Vizita.si
spomin

Duševno zdravje

Pisanje dnevnika ima lahko pozitivne učinke na duševno zdravje

N.R.A.
28. 01. 2021 06.00
0

Pisanje je preprosto in učinkovito orodje za 'obdelavo' in soočanje z lastnimi občutki. Strokovnjaki pravijo, da na koncu ne prispeva le k psihološkemu olajšanju, temveč tudi k boljšemu fizičnemu počutju.

Ljudje smo 'popolna nepopolna bitja', ki so sposobna izkusiti celotno paleto občutkov in stanj. Vsem nam se zgodi, da se občasno znajdemo v slabi življenjski fazi, pod stresom ali v kakšni problematični zvezi. Ko se to zgodi, smo zelo motivirani, da najdemo način, kako vrniti življenje v ravnovesje in nekako urediti neprijetna čustva, ki se neizogibno pojavijo kot stranski učinek takšnih življenjskih okoliščin.

Pisanje
Pisanje FOTO: iStock

Dnevnik ni namenjen samo 'otrokom'

Nekateri se skušajo v 'ravnovesje' vrniti s psihoterapijo, nekateri z gibanjem, iskanjem nove službe, drugi pa najdejo ventil ob pisanju dnevnika. Čeprav dnevnik mnogi povezujejo s prejšnjimi življenjskimi obdobji in najstniškimi dnevi, se je izkazalo, da pisanje dnevnika ali pisanje z namenom sproščanja čustvenega bremena zmanjšuje stres in povečuje čustveno inteligenco. Zelo pomembno je namreč ceniti občutke, ki jih ne povemo vedno na glas, kot so jeza, prizadetost, strah, hkrati pa tudi hvaležnost, navdušenje in ponos. Dnevnik ali terapija za pisanje sta lahko rešitev, ki zagotavlja, da tako močni občutki ne ostanejo neizrečeni.

V študiji, ki jo je objavilo Ameriško psihološko združenje, so ugotovili, da lahko pisanje dnevnika hvaležnosti izboljša naše zdravje. V študiji, narejeni na univerzi v San Diegu na vzorcu 186 srčnih bolnikov, so bili udeleženci pozvani, naj vsak dan v svoj dnevnik vpišejo tri stvari, za katere so bili hvaležni. Po osmih tednih so bili celo raziskovalci presenečeni nad učinkom te preproste intervencije. Večja hvaležnost je bila namreč povezana z boljšim razpoloženjem in spanjem, manj utrujenosti in nižjo stopnjo biomarkerjev, ki kažejo na vnetne procese. Tisti, ki so to hvaležnost zabeležili v obliki dnevnika, so pokazali nižje ravni vnetnih biomarkerjev, kot so zapisali, pa tudi izboljšanje drugih ukrepov, ki kažejo na kakovost srčne funkcije.

Pisanje
PisanjeFOTO: Pixabay

Kako pisati dnevnik?

Pisanje dnevnika je bolj umetniško dejanje kot znanstveno. Torej ni pravil, začeti morate le z nekaj besedami. Ni pomembno, kako dobro pišete, ni pomembno niti, kaj si o svojem pisanju mislite. Glavni namen pisanja dnevnika ni izdaja knjige, temveč 'ventil' za vaša čustva. Za lažji zapis prve besede je tu nekaj predlogov:

- Izberite način pisanja svojih misli. Boste pisali v zvezek, na mobilni telefon ali v računalnik?

- Naj bo čas in kraj pisanja dnevnika poseben (na primer izberite najljubšo klop v parku, prostor v kavarni ali doma in si vzemite nekaj časa samo zase).

- Naj bo dnevnik zaseben (njegov namen je, da lahko vanj brez obotavljanja zapišete vsa svoja necenzurirana čustva).

Začeti pisati dnevnik in se tako lotevati nečesa neznanega se lahko zdi nekoliko zastrašujoče. Če želite zmanjšati pritisk in lastna pričakovanja, začnite s samo od pet do deset minut pisanja na dan, ne da bi vas skrbeli slovnica in struktura stavkov.

Povzeto po adiva.hr 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650