’’Če smo tedne in tedne brez sončne svetlobe, ni nenavadno, da postanemo slabše volje, saj pride do kemijskih sprememb v telesu in lahko postanemo nekoliko bolj utrujeni, nerazpoloženi in zaspani. A to gre le za manjše spremembe razpoloženja, k temu pa pripomore tudi večji dejavnik, da smo preprosto že naveličani slabega vremena in po tihem vsi že nestrpno pričakujemo pomlad. Zato smo morda nekoliko bolj zoprni in tečni, kljub vsemu pa pri tem ne gre za to, da bi se resnično počutili veliko slabše,’’ pojasnjuje psihoterapevtka dr. sci. Andreja Pšeničny in doda, da se zdravi ljudje dobro prilagajamo vremenskim spremembam, saj imamo razvite prilagoditvene mehanizme, ki za to poskrbijo.
Težave pa se lahko pojavijo pri nekaterih bolnikih. ’’Tisti, ki so telesno bolni ali imajo večje psihične težave, imajo že v osnovi večje težave s prilagajanjem, zato se pri njih lahko pojavijo nekatere težave. Pri njih so ti prilagoditveni mehanizmi porušeni, zato se ob slabšem vremenu lahko simptomi bolezni poslabšajo,’’ pojasni psihoterapevtka.
Sicer pa je na spremembe naše telo dobro prilagojeno in, kot pravi dr. Pšeničny, si lahko razpoloženje izboljšamo že z malo več telesne aktivnosti in z dejavnostmi, ki nas spravljajo v boljšo voljo, torej z druženjem, dobrim obrokom, plesom ali kakšno drugo stvarjo, ki nam riše nasmeh na obraz.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV