Opazujte majhna dejanja prijaznosti, na katera prej niste bili pozorni, denimo prijaznost natakarice v gostilni, prijaznost človeka, ki vam je odstopil parkirni listek, in vse tiste 'majhne' stvari, ki sploh niso majhne.
– Vzemite si trenutek in bodite hvaležni, da vam je prijatelj poslal sporočilo, samo da bi vas vprašal, kako ste.
– Zahvalite se za čudovit dan.
– Zahvalite se za svoje telo, ki vas nosi skozi življenje.
– Bodite hvaležni za svoj vid, tip, okus, voh in vse tisto, česar kdo med nami morda nima.
– Sprehodite se in bodite hvaležni za vsak predmet, ki ga vidite: drevesa, rože, nebo, ptice.
– Najdite kakšno revijo ali stare fotografije in naredite kolaž vsega, za kar ste hvaležni.
Zakaj je pomembno gojiti hvaležnost?
Morda se vam zdijo vaše noge izjemno samoumevne, a nekdo jih nima. Morda vam je samoumevno, da vidite, vohate in tipate, a vseh čutov nimajo vsi ljudje. Morda se vam zdi samoumeven vaš partner ali partnerica poleg vas, a nekdo sanja o prav taki ljubeči osebi. Morda ne uživate v svoji službi, a verjamemo, da vam ta zagotavlja vsaj del svobode, ki jo vsi potrebujemo. Vse našteto in seveda še mnogo več skoraj vsi ljudje kdaj pa kdaj jemljemo za samoumevno. Ko se enkrat začnemo za vse te 'samoumevne' stvari v življenju zahvaljevati, pa se naše duševno zdravje bistveno izboljša, opazimo pa lahko tudi konkretne spremembe v našem življenju in v vseh odnosih. Poskusite!
Vizita e-novice
Vir: verywellmind in lonerwolf
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV