Odpuščanje pomaga ljudem, da se znebijo bremen preteklosti in nadaljujejo, pravi psiholog Richard Patterson, ki je večino svojega profesionalnega dela posvetil odpuščanju. Grenkobe v srcu se je včasih težko znebiti, ker nudi nekakšen občutek zaščite pred ljudmi, ki so vas prizadeli. Vendar odpuščanje ne pomeni nujno, da boste obnovili dotične odnose - možno je odpustiti in hkrati zavrniti nekoga.
Če nekomu še vedno zamerite, ima ta oseba nad vami še vedno nekaj moči, trdi Patterson. Če se na primer še vedno stresete, ko pomislite na šolskega nasilneža, je ta oseba v vaši glavi še vedno glavna. Takoj ko mu odpustite, pa si vrnete moč, ki vam jo je vzel. Pogosto pa je najtežje odpustiti sebi. Za to se je treba soočiti z našimi napakami in se odločiti, da jih ne boste ponovili.
Tudi od ljudi, ki ste jih prizadeli, je dobro prositi za odpuščanje. Najbolje je, da to storite osebno, če pa nimate moči, da bi se soočili z osebo, katero ste oškodovali, pomaga tudi pisanje pisma, v katerem se opravičite.
Pismo opravičila
Opravičilo mora biti iskreno, brez želje po moralni nadvladi. Zavedajte se tudi, da pismo ne more razveljaviti storjene škode, je pa prvi korak k popravljanju porušenih odnosov. V pismu razložite svoje motive, vendar ne opravičujte svojega vedenja. Priznajte odgovornost. Ponudite, da čimbolj popravite situacijo ali poiščete način, kako nadoknaditi stvari.
Odpustite drugim
Zaprite oči in si predstavljajte tistega, ki mu želite odpustiti. Pojasnite mu, kako ste se počutili takrat in kako se počutite zdaj. Predstavljajte si, kako vas posluša in reagira nanj. Nato ga v mislih objemite in mu oprostite.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV