Večina oseb ima o sebi veliko slabše misli kot osebe v njeni okolici. Za to obstajajo konkretni razlogi, ki pa niso tako zelo očitni na prvi pogled. Poglejmo si, zakaj se ljudje podcenjujemo, zakaj v bistvu nimamo pojma, kaj si drugi mislijo o nas, in kako lahko postanemo bolj samozavestni.
Navajeni smo samega sebe bolj kot kogarkoli drugega
Ni pomembno, ali ste stari 16, 25, 38, 44, 50 let ali več. Vaš značaj, vaša stališča, vaše celotno potovanje – vse vam je tako znano, da ste se tega povsem navadili in vse to jemljete kot samoumevno. Ne zgolj to, včasih se vam zdi že vse skupaj 'zlajnano'.
V očeh drugih pa je zgodba nekoliko drugačna. Verjeli ali ne, drugi v nas vidijo posebne lastnosti, prednosti in dobre lastnosti, ki jih sami morda niti ne opazimo. Nekaj, kar je naša nesigurnost že leta, je morda za drugega nekaj, kar nam zavida.
Primerjate se z drugimi
Nekdo je vitkejši, drugi hitrejši, tretji pa že ima službo z manj kot 28 leti, o kateri lahko samo sanjaš. Ja, ja, v življenju vsakega človeka obstajajo drugi, ki so bolj uspešni, lepši, bolj postavni in bolj v vseh superlativih. Vsi se kdaj pa kdaj primerjamo z drugimi in za to nam sploh ni treba odpreti kakšnega družbenega omrežja. Konec koncev smo nenehno obkroženi z ljudmi, v službi, v soseščini, v družini, preprosto povsod. In ko jih tako doživljamo, si ne moremo kaj, da se ne bi primerjali z njimi. Samo po sebi to sploh ni slabo.
Slabo pa je, da se pogosto osredotočamo predvsem na tisto, česar nimamo, in tisto, kar je bolje za druge kot za nas. Tipično človeško. Drugi pa se primerjajo z nami in potem najprej vidijo tisto, česar nimajo – noro, kajne? No, nekega dne bomo, upajmo, vsi spoznali, da je biti drugačen le to ... drugačno, ne boljše ali slabše.
Želite spoštovanje od napačnih ljudi
Podobna težava kot pri primerjavah, večino časa želimo tisto, česar nimamo (ali ne moremo dobiti). Nekatere ljudi zaradi podzavestnih vzorcev privlačijo 'nedostopni' posamezniki, drugi želijo narediti vtis na točno določene sodelavce, s katerimi se preprosto ne ujamejo, spet drugi pa želijo dobiti pozornost od dotične osebe, za katero vedo, da jih ne mara. Zakaj? Zakaj bi se osredotočali na vse te ljudi, na tiste, ki nas imajo resnično radi, ki nam izkazujejo resnično pozornost, pa pozabljamo?
Kaj vam torej lahko pomaga pri večji samozavesti?
– Ne glede na to, koliko psihologije imate v 'malem prstu', ne morete in niste sposobni ljudem brati misli. Zato nehajte 'predvidevati', kaj si ljudje mislijo o vas, in predvsem nehajte misliti na najhujši možni scenarij.
– Dajajte pozornost ljudem, ki vam jo vračajo.
– Ne ukvarjajte se z ljudmi, ki vas 'ne marajo'.
– Spreminjajte svoje notranje monologe in se ne ukvarjajte toliko z drugimi.
– Delajte na sebi in stvari, ki vas veselijo.
Vizita e-novice
Povzeto po miss7zdrava
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV