'Potrebe drugih so pomembnejše od mojih'
Veliko odraslih posameznikov, ki so imeli v otroštvu izkušnjo zanemarjanja, dojema sebe kot manjvredne in manj pomembne od drugih. Takšno izkrivljeno prepričanje se zgodi, ko starše počutje otrok ne zanima. Njegova čustva in potrebe so v tem primeru prezrte, otrok pa vzgojen s sporočilom, da njegove potrebe in doživljanje niso pomembni. Običajno tudi v odraslosti takšen posameznik ne spremeni svojega načina razmišljanja, saj so vsebine v njem premočne.
'Nisem tako lep/pameten/privlačen/zanimiv/sposoben … kot drugi'
Vsaka oseba, ki ni imela zadovoljenih čustvenih potreb v otroštvu, ima svojo različico globoko zakoreninjenega občutka, da ni ’dovolj dobra’. Ne glede na to, kakšne potrditve dobiva s strani najbližjih, sodelavcev in drugih pomembnih ljudi, globoko v sebi še vedno nosi občutek, da ne spada nikamor, da ni priljubljena, da je nesposobna ... Zaradi takšnih prepričanj je v življenju težko napredovati in verjeti vase, ne glede na to, ali je to na zasebnem ali na profesionalnem področju. Takšni posamezniki se nezavedno držijo v ozadju, samo zato, ker od staršev niso dobili pozitivne povratne informacije in dovolj pozornosti.
'Če se bom zanašal/a na druge, bom razočaran/a'
Čustvena pozornost in podpora drugih je potreba vsakega človeka. Odraščanje v družini, kjer so čustva odrinjena na stran, kjer se jih ne naslavlja in govori o njih, vpliva tudi na naše dojemanje drugih. Uči namreč, da v ljudeh nikoli ne iščimo čustvene podpore, ker bomo sicer razočarani. Takšen posameznik težko prenaša bližino drugih in se vedno zanaša le sam nase.
'O svojem počutju (da sem razburjen, preobremenjen, žalosten) drugim ne razlagamo'
Ta močno izkrivljena misel je le odsev izredno močnega, neizrečenega in subliminarnega sporočila, ki ga otrok sprejema v otroštvu, ko je s strani staršev ignoriran. V prevodu to pomeni – vaši občutki niso pomembni in so nepotrebno breme za druge. Takšni starši učijo otroke, da bodo z razkrivanjem svojega počutja odvrnili druge in na splošno škodili odnosom. Verjetno nam ni treba pisati, da to ne more biti dlje od resnice, kajne? Čustva so osnova vsem odnosom in če jih zadržujemo v sebi, drugim nikoli ne damo priložnosti, da bi resnično spoznali, kdo smo v resnici.
3 učinkoviti načini za spreminjanje negativnih prepričanj o sebi
Verjemite, da ste pomembni že zato, ker ste: Vaša čustva, potrebe, želje, hrepenenja so pomembne tako kot pri vseh drugih. Ste edina oseba, ki lahko drugim pove, kako se počuti, kaj potrebujete, česa si želi – in to ni samo vaša pravica, temveč tudi odgovornost.
Izberite osebo, ki ji zaupate: Vzpostavite stik z nekom, s pomočjo katerega se boste zavestno začeli učiti, kaj pomeni govoriti o sebi, svojih občutkih, skrbeh, težavah, mislih … Morda bo na začetku težko, a v bližini prijetne, empatične in zaupanja vredne osebe vam lahko uspe. Takšna stvar morda za vas pomeni neke vrste tveganje, a prav to je tisto, kar odstrani pretekla negativna prepričanja. Če nimate nikogar, je to lahko tudi terapevt.
Ponotranjite zavedanje, da ste lahko prav tako sposobni, lepi, prijetni kot vsi drugi: Popolnih oseb ni, hvala bogu, saj bi bilo drugače na tem svetu zelo dolgočasno. Vsak ima svoje šibkosti in prednosti in prav to je tisto, kar nas dela zanimive. Ko boste prihodnjič spet slišali tisti znani glasek, ki vam govori, da niste dovolj zanimivi, lepi, pametni, ga utišajte in naredite prav nasprotno, kar ste doslej. Naredite korak proti neznanemu in se sprejmite z vsem, kar ste.
Dejstvo je, da so stara negativna prepričanja lahko zelo močna, a zavedajte se, da ste tudi vi! Kot odrasla oseba jih lahko izkoreninite in dokončno izničite njihove vplive na vaše življenje. Zaslužite si živeti svobodo, predvsem pa po vaši lastni resnici in ne resnici staršev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV