Čustvo je lahko kratkotrajno ali dolgotrajno. Ima subjektivno komponento, zaradi katere in pri kateri pravimo, da je vse odvisno od tega, kako dejansko sami doživljamo situacijo in navsezadnje tudi čustvo – denimo, kakšen je naš pogled na jezo ali na drugi strani na veselje. Tukaj sta še fiziološka komponenta – kako naše telo reagira na določeno čustvo ter izrazna komponenta - kako se kot posamezniki odzivamo na določeno čustvo – tukaj imamo kot tipičen primer izbruhe jeze.
Omenjene komponente imajo pomembno vlogo pri naših čustvenih odzivih, našem sporazumevanju z okolico in navsezadnje močno vplivajo na odnos, ki ga imamo sami s seboj in z drugimi. Zakaj ljudje čutimo in doživljamo čustva in kakšno vlogo pravzaprav imajo?
Čustva lahko služijo kot motivacija
V osnovni ali srednji šoli ali pa denimo vsaj na fakulteti smo se vsi že soočili z občutkom živčnosti pred izpitom. Skoraj vsi smo tudi kdaj pa kdaj dobili slabo oceno, ker se bodisi nismo učili ali smo tako rekoč na izpitu zablokirali. Čustva nas v življenju pri tem lahko ovirajo ali nam služijo kot dodatna motivacija. Če smo prejšnji izpit padli, vsi vemo, da smo se za naslednjega toliko bolj potrudili. In četudi smo ob tem čutili živčnost in stres, smo dali toliko več od sebe. Pri tem nam čustva koristijo, da tako rekoč kot posamezniki damo svoj maksimum. Seveda pa, kot že omenjeno, nas lahko čustva v enakih situacijah tudi ovirajo.
Čustva nam pomagajo preživeti, napredovati in se izogniti nevarnosti
Naravoslovec Charles Darwin je verjel, da so čustva biološke prilagoditve, ki ljudem in tudi živalim omogočajo preživetje in razmnoževanje. Ko smo jezni, se soočamo s tako imenovanim virom svojega draženja. Ko izkusimo strah, je večja verjetnost, da bomo zbežali pred grožnjo. Ko začutimo ljubezen, vsaj z biološkega vidika, najdemo partnerja in se reproduciramo. Čustva nam z vidika biološke funkcije služijo pri hitrem ukrepanju in določenih prilagoditvah, ki nam zagotavljajo uspeh, takšen ali drugačen.
Čustva nam pomagajo pri odločanju
Naša čustva močno vplivajo na odločitve, ki jih sprejemamo, naj si bo o tem, kaj zajtrkujemo, ali pa o tem, koga volimo na volitvah. Tudi v situacijah, za katere verjamemo, da pri njih naše odločitve vodita zgolj logika in racionalnost, imajo čustva ključno vlogo. Izkazalo se je, da ima čustvena inteligenca ali naša sposobnost razumevanja in obvladovanja čustev pomembno vlogo predvsem pri odločanju.
Čustva omogočajo drugim, da nas razumejo in da mi razumemo njih
Ko smo v stiku z drugimi, jim subtilno, podzavestno ali pa zavestno dajemo namige, kako se počutimo. Pri tem je pomembna tako verbalna, predvsem pa neverbalna komunikacija. Znaki, s katerimi se na čustvenem nivoju sporazumevamo z drugimi, tako vključujejo govorico telesa, izrazno mimiko in ostale subtilne in dobesedne znake, ki kažejo na to, kaj čutimo in kaj doživljamo.
Enako velja za druge. Socialna komunikacija je pomemben del našega vsakdanjega življenja in odnosov, zato ne čudi, da je bistvenega pomena, kako razlagamo, navsezadnje pa, kako reagiramo na čustva drugih. Zaradi čustev gradimo globlje in bolj smiselne odnose s svojimi prijatelji, družino in z ostalimi znanci. Čustva nam pri tem služijo tudi kot način sporazumevanja in kot način ustrezne komunikacije v različnih družbenih situacijah, od stika z jezno stranko, do čustvenih izbruhov, ki jih ima naš prijatelj.
Vizita e-novice
Vir: Verywellmind
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV