Vizita.si
Praznična depresija je zelo intenzivna in vznemirjajoča, a kratkotrajna. Mine namreč takoj ali nekaj dni po koncu praznikov.

Duševno zdravje

Premagajte praznično depresijo!

Ni.J.
25. 12. 2009 09.12
0

Stres in depresija lahko uničita vaše praznike in škodita vašemu zdravju. Načrtovanje dogodkov, razporejanje časa in omejitev stroškov vam tako lahko pričarajo prav čudovite praznike!

Praznična depresija je zelo intenzivna in vznemirjajoča, a kratkotrajna. Mine namreč takoj ali nekaj dni po koncu praznikov.
Praznična depresija je zelo intenzivna in vznemirjajoča, a kratkotrajna. Mine namreč takoj ali nekaj dni po koncu praznikov.FOTO: iStockphoto

Praznična depresija je stanje, ko se ljudje med prazniki ali celo dopustom počutijo osamljene, nezadovoljne, nesrečne in predvsem žalostne. Sicer se lahko pojavi med katerimikoli prazniki, je pa res, da se najpogosteje pojavlja ravno v decembru, ko se zdi, da se vsi zabavajo, večerjajo v krogu družine in proslavljajo.

Zakaj praznična depresija nastane in kako jo prepoznamo?

Vzroki za nastanek depresije večinoma izhajajo iz prevelikih pričakovanj in nostalgičnih spominov na prejšnje praznike. Ljudje smo namreč naravnani tako, da hrepenimo po tistem, kar nam je bilo všeč pa se ne more ponoviti, si ob sebi želimo imeti ljudi, ki smo jih izgubili in mislimo, da mora biti vse popolno. Poleg tega se številni ljudje zaradi neskončnih nakupov znajdejo tudi v finančni stiski. Mnogi se zato počutijo osamljene, nesrečne, imajo občutek, da gre vse narobe ter so zaradi vsega pritiska in hitenja utrujeni.

Za praznično depresijo so značilni občutek osamljenosti, otožnost, žalost, nezadovoljstvo in utrujenost.
Za praznično depresijo so značilni občutek osamljenosti, otožnost, žalost, nezadovoljstvo in utrujenost.FOTO: iStockphoto
Praznična depresija pa ima tudi svoje simptome. Zelo pogosti so glavoboli, tesnoba in razdražljivost, nemalokrat pa praznično depresijo spremljajo tudi nespečnost, sprememba apetita, hujšanje ali pridobivanje kilogramov, ter pretiran ali neprimeren občutek krivde. Poleg tega se ljudje, ki trpijo za praznično depresijo izogibajo druženju s prijatelji, zabavam, izogibajo se dela in seksa, vse to pa še krepi občutek osamljenosti in žalosti.

Spopadite se s težavami!

1. Sprijaznite se s svojimi občutki

Če ste pred kratkim izgubili nekoga od bližnjih ali pa samo ne morete z njim preživeti praznikov, je žalost popolnoma razumljiva. Normalno je, če občasno zajokate in izrazite svoja čustva in se ne morete veseliti tako, kot drugi. Poskusite pa najti nekaj, ob čemer boste pozabili na žalost in kar vam bo na obraz narisalo nasmeh.

Če ste žalostni, ne skrivajte svojih čustev.
Če ste žalostni, ne skrivajte svojih čustev. FOTO: iStockphoto
2. Pojdite v družbo

Če se počutite osamljene, se prisilite in pokličite prijatelje in pojdite v družbo. Presenečeni boste, koliko ljudi vam je pripravljenih pomagati in nuditi oporo. Če ne želite pomoči, se lahko vključite v katero od dobrodelnih dejavnosti, kjer boste vi lahko pomagali drugim. Tako se boste počutili bolje in razširili krog prijateljev.

3. Sprejmite resnico

Ni potrebno, da je za praznike vse popolno ali enako kot prejšnje leto. Družine rasejo, ljudje se spreminjamo, prav tako pa se spreminjajo tudi navade in običaji. Oprimite se nekaj tradicionalnih običajev in si izmislite kakšnega novega. Če so na primer otroci že odrasli in jih to leto ne bo domov za praznike, bodite v družbi prijateljev. Z otroci si še vedno lahko izmenjate videoposnetke in slike ter jih pokličete po telefonu.

4. Pozabite na razlike

Poskušajte sprejeti vse družinske člane in prijatelje take, kot so, četudi se ne strinjajo z vsem, kar ste si zamislili. Za resne pogovore bo še veliko časa, zato se med prazniki ne obremenjujte z malenkostmi. Poleg tega pa ne bodite užaljeni, če bo na vaši zabavi še kdo jezen in raztresen. Pomislite, morda tudi ta oseba trpi za praznično depresijo.

5. Omejite stroške

Preden se podate v nakupe postavite mejo, koliko želite in koliko v resnici lahko zapravite za darila ter ne zapravljajte denarja, ki ga nimate. Svojega načrta se nato strogo držite. Če pa je vaša denarnica letos nekoliko osiromašena, lahko podarite tudi nekaj, kar boste naredili sami. Pravi prijatelji veliko bolj cenijo darila, ki so dana iz srca kot tista, ki stanejo celo premoženje.

6. Načrtujte vnaprej

Naredite načrt, kdaj boste nakupovali, kdaj pekli, obiskali prijatelje in kdaj si boste vzeli čas za druge aktivnosti. Vnaprej si pripravite jedilnike, napišite seznam sestavin in se ga držite. Tako ne boste pozabili kupiti katere od sestavin in se izognili odvečnim nakupom. Če prirejate veliko zabavo prosite prijatelje ali koga od bližnjih naj vam pomagajo pripraviti jedi in pospraviti.

Preden se odpravite v trgovino, na listek napišite vse, kar potrebujete. Tako boste prihranili čas, denar in veliko živcev.
Preden se odpravite v trgovino, na listek napišite vse, kar potrebujete. Tako boste prihranili čas, denar in veliko živcev.FOTO: iStockphoto

7. Naučite se reči “ne“

Če se ne boste naučili reči “ne“, se boste kmalu znašli v situaciji, da se vam bo kdo zameril, vi pa boste preobremenjeni. Prijatelji bodo razumeli, če kdaj ne boste mogli sodelovati pri njihovih projektih ali se udeležiti katere dejavnosti. Če ste preveč obremenjeni v službi, opustite katero od popoldanskih aktivnosti.

Vzemite si čas zase in ne opustite zdravih navad! Privoščite si oddih v naravi, sprehod s partnerjem in zbistrite svoje misli.
Vzemite si čas zase in ne opustite zdravih navad! Privoščite si oddih v naravi, sprehod s partnerjem in zbistrite svoje misli. FOTO: iStockphoto

8. Ne opustite zdravih navad

Ne dovolite, da bi se med prazniki zapustili. Prenajedanje bo v vas spodbudilo občutek krivde in stres, temu pa se lahko izognete. Pred zabavo pojejte zdrav obrok. Tako kasneje ne boste posegali po sladkarijah, siru in pijači. Poleg tega si vzemite čas za spanec in fizične aktivnosti.

9. Vzemite si čas zase

Na prvem mestu ste še vedno vi. Privoščite si oddih, odidite na sprehod, poslušajte glasbo in poiščite nekaj, kar bo zmanjšalo stres, vam zbistrilo misli, upočasnilo utrip in vas pomirilo.

10. Poiščite strokovno pomoč

Občutek tesnobe in žalost pa včasih kljub trudu ne izgineta. Če vas še kar mučijo nespečnost, ste razdražljivi in obupani, se posvetujte z zdravnikom ali psihiatrom. Naj vam ne bo nerodno!

Najpomembneje je torej, da nehate pretirano razmišljati o preteklosti, imate stvarna pričakovanja in zahteve ter razmišljate izključno o stvareh, ki so vam dosegljive. Pomislite na to, kar imate in to, kar ste ter se ne osredotočajte na to, kaj vse imajo drugi in kaj vam v življenju manjka. Konec koncev ni nujno, da se na zabavah vsi zabavajo, četudi je videti tako.


 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587