Adijo, stres!
Če nekateri posamezniki proste dni izkoristijo za odkrivanje novih kotičkov našega planeta, pa si drugi od dopusta želijo le počitka in nič več. Prav zato lahko dopustu rečemo tudi oddih od vsega slabega, negativnega in napornega, čemur smo priča skozi leto. Počitnice oz. dopust lahko močno pripomore k obvladovanju slabega počutja, saj nas oddalji od vseh krajev, ljudi in dejavnosti, ki so vir stresa. Poleg tega je tudi odličen pobeg od moreče rutine, saj omogoča spoznavanje novih ljudi, odkrivanje znamenitosti in pridobivanje novih izkušenj. Seveda pa ni nobene potrebe, da ’bežite’ na drug konec sveta, da bi našli mir – lahko ga najdete že v naši čudoviti naravi, ob žuborenju reke in petju ptic. Letos poiščite kakšen skriti kotiček v neokrnjeni naravi in se prepustite zdravilnemu brezdelju.
Vpliv na osebnost
Če spadate med tiste pogumne popotnike, željne novih avantur in doživetij, potem zagotovo vsakič znova skočite iz cone varnega in udobnega. Potovanja v daljne dežele nas prisilijo v prilaganje, iznajdljivost, spoznavanje novih kultur in običajev ter krepijo samozavest, vero vase, suverenost in omogočajo preskoke v prioritetah ter načinu razmišljanja. Takšna doživetja nas obogatijo, saj izboljšujejo čustveno stabilnost in tolerantnost, ter omogočajo širši pogled na svet.
Omogoča razvoj kreativnosti
Kreativnost se močno povezuje z nevroplastičnostjo možganov. Velika prednost možganov je, da se pod vplivom različnih izkušenj nenehno spreminjajo in razvijajo – k temu sodijo tudi spremembe v menjavi okolja. Številne raziskave kažejo, da je najboljši način za vzpostavitev novih možganskih povezav to, da se ob menjavi okolja dodobra infiltriramo v lokalno kulturo. Bistvo se skriva v tem, da nov, drugačen način življenja sprejmemo za svojega in tako spreminjamo pogled na življenje. Prav zato nekateri pravijo, da je potrebno izkusiti čim bolj drugačne kulture, kot je naša, saj tako nevede in brez truda poskrbimo za razvoj naših možganov.
Občutek sreče
Pozitivi učinki potovanj se ne kažejo samo pred potovanjem in po njem – že pričakovanje odhoda na počitnice naj bi izrazito izboljšalo razpoloženje in s tem občutek sreče. Kot zanimivost - ena od študij je celo ugotovila, da smo bolj zadovoljni ob pričakovanju potovanja kot ob nakupu nove nepremičnine; pri tem pa lahko rečemo, da denar lahko kupi srečo, a ne na način, kot smo morda pričakovali.
Krepi medosebne odnose
Potovanja imajo tudi dolgoročne pozitivne učinke v partnerskem odnosu, saj omogočajo deljenje različnih izkušenj, rast intime in bližine med partnerjema ter prepoznavanje skupnih interesov in ciljev. V dolgotrajnih razmerjih pa ponovno prebujajo pretekle spomine in obnavljajo romantiko. Ne samo, da partnerja kakovostno preživljata čas skupaj, uživata tudi v novih izkušnjah in premagujeta tudi izzive na poti; že samo načrtovanje potovanja in sklepanje kompromisov pripomorejo k večji bližini in povezanosti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV