Vizita.si
Perez Hilton

Duševno zdravje

Po zvezdnikovi smrti so priznali tudi drugi …

Katja Benčina
14. 08. 2014 13.23
13

Depresija je duševna motnja, ki s seboj prinaša veliko stigmo, zaradi česar se mnogi, ki za njo trpijo zavijejo v molk. A od ponedeljka, ko je svet pretresla novica o smrti nadarjenega komika Robina Williamsa, ki se je spopadal s hudo obliko depresije, so se opogumili tudi drugi zvezdniki in priznali, da so se tudi sami spopadali z njo.

Dobrodušni zvezdnik Robin Williams je trpel za hudo depresijo, o njej pa so ta teden spregovorili tudi drugi znani.
Dobrodušni zvezdnik Robin Williams je trpel za hudo depresijo, o njej pa so ta teden spregovorili tudi drugi znani.FOTO: Reuters
Tragična smrt zvezdnika Robina Williamsa je spodbudila razpravo o depresiji na številnih blogih, spletnih straneh, mnogi so se o tej duševni bolezni izpovedali v svojih kolumnah. Med njimi tudi nekateri zvezdniki.
Slavni bloger Perez Hilton je na svojem Facebook profilu razkril, da se je tudi sam spopadal z depresijo: ''Srečo imam, da sem med živimi!''
Slavni bloger Perez Hilton je na svojem Facebook profilu razkril, da se je tudi sam spopadal z depresijo: ''Srečo imam, da sem med živimi!'' FOTO: Profimedia

Slavni bloger Perez Hilton, ki brez dlake na jeziku komentira svet slavnih, je na svoji Facebook strani celo priznal, da ima srečo, da je še živ. ''Srečo imam, da sem še med živimi. Še večjo srečo pa, da nisem poslušal zdravnika, ki mi je postavil napačno diagnozo, češ da trpim za bipolarno motnjo, po tem ko sem ga obiskal le enkrat in mu razkril, da že več mesecev vsak dan razmišljam o samomoru. Trpel sem za močno depresijo v svojih 20-ih letih. Že sam pogovor o depresiji lahko zmanjša stigmo in občutek sramu. Ni vam treba trpeti v tišini!''

Da se o depresiji mora govori na glas, je prepričana tudi klinična psihiatrinja Karen Cassiday iz psihiatrične klinike v Chicagu. ''Mislim, da je zelo dobro, da so ljudje odprti glede svoje depresije, saj lahko le na ta način dobijo podporo v družbi, hkrati pa tudi družbeno priznanje,'' je povedala za Yahoo Health.

''Če se nekaj prikriva, to ustvarja občutek sramu. Pomembno je, da ljudje, ki trpijo za njo, vedo, da niso sami.'' Psihiatrinja dodaja, da je depresija pogosta duševna motnja. ''V resnici številne statistike kažejo, da se več kot polovica populacije vsaj enkrat v življenju izpolnjuje kriterije za duševno motnjo, zato pravzaprav popolnoma narobe razumemo, kaj pomeni biti normalen.''

Svojo zgodbo o svoji bipolarni motnji je delila tudi blogerka spletnega portala The Huffington Post Deborah Cruz, o temnih dneh pa je spregovorila tudi blogerka Tammy Palazzo v članku ''Čas je, da razkrijem svoje male umazane skrivnosti''.

''Ljudje pogosto mislijo, da smo tisti, ki trpimo za depresijo luzerji, ki ne moremo normalno funkcionirati v svojem vsakdanjem življenju. To je le nekaj mitov, ki ustvarjajo stigmo in pogosto preprečujejo ljudem, da bi bili odkriti glede svoje duševne bolezni. Zame je resnica ta, da navadno funkcioniram precej dobro, sem optimistična – tipična zagovornica lahkotnega življenja. In ne, nimam bipolarne motnje. Preprosto nisem depresivna vsak dan. A ko sem, resnično pristanem na tleh. Ko sem tam, se težko poberem.''

Williamsova kolegica komedijantka Judy Gold pa je na svoj Facebook profil zapisala: ''Pred dvema letoma, sem imela dobrodelni stand-up za newyorško psihiatrično organizacijo. Ko sem končala svoj nastop, sem povedala občinstvu, da tudi sama trpim za klinično depresijo. Prejela sem največji aplavz svoje kariere.''

''Depresija je resna stvar … Natanko vem, kaj je depresija … Imam očeta, ki se spopada z njo, to je resnično grozna stvar,'' je zapisal še ameriški komik Marc Maron.

O depresiji lahko govorimo v primeru, ko so pri osebi simptomi, tipični za depresijo, prisotni več kot dva tedna skorajda vsak dan in ko depresivna čustva niso posledica kakšne zlorabe alkohola, drog ali česa podobnega.
O depresiji lahko govorimo v primeru, ko so pri osebi simptomi, tipični za depresijo, prisotni več kot dva tedna skorajda vsak dan in ko depresivna čustva niso posledica kakšne zlorabe alkohola, drog ali česa podobnega.FOTO: iStockphoto

 

Kdaj govorimo o depresiji?

 

O depresiji lahko govorimo v primeru, ko so pri osebi simptomi, tipični za depresijo, prisotni več kot dva tedna skorajda vsak dan in ko depresivna čustva niso posledica kakšne zlorabe alkohola, drog ali česa podobnega. Prisotnih pa mora biti večina naslednjih znakov:

- Depresivno razpoloženje;
- nezadovoljstvo in pomanjkanje volje, zagona, interesa;
- težave s koncentracijo in učinkovitostjo;
- nespečnost ali ravno obratno, pretirana želja po spanju;
- vzkipljivost ali ravno nasprotno, popolna brezbrižnost;
- občutki manjvrednosti;
- misli o smrti.

Depresija torej ni le občasna potrtost, žalost, otožnost, temveč duševna motnja, ki pomembno moti funkcioniranje obolelega.

Kam po strokovno pomoč?

Če opazite simptome depresije ali druge duševne težave, ki vas ovirajo pri vsakodnevnem življenju (prisotnost strahov, vsiljivih misli in tako naprej), ali če razmišljate o samomoru, vsekakor čim prej poiščite strokovno pomoč. Najprej vam lahko pomaga že vaš osebni zdravnik, ki vam bo predpisal zdravljenje ali vas napotil k specialistu oziroma k drugim oblikam pomoči. Če je vaša stiska zelo huda, vaš osebni zdravnik pa ni dosegljiv, se obrnite na dežurnega zdravnika ali najbližjo splošno oziroma psihiatrično bolnišnico, lahko pa tudi na reševalno službo (112).

Za informacije o ustreznih oblikah pomoči, za podporo ali pogovor pa se obrnite na telefone za pomoč v stiski:

- 01 520 99 00 Klic v duševni stiski (med 19.00 in 7.00 zjutraj)
116 123 Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik (skupna številka; klic je brezplačen in mogoč 24 ur dnevno)

- 01 422 33 70 Gerontološko društvo Slovenije (telefon za starejše ljudi in njihove svojce, deluje vsako delovno sredo od 9.00 do 14.00)

- 01 528 39 95 Spominčica - Slovensko združenje za pomoč pri demenci (deluje vsak delovni ponedeljek, sredo in četrtek od 15.00 do 17.00)

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662