Vizita.si
Duševno zdravje

Duševno zdravje

Spreminjanje negativnih samogovorov v pozitivne

A.K.
08. 05. 2023 05.00
0

Samogovor je naš notranji glas, ki je močno prepleten z našimi čustvi. Lahko se ga povsem zavedamo ali pa tudi ne. Ko smo dobre volje, so pozitivne misli pogostejše in bolj intenzivne, ko doživljamo stiske, pa v našem umu prevladujejo negativne misli. Naš notranji glas v veliki meri vpliva na naše počutje, vedenja, odnos do sebe in drugih.

»Samogovor je način, kako možgani obdelujejo naše izkušnje; združevanje naših zavestnih misli z našimi nezavednimi prepričanji in kognitivnimi pristranskostmi.«

Samogovor poteka samodejno in neprekinjeno. Vpliva na to, kaj mislite, čutite in verjamete o sebi in stvareh, ki se vam dogajajo – v preteklosti, sedanjosti in prihodnosti. Kolikokrat ste se zalotili, da se sami omejujete pri nekaterih stvareh? Ne zmoreš, nisi dovolj dobra, nikoli nisi bila! Nimaš dovolj izkušenj za ta podvig. Nisi dovolj privlačna zanj, zakaj bi te želel? Ne bo ti uspelo, nimaš dovolj motivacije. Vedno boš nesamozavestna. Nisi dovolj pameten za to delovno mesto. Ta notranji glas ima veliko vlogo pri tem, kako skrbimo zase, kako vstopamo v odnose in nenazadnje – kako zadovoljni sploh smo z življenjem. 

Kolikokrat ste se zalotili, da se sami omejujete pri nekaterih stvareh?
Kolikokrat ste se zalotili, da se sami omejujete pri nekaterih stvareh?FOTO: Dreamstime

Če želimo izzvati svojega notranjega kritika, moramo najprej ozavestiti in prepoznati, kaj si največkrat govorimo in se nato vprašati, ali to drži. Svojo negativno naravnanost, negotovost, pa lahko projiciramo tudi na druge. Vedno si slabe volje, se sploh znaš kdaj nasmejati? Prav nesposoben si, čudno, da še nisi izgubil službe. Tvoja bližina me dela depresivno.  Pri tem svoj notranji svet in svoje lastno doživljanje preslikamo na druge – partnerja, sodelavce, otroke ... Zlasti osebe s tesnobno motnjo ali depresijo pogosto uporabljajo negativne samogovore, kar še bolj poslabša njihovo počutje. 

»Notranji samogovor ni nov koncept, saj so že od nekdaj in v vseh tradicijah ljudje razumeli moč notranjega glasu, ki določa, kako ljudje vidimo sebe in svet okoli sebe.«

Najpogostejše oblike negativnih samogovorov

Ne glede na to, ali so vaši cilji izboljšati svojo kariero, počutje, oblikovati boljše odnose, ustvariti nove navade ali zatreti slabe, je ključnega pomena, da obvladate svoj notranji samogovor. Pozitiven samogovor je spodbuden in poskrbi, da se počutite dobro, pomaga vam pri učinkovitem delu, daje vam upanje in zaupanje v prihodnost. Po drugi strani pa se lahko zaradi negativnega samogovora počutite slabo, saj je kritičen in obsojajoč, lahko tudi oster in zloben. Ko je vaš notranji glas negativen, vam morda ne bo šlo tako dobro, kot bi vam lahko, ker znižuje vašo samozavest in (za)upanje, odvrača od preizkušanja novih stvari in povečuje stres. 

Kako spremeniti negativne samogovore v pozitivne?
Kako spremeniti negativne samogovore v pozitivne? FOTO: Dreamstime

Najpogostejše oblike negativnih samogovorov so: katastrofalna pričakovanja (predvidevanje najslabšega možnega scenarija, kar okrepi tesnobo), personalizacija (nagnjenost k avtomatskemu samoobtoževanju, ko se zgodi nekaj slabega), filtriranje (osredotočenost samo na negativne vidike neke situacije, pri čemer uporabljamo besede vedno, nikoli, nemogoče); polariziranje (nezmožnost videti sredine neke situacije, lahko je vse slabo ali vse dobro). 

Kako spremeniti negativne samogovore v pozitivne? 

1. Eden od načinov je, da besede, kot so vedno, nikoli, nemogoče, nadomestimo s sledečimi: ne še, zaenkrat, do sedaj, vsaj.  Primeri: Nisem opravil izpita, a vsaj poskusil sem. Uspelo mi bo v prihodnje."  Nisem še spoznala pravega partnerja, a verjamem, da pride, ko bo čas za to.

2. Poslušajte se. Je vaš govor pozitiven in spodbuden, ali vas blokira, zavira in ne dovoli naprej? Zapišite svoje misli, saj boste tako lažje prepoznali, na katerih področjih imate blokade. Včasih je to lahko samo eno področje življenja – npr. partnerstvo, kariera, zunanji videz, lahko pa sega na vsa področja.

Je vaš govor pozitiven in spodbuden, ali vas blokira, zavira in ne dovoli naprej?
Je vaš govor pozitiven in spodbuden, ali vas blokira, zavira in ne dovoli naprej? FOTO: Shutterstock

3. Izzovite se in prepoznajte način negativnega samogovora – so to negativna pričakovanja, črno-bel pogled na svet, samoobtoževanje ... Ob tem lahko razmislite, od kod to izvira? Imate za seboj pestro zgodovino negativnih izkušenj, težkega otroštva, nespodbudnih odnosov, večjega življenjskega padca? Ste perfekcionist, imate nizko samopodobo?

4. Naredite seznam stvari, ki jih pri sebi cenite, prednosti, veščine, spretnosti in se vprašajte, kaj lahko storite za preseganje negativnih samogovorov?

5. Spreminjanje samogovorov ni enkratno dejanje, ampak proces, ki zahteva svoj čas in se z rednim prakticiranjem izboljša.

Pomembno!  Včasih ne gre tako zlahka, sploh če so negativna prepričanja o sebi in svetu močno zakoreninjena v nas in povezana z izrazito negativnimi izkušnjami v otroštvu, kot denimo odraščanje ob pretirano kritičnih, neodzivnih, zlorabljajočih starših; s travmatičnim dogodkom, negativnimi odnosnimi izkušnjami s sovrstniki ... V takšnih primerih je negativna usmerjenost del nečesa močnejšega in jo je težje odpraviti s kognitivno vedenjskimi tehnikami. Razreševanje globljih izkušenj, ki se jih sprva morda niti ne zavedamo, je ključnega pomena za vzpostavitev bolj pozitivnega pogleda nase in svet okoli nas. 

Viri: PsychCentral /GoodTherapy

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650