Najprej si postavite vprašanje: katere stvari me izpopolnjujejo? V čem in kje vidim svoj smisel?
Postavite si dolgoročne, predvsem pa realne cilje
Lažje boste spremenili svoje navade ali vedenje, če bodo vaši cilji za vas pomembni. Lažje boste denimo vztrajali pri zdravem življenju, če boste zaradi tega počeli stvari, ki vam bodo v veselje. Zdravo življenje ni vedno lahka naloga, vendar to ne bi smelo biti garaško delo in nekaj, česar sploh ne marate. Nasprotno, živite zdravo in se naučite uživati. Pri tem je pomembno, da si postavite dolgoročne cilje – kje in kakšne se vidite čez deset let?
Nikoli ne delujte iz strahu
Če bi vam zdravnik rekel, da morate shujšati, da preprečite sladkorno bolezen, bi verjetno takoj šli na dieto ali začeli hoditi v telovadnico. Kako dolgo pa bi zdržale te zdrave navade? Verjetno ne ravno dolgo. Ko nekaj naredimo iz strahu, to počnemo le nekaj časa. Sedanjo pozornost lahko usmerja strah, vendar strah ni nikoli dober temelj za trajne spremembe vedenja.
Za boljšo motivacijo se poglobite v psiho
Vprašajte se, zakaj na primer želite biti bolj zdravi. Prvi odgovor, ki vam bo prišel na misel, se vam bo morda zdel površen, zato kopljite globlje. Na koncu 'samopregleda' boste verjetno prišli do zaključkov, ki vam bodo vlili močno željo po uspehu. Morda boste na primer ugotovili, da se želite znebiti odvečnih kilogramov, da boste imeli več energije za svoje otroke in bili s tem svojim bližnjim zgled koristnega vedenja.
Ne upoštevajte spodbud (in ljudi), ki pritiskajo na vas
Če želite nekaj narediti samo zato, da nekoga navdušite ali da zadovoljite dražljaje, ki pritiskajo na vas, verjetno ne boste zdržali dolgo. Tu je nekaj spodbud, ki temeljijo na pritisku in niso dobra osnova za spremembo vedenja: ''To počnem samo zato, ker si to želi moja žena ... V to se prisilim, ker se, če tega ne storim, počutim krivega.'' Namesto da razmišljate tako, na prvo mesto postavite svoje želje in potrebe. Tako je manj verjetno, da boste obupali takoj, ko se pojavijo prve ovire.
Uporabite svojo strast, želje in notranje gonilo
Ljudje raje počnemo stvari, v katerih smo dobri in v katerih uživamo. Zato se osredotočite na svojo moč, da ostanete motivirani za dosego svojih ciljev. Če na primer radi preživljate čas s prijatelji, naj bo vaše druženje aktivnejše. Sprehodite se z njimi, skupaj se zapeljite do svoje najljubše kavarne ali pa skupaj hodite na ure joge.
Trije triki za dodatno motivacijo
1. Spomnite se trenutka, ko vam ni uspelo zaradi nerealistično zastavljenega cilja. Cilj razdelite na tri manjše stopnje, pri čemer lahko vsako zase enostavno dosežete. To vam bo pomagalo, da boste ostali motivirani in pozitivni.
2. Naštejte tri razloge, zakaj ste se odločili spremeniti svoj prejšnji življenjski slog. Zapišite jih na papir in jih prilepite na mesta, ki jih pogosto vidite, denimo na vrata hladilnika in na ogledalo v kopalnici.
3. Ostanite motivirani, tudi če se soočite z oviro, tako da znova ocenite svoje cilje. Naredite seznam trenutnih izzivov in poiščite rešitve zanje, četudi to pomeni, da boste morali narediti korak nazaj ali oblikovati nov motivacijski načrt.
Vizita e-novice
Povzeto po adiva.hr.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV