Ljubosumje vsekakor ni tipičen znak ljubezni, temveč prej posesivnosti. V kolikor ste vi tisti, ki ste deležni ljubosumja s strani partnerja, pomislite, kakšen povod ste mu dali in kako v bodoče to preprečiti, če pa ste ljubosumni vi, se morate naučiti samokontrole ter gledati na situacijo z druge perspektive. Da zaradi izpadov ljubosumja ne bi trpela ali celo razpadla sicer ljubeča in trdna veza, je strokovnjakinja za partnerske odnose Sujeiry Gonzalez sestavila nekaj nasvetov.
Štejte do deset
Če ste že po naravi ljubosumen tip človeka in se znajdete v situaciji, ko bi lahko v hipu izgubili glavo in morda čisto po nepotrebnem napadli partnerja, še preden vam ta uspe pojasniti, za kaj je v resnici šlo, za trenutek obstanite, globoko vdihnite in preštejte do deset. To je nekakšna oblika meditacije, ki vam lahko v marsikateri situaciji pride prav. Pomirili se boste in zagotovo odreagirali drugače in predvsem manj ognjevito.
Govorite o svojih občutkih
Občutke ljubosumja je tako kot vse druge najbolje izraziti naglas, da se ne bi pretvorili v izpade besa. Ni pomembno, ali se tiče vas ali vašega partnerja, odkrit pogovor brez nepremišljenih obtožb lahko reši številne nesporazume. Zakaj ste ljubosumni? Zakaj partner občuti ljubosumje? Ima kdo od vaju konkreten razlog za sumničavost? Da bi dosegli pogovor v normalnem tonu, je bolje, da najprej preštejete do deset, šele nato naglas povejte, kaj vam leži na duši.
Znebite se negotovosti
Ljubosumje se ponavadi rodi iz negotovosti. Vprašajte se, zakaj se počutite ogroženi in obratno, tudi partner se morda spopada z občutki negotovosti. Imate morda občutek, da ga niste vredni, da niste dovolj dobri ali lepi zanj? Se pogosto primerjate z drugimi in jim zavidate? Najprej morate točno vedeti, kaj v vas vzbuja takšna občutja, šele nato boste lahko brzdali svoje ljubosumje.
Glejte z druge perspektive
Kadar nas popade ljubosumje, enostavno prehitro sklepamo o dejstvih, ne da bi pred tem razmislili. Pogosto tudi precenimo določene stvari, saj občutek ljubosumja pogosto izhaja iz lastne negotovosti ali nezaupanja zaradi preteklih negativnih izkušenj. Pomislite, kolikokrat ste se razburili, če se partner ni oglasil na telefon? Zagotovo si takrat v glavi narišete najbolj črn scenarij. Namesto da ga takoj proglasite za lažnivca in prevaranta, raje poglejte z druge perspektive. Morda pa je v tistem trenutku, ko ga kličete, res zaposlen.
Lahko prenašate nenehno nasilje?
Ljubosumje lahko kaj hitro preraste v obsedeno preverjanje partnerja, kaj počne in kje se nahaja. Zdi se, kot da je zaupanje nenadoma izginilo neznano kam, prav tako osebna svoboda, ljubosumje in pretiran nadzor nad partnerjem pa lahko pripeljeta celo do nasilja. Če se sami znajdete v zvezi, ko se počutite ogroženo ter ste pod nenehnim pritiskom, ali ravnate prav ali ne, je najbolje, da takšno razmerje prekinete ali poiščete pomoč v primeru, če se ga bojite.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV