Pri ljudeh, ki so nagnjeni k depresiji, lahko nastopi ob katerih koli praznikih, najpogosteje pa ljudje za njo zbolijo ravno decembra, ko je praznovanj več kot ostale mesece. Ob koncu leta navadno naredimo poračun za svoja dejanja in dosežke preteklega leta, neuspehi pa lahko povečajo stisko občutljivih ljudi. Še bolj pogosto pa praznično depresijo povzročijo stvari, na katere tisti, ki za njo ne zbolijo, niti ne pomislijo:
- Medosebni odnosi:
Medosebni odnosi lahko kadarkoli povzročijo razburjenje, spore in stres, napetosti pa so pogosto največje med prazniki. Družinski spori se lahko v tem času okrepijo, saj ob praznikih družine preživijo več časa skupaj. Po drugi strani je še hujše praznike preživeti brez ljubljenih oseb, zaradi česar se lahko počutimo osamljeni in žalostni.
- Finančne težave
Darila, zabave, praznična hrana in potovanja lahko krepko obremenijo naš proračun, pa tudi živce. Pretirano zapravljanje pred prazniki pa lahko pomeni tudi stres še naslednjih nekaj mesecev.
- Izčrpanost
Nakupovanje, pripravljanje pogostitev in pogosteje druženje s prijatelji nas lahko pusti izžete. Utrujenost povzroča stres, kar lahko vodi v začaran krog, saj nam zaradi opravkov decembra pogosto zmanjka časa za telesno vadbo in spanje, ki sta najboljše protistresno zdravilo. Hkrati nam zaradi tega lahko pade odpornost, bolezni pa lahko pri občutljivih ljudeh prav tako sprožijo depresijo.
- Pričakovanja
Tudi nestvarna pričakovanja ob praznikih ter z njimi povezana razočaranja lahko krepko načnejo naše duševno zdravje.
Kako si lahko pomagamo?
- Ne skrivajte čustev: kljub temu, da je december mesec, ko bi morali biti veseli, ni prav nič narobe z vami če med prazniki občutite tudi žalost.
- Poiščite družbo: če ste osamljeni obiščite katerega od družabnih dogodkov ali pa se vključite v katero od prostovoljskih akcij, ki v teh dneh potekajo po vsej državi.
- Bodite realistični: nobeno praznovanje ni popolno, vsako leto pa je tudi nekoliko drugačno. Družinske tradicije se lahko spreminjajo, zato izberite tiste, ki vam pomenijo največ; stare običaje pa lahko s časom prilagodite. Če odrasli otroci praznikov ne bodo mogli preživeti z vami, jim lahko na primer voščite z video posnetkom.
- Držite se proračuna: pred nakupi natančno določite koliko denarja lahko zapravite, ter se tega trdno držite. Ne pozabite, da z dragimi darili ne boste kupili veselja.
- Načrtujte: že vnaprej določite kateri dan bo namenjen nakupovanju, kateri peki, obisku prijateljev itd. Preden se odpravite v trgovino razmislite kaj boste skuhali in si pripravite nakupovalni seznam - tako vam ne bo potrebno v zadnjem trenutku iskati pozabljenih sestavin. Če boste priredili zabavo ne pozabite nekaj časa nameniti tudi pripravi pred in pospravljanju po zabavi.
- Naučite se reči „ne“: Če rečete „da“ takrat, ko bi morali reči „ne“ lahko hitro postanete preobremenjeni. Brez skrbi, prijatelji bodo razumeli, da se vsake zabave ne morete udeležiti.
- Ne opustite zdravih navad: preveliko vdajanje razvadam lahko poveča vaš stres in občutke krivde. Pred odhodom na zabavo pojejte zdrav prigrizek – tako ne boste pretiravali s sladicami in pijačo. Poskrbite tudi za redno telesno aktivnost in zadostno količino spanca.
- Vzemite si čas zase: že 15 minut časa zase brez motenj vas lahko prijetno osveži. Privoščite si večerni sprehod, poslušajte pomirjujočo glasbo in umirite misli.
- Poiščite pomoč: če se boste kljub vsemu daljši čas počutili otožni ali nestrpni, razdražljivi, nespečni, ter boste imeli težave z rutinskimi opravili, poiščite pomoč strokovnjaka.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV