Vizita.si
Najprej morate imeti radi sebe.

Osebna rast

Kakšna je razlika med pozitivnim življenjskim pristopom in toksično pozitivnostjo?

Neja Rems Arzenšek
25. 03. 2021 06.00
0

Je lahko pozitivnosti preveč? Kaj sploh je toksična pozitivnost in zakaj je škodljiva? Poglejmo si tanko, resnično tanko, ločnico, ki ločuje zdravo samopodobo, samozavest in samospoštovanje ter tako imenovano škodljivo prepričanje, da 'ignoriranje problemov slednje odstrani'.

New age gibanje, pozitivna psihologija in nekateri drugi novodobni 'vetrovi' so prinesli čudovite stvari. Zdi se, da se ljudje v 21. stoletju prebujamo, delamo na sebi, razčiščujemo 'generacijske vzorce', večji poudarek dajemo odnosom, hvaležnosti in pozitivnemu pristopu. Hkrati pa je, kot že omenjeno, prišla tudi zelo tanka ločnica med dejanskim pozitivnim življenjskim pristopom in toksično pozitivnostjo, ki človeku govori, da ne bi smel čutiti določenih 'negativnih' čustev. Na tem mestu poudarjamo – NEGATIVNA ČUSTVA NE OBSTAJAJO

Čustva
Čustva FOTO: Shutterstock

Pozitivni življenjski pristop proti toksični pozitivnosti 

Pozitiven pristop je koristen za naše duševno zdravje. Prinaša samozavest in stopnjo samozavedanja, posebej ob določenih življenjskih situacijah, ko nam ne gre vse po načrtu. S pozitivnim pristopom lahko, ko smo žalostni, jezni ali ogorčeni, sami sebi denimo rečemo 'v redu je, da čutiš jezo, samo človek si, pravico jo imaš čutiti'. S pozitivnim pristopom takšna čustva hitreje sprejmemo, hitreje minejo in kaj kmalu včasih spoznamo, da problemi niso tako veliki, kot se nam je zdelo v navalu jeze. Pozitivni pristop nam dovoli čutiti VSA čustva, lepa in tista manj lepa, ves spekter občutij, ki se v določenih okoliščinah v nas porajajo. Dovoli nam, da smo, kar smo, ker se zavedamo, da smo zgolj ljudje, zato je normalno, da nismo vedno na svojih 100 %. 

Nasprotno pa je toksična pozitivnost zgolj to – TOKSIČNA. Slednja pravzaprav ne poudarja pomena optimizma, pozitivnosti, temveč zmanjšuje pravico in zanika vsa čustva, ki jih določeni posamezniki označujejo za 'negativna'. Pri toksični pozitivnosti je ljudem dovoljeno čutiti zgolj srečo, veselje, vzhičenost in vsa tista lepa čustva, jeza, ljubosumje in vse tisto 'manj lepo' pa je prepovedano. 

Draga duša, sama kreiraš, sama izbiraš
Preberi še
Draga duša, sama kreiraš, sama izbiraš

Oblike toksične pozitivnosti

Strupena pozitivnost ima lahko najrazličnejše oblike. Nekaj ​​primerov, s katerimi ste se in se morda še boste srečali v svojem življenju:

- Ko se zgodi kaj slabega, na primer izgubite službo, vam ljudje rečejo, da 'bodite pozitivni' ali na stvar 'poglejte s pozitivne strani'. Kljub temu, da vas doma čakajo položnice, lačen otrok in vaš/-a partner/-ica . Čeprav so takšni komentarji pogosto dobronamerni, so lahko tudi način, da se oddaljite od vsega, kar morda čutite. 

- Ko doživite neko vrsto izgube, vam ljudje rečejo, da se 'vse zgodi z razlogom.' Medtem ko ljudje pogosto dajejo takšne izjave, ker verjamejo, da tolažijo, je to tudi način, kako se izogniti bolečini nekoga drugega. Dejstvo je, da SE vse zgodi z razlogom, a moramo posamezniku dovoliti začutiti tisto, kar je potrebno. Da je vse tako, kot mora biti, navadno ugotovimo šele kasneje! 

- Ko izrazite razočaranje ali žalost, vam človek reče, da ste negativni. Še enkrat, in tega ne moremo poudariti dovolj negativnih čustev ni. Navadno se ob takšnih ljudeh počutimo krive in še dodatno 'nesrečne', ker smo izrazili sami sebe. 

Kaj je senčna plat naše osebnosti in kako jo lahko sprejmemo?
Preberi še
Kaj je senčna plat naše osebnosti in kako jo lahko sprejmemo?

Takšne izjave so pogosto dobronamerne – ljudje preprosto ne vedo, kaj naj še rečejo, in ne znajo biti drugače sočutni. A takšne izjave so škodljive. Takšne izjave v najboljšem primeru izpadejo kot banalne floskule, ki vas spustijo, zato da se vam ni treba ukvarjati z občutki drugih ljudi. V najslabšem primeru te izjave sramotijo ​​in krivijo ljudi, ki se pogosto spopadajo z neverjetno težkimi situacijami. Strupena pozitivnost ljudem odreka pristno podporo, ki jo potrebujejo za spopadanje s tem, s čimer se soočajo.

Zakaj je toksična pozitivnost škodljiva?

Na kratko – ker označuje čustva kot negativna in kot pozitivna, dodatno in predvsem pa predvideva, da moramo ljudje čutiti zgolj 'lepa' čustva. Strupena pozitivnost lahko dejansko škoduje ljudem, ki preživljajo težke trenutke. Namesto da bi ljudje lahko delili pristna človeška čustva in si pridobili brezpogojno podporo, so njihovi občutki zavrženi, prezrti ali popolnoma razveljavljeni. Še nekaj razlogov, zakaj je toksična pozitivnost škodljiva: ko nekdo trpi, mora vedeti, da so njegova čustva veljavna, vendar lahko olajšanje in ljubezen najdejo pri svojih prijateljih in družini. Toda strupena pozitivnost ljudem govori, da so čustva, ki jih čutijo, napačna. Povzroča krivdo: pošilja signale, da se v določeni situaciji ne morete takoj počutiti boljše, da delate nekaj narobe. Izogiba se pristnim človeškim čustvom: strupena pozitivnost deluje kot mehanizem izogibanja. Ko se drugi ljudje ukvarjajo s tovrstnim vedenjem, jim to omogoča, da se izognejo čustvenim situacijam, zaradi katerih bi se lahko počutili neprijetno. Toda včasih te iste ideje obrnemo nase in jih ponotranjimo. Ko začutimo težka čustva, nato popustimo, jih zavržemo in zanikamo. Preprečuje rast: Omogoča nam, da se izognemo občutkom, ki bi lahko bili boleči, hkrati pa nam odreka sposobnost, da se soočimo z izzivi, ki lahko na koncu privedejo do rasti in globljega vpogleda. Strupena pozitivnost je pogosto lahko subtilna, toda z učenjem prepoznavanja znakov lahko bolje prepoznate tovrstno vedenje.

Dovolite si ČUTITI.
Dovolite si ČUTITI. FOTO: Shutterstock

Nekateri znaki ljudi, ki se poslužujejo toksične pozitivnosti, vključujejo:

- zanikanje težav, ne pa soočanje z njimi,

- občutek krivde, ker ste žalostni, jezni ali razočarani (morda vse troje),

- skrivanje resničnih občutkov za citati dobrega počutja, ker se ti zdijo bolj družbeno sprejemljivi,

- skrivanje ali prikrivanje, kako se zares počutijo,

- zanikanje čustev drugih ljudi, ker jim je neprijetno, 

- sramotenje drugih ljudi, kadar nimajo pozitivnega odnosa.

Kako se izogniti strupeni pozitivnosti?

Če vas je prizadela toksična pozitivnost – ali če tovrstno vedenje prepoznate pri sebi – lahko naredite nekaj stvari, da razvijete bolj zdrav in podporen pristop. Nekatere ideje vključujejo:

- Upravljajte s svojimi negativnimi čustvi, vendar jih ne zanikajte. Negativna čustva lahko povzročijo stres, če jih ne 'začutite'. Če si jih dovolimo začutiti, pa nam lahko takšna čustva dajo pomembne informacije, ki lahko privedejo do koristnih sprememb v našem življenju.

Čustva
Čustva FOTO: Shutterstock

- Bodite realistični glede tega, kaj bi morali čutiti. Kadar se soočate s stresno situacijo, je normalno, da se počutite pod stresom, zaskrbljeni ali celo prestrašeni. Ne pričakujte preveč od sebe. Osredotočite se na skrb zase in ukrepe, ki vam lahko pomagajo izboljšati vaš položaj.

- V redu je čutiti več kot eno stvar. Če se soočate z izzivom, se lahko počutite nervozni glede prihodnosti in hkrati upate, da vam bo uspelo. Vaša čustva so tako zapletena kot situacija sama.

- Osredotočite se na poslušanje drugih in izkazovanje podpore. Ko nekdo izrazi težko čustvo, ga ne zapirajte s strupenimi floskulami. Namesto tega jim sporočite, da je tisto, kar čutijo, normalno in da ste tam zato, da poslušate.

- Dovolite si, da čutite svoje občutke. Namesto da bi se poskušali izogniti težkim čustvom, si dovolite, da jih občutite. Ti občutki so resnični, veljavni in pomembni. Zagotovijo lahko informacije in vam pomagajo videti stvari o situaciji, ki vam bo pokazala, na čem morate delati, da se spremenite.

To ne pomeni nujno, da bi morali ravnati v skladu s čustvi, ki jih čutite. Včasih je pomembno, da sedite z njimi ter si date na voljo čas in prostor za obdelavo situacije, preden začnete ukrepati – to velja denimo za primere, ko smo tako zelo jezni, da bi npr. hoteli nekaj razbiti. Ko torej preživljate kaj težkega, razmislite o načinih, kako izraziti svoja čustva na produktiven način. Pišite. Pogovorite se s prijateljem. Raziskave kažejo, da lahko samo izražanje tega, kar čutite, pomaga zmanjšati intenzivnost teh negativnih občutkov.

Dodatni viri: verywellmind / thoughtcatalog 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662