Vizita.si
Sreča

Osebna rast

Kaj so moralna načela in zakaj so pomembna?

A.K.
14. 10. 2021 05.00
0

Ste se že kdaj vprašali, na podlagi česa se v življenju odločate? Zakaj sprejemate prav takšne odločitve in ne drugačnih, zakaj se vam morda zdijo dejanja drugih neprimerna in zakaj imate v prsih neprijeten občutek, ko počnete nekaj, kar se vam ne zdi prav? Rdeča nit vsega navedenega so pogosto prav moralna načela, ki pa so lahko za vsakogar drugačna, saj so odvisna tudi od tega, kako je bil nekdo vzgojen in kaj mu je v življenju pomembno.

Nekatera moralna načela so skupna večini ljudi, so pa tudi takšna, ki se razlikujejo od posameznika. V sklopu osebnostne rasti je raziskovanje in spoznavanje moralnih načel pozitivna stvar, saj opredeljujejo številne vidike našega življenja. 

Občutek za prav in narobe
Občutek za prav in narobe FOTO: Shutterstock

Občutek za prav in narobe

Zgodovina moralnih načel sega v staro Grčijo in Kitajsko. V teh družbah so bila moralna načela zelo pomembna, saj so verjeli, da ljudje za uspeh potrebujejo jasen občutek za to, kaj je prav in kaj narobe. Raziskovanje moralnih načel se je začelo s starogrškimi filozofi, kot je Aristotel, ki je poudarjal pomen kreposti. Kasneje so jih preučevali tudi filozofi, kot so John Locke, Jean-Jacques Rousseau in Immanuel Kant. Na področju psihologije so moralna načela preučevali v okviru moralnega razvoja, pri čemer je psihologe zanimalo, kako otroci razvijejo občutek za moralo in kako se moralna načela uporabljajo v različnih kontekstih. V sodobnem svetu imajo moralna načela še vedno pomembno vlogo in veljajo kot smernice za uspešno življenje. 

Vrste moralnih načel: absolutna in relativna

Absolutna načela so nespremenljiva in temeljijo na univerzalnih resnicah o naravi človeka. Relativna moralna načela se spreminjajo glede na okoliščine ali osebo. 

“Z drugimi ravnaj tako, kot želiš, da bi ravnali s tabo.”
“Z drugimi ravnaj tako, kot želiš, da bi ravnali s tabo.”FOTO: iStock

“Z drugimi ravnaj tako, kot želiš, da bi ravnali s tabo.” Ko živite po tem moralnem načelu, je v ospredju sočutje do drugih, kar pomeni, da se poskušate karseda vživeti v njihovo doživljanje in videti okoliščine skozi njihove oči. Situacijo zlahka vidite na način, kot da bi bili v njej vi, zato izhajate iz tega, kako bi si želeli biti v njej obravnavani. Če bi vsi živeli po tem moralnem načelu, bi bil svet veliko lepši.

“Govori resnico, ne laži.” Vsi želimo, da bi bili drugi iskreni do nas, saj jim v tem primeru tudi lažje zaupamo. V nekaterih primerih ljudje lažejo, a skušajo to racionalizirati z različnimi opravičili kot denimo, da gre za nedolžno laž, da delajo v svoje dobro ali v dobro drugega. Pomembno je, da smo iskreni z drugimi, saj lahko tako gradimo boljše odnose. 

”Drži se besede, ki jo daš.” To moralno načelo je podobno poštenosti in iskrenosti, vendar ga je vredno omeniti ločeno. Če ne držite svoje besede (ali obljube), lahko močno trpi vaš ugled. Če se držite dogovorov, vam posledično tudi ljudje bolj zaupajo. To vodi h kakovostnim osebnim odnosom, kariernemu napredku in boljšemu življenju nasploh.

Življenje v skladu z moralnimi načeli
Življenje v skladu z moralnimi načeli FOTO: Dreamstime

Relativna moralna načela 

Relativna moralna načela temeljijo na mnenjih in okoliščinah, ki se lahko sčasoma spreminjajo glede na osebo ali okoliščine. Pogosto so odvisna od prepričanj osebe oziroma tega, kar oseba dojema kot dobro ali slabo. Primera relativnih moralnih načel: Nemoralno je porabiti denar za luksuzni predmet. Moralno je skrbeti za naš planet in ga ohranjati za prihodnje rodove.

Življenje v skladu z moralnimi načeli

Z našimi moralnimi načeli lahko sklepamo tudi kompromise. To enostavno naredimo z racionalizacijo svojih dejanj. Ko naredimo ali izrečemo nekaj, kar se nam ne zdi prav, lahko vedno najdemo način, da to dejanje tudi opravičimo. A kljub izgovorom globoko v sebi vemo, da smo prestopili mejo in kršili svoja moralna načela. V tem primeru delamo v nasprotju s sabo, zato običajno začnemo doživljati krivdo in sram. Če se držimo svojih moralnih načel, nam to pomaga živeti življenje, na katerega smo ponosni, kar je posledično povezano z večjo srečo. Moralna načela lahko vplivajo tudi na identiteto in občutek lastne vrednosti.

Vir: BetterHelp 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662